کد خبر: 675557 A

لاریجانی:

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: شورای نگهبان مخالف خواستار توقف بررسی لایحه مبارزه با قاچاق کالا در مجلس شده و اعلام کرده که باید نظر قوه قضاییه در این لایحه اعمال و سپس در مجلس بررسی شود و گرنه مصوبات مجلس در شورای نگهبان رد می شود

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، علی لاریجانی در جلسه علنی امروز چهارشنبه مجلس در هنگام بررسی لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: در جلسه سران قوا روز گذشته در خصوص این لایحه صحبت کردیم طبق قانون باید ابتدا قوه قضاییه این لایحه را به دولت ارائه می‌داد اما دولت بدون این که نظر قوه قضاییه را بگیرد این لایحه را به مجلس ارائه داد.

وی ادامه داد: شورای نگهبان ایراد قانون اساسی به این مصوبات ما خواهد گرفت حتی اگر این لایحه در مجلس تصویب شود اعلام می‌کند که این لایحه از طریق قانونی ارائه نشده و رد خواهد شد.

رئیس قوه مقننه افزود: بنده با شورای نگهبان هم مشورت کردم چون اگر کل لایحه توسط شورای نگهبان رد شود مجددا باید لایحه از قوه قضاییه ارائه شود، شورای نگهبان ایرادات این لایحه را وارد دانسته و اگر این لایحه را این گونه تصویب کنیم حتما ایراد به آن می‌گیرد با شورای نگهبان و قوه قضاییه به این نتیجه رسیدیم که بررسی این لایحه در مجلس متوقف شده و به کمیسیون اقتصادی برای بررسی بیشتر ارجاع شود.

وی ادامه داد: کمیسیون اقتصادی از قوه قضاییه دعوت کند که نظراتش را در مورد مواد این لایحه بدهد، در این فاصله نیز اگر در مورد موادی که در مجلس تصویب شده، قوه قضاییه ایرادی دارد آن را به شورای نگهبان اعلام کند چون ما نمی‌توانیم آن را تغییر دهیم.

 لاریجانی با بیان این که اگر ترتیباتی در این موضوع نیاز است در این فاصله قوه قضاییه لایحه‌ای به مجلس بدهد و یا شورای نگهبان بررسی لایحه با حضور نمایندگان قوه قضاییه در کمیسیون اقتصاد را بپذیرد، گفت: شورای نگهبان اعلام کرد که حتما باید بررسی این لایحه در مجلس متوقف شود چون در صورت تصویب نهایی در مجلس آن را رد می کنیم.

بر اساس این گزارش از ۲۰۳ نماینده حاضر در صحن نمایندگان مجلس در ادامه  ۱۰۳ رای موافق، ۵۴ رای مخالف، ۵ رای ممتنع با ارجاع این لایحه به کمیسیون اقتصاد مخالفت کردند، از این رو هم اکنون مجلس در حال بررسی این لایحه است.

 

 

شورای نگهبان قاچاق قوه قضاییه لایحه مجلس شورای اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر