کد خبر: 675539 A

نعمتی در جمع خبرنگاران :

یک عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی درباه جلسه امروز مجلس با معاون اول رئیس‌جمهور گفت: جهانگیری گفت که در تأمین کالاهای اساسی هیچ مشکلی نداریم.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، بهروز نعمتی با حضور در جمع خبرنگاران درباره جلسه غیر علنی امروز مجلس شورای اسلامی با حضور معاون اول رئیس‌جمهور گفت: معاون اول رئیس‌جمهور گفت در تامین کالاهای اساسی مردم هیچ مشکلی نداریم؛ ما نیازمندی‌های اساسی کشور را تامین کردیم.

وی افزود: تنظیم و تامین برنامه کالایی و ارزی کشور در واقع از جمله دستورات مهم جلسه بود.

نعمتی ادامه داد: جهانگیری در این جلسه اذعان داشت کاهش قیمت ارز ادامه دارد. همچنین در این جلسه اعلام شد صادرات غیرنفتی به رغم همه شیطنت‌ها از تراز بودجه ای کشور فراتر رفته است. خوشبختانه مشتریان خاص نفتی خود را داریم.

  وی ادامه داد: موضوع دیگر در خصوص بحث تامین و تنظیم برنامه ارزی کشور و کالای کشور بود، صادرات غیرنفتی در ۶ ماهه نخست سال بیش از ۲۶ میلیارد دلار بوده است که نسبت به سال گذشته جهش مناسبی داشته است.

نماینده مردم تهران افزود: با توجه به تمام فشارهایی که آمریکایی‌ها برای موضوع نفت ایجاد می‌کنند اما ایران مشتریان نفتی خود را داشته و کار به گونه‌ای پیش می‌رود که هیچ‌گونه مشکلی وجود نداشته باشد.

وی با اشاره به درخواست جهانگیری از مجلس با توجه به فرامین مقام معظم رهبری در خصوص اینکه دولت در صف کار بوده و باید هماهنگ کننده موضوعات مختلف باشد، افزود: معاون اول رئیس‌جمهور درخواست کرد که مجلس نیازمندی‌های دولت را تامین کند.

نعمتی با بیان اینکه جهانگیری تاکید کرد که در کمیته تخصیص ارز نیازمندی‌های گروه‌های مختلف ارزی تامین شده و هیچگونه بحثی در این خصوص وجود ندارد، ادامه داد: کمیته‌ها هر موضوعی را که تشخیص دهند، ارز مورد نیاز آن‌ها تامین می‌شود و ارز لازم برای کنترل بازار ارز در اختیار دولت قرار دارد و کنترل بازار ارز ادامه می‌یابد.

وی با اشاره به اینکه بحث تفکیک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صنعت، معدن و تجارت و راه و شهرسازی مطرح است، تاکید کرد: بحث تفکیک دو وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت و وزارت راه و شهرسازی رأی نیاورد اما موضوع تفکیک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در کمیسیون اجتماعی رأی آورده و در دستورکار مجلس قرار می گیرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: در نشست امروز رئیس مجلس به معاونان رئیس‌جمهور اعلام کرد که فعلا با تشکیلات فعلی رئیس‌جمهور وزرای دو وزارتخانه‌ای که سرپرست دارند را به مجلس معرفی کنند.

وی با بیان اینکه هفته آینده مجلس نشست علنی داشته و هفته پس از آن نمایندگان برای سرکشی به حوزه های انتخابیه می روند، ادامه داد: اگر دولت همین امروز وزرای پیشنهادی برای دو وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی و صنعت، معدن و تجارت را معرفی کند هیات رئیسه از نمایندگان درخواست می‌کند که دو روز از سرکشی هفته را در اختیار مجلس قرار دهند تا موضوع مهم رأی اعتماد به وزرا معطل نماند در غیر این صورت دولت می‌تواند از زمان خود استفاده کند.

نعمتی در پاسخ به سوالی در خصوص احتمال جا به جایی چند وزیر تصریح کرد: تاکنون چنین موضوعی مطرح نشده است البته رئیس‌جمهور اختیار دارد که افراد مدنظر خود را معرفی کند اما تاکنون بحث جابه جایی عنوان نشده است.

وی با بیان اینکه با تشکیل کمیته تخصیص ارز و نیازمندی‌های گروه‌های مختلف ارزی که در کشور وجود دارد مسئولیت‌ها پذیرفته شده است، افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پذیرفته که نیازمندی‌های خود را به ترتیب اولویت از دولت و بانک مرکزی درخواست کند و همچنین کالاهای غیرضروری به عنوان کالاهای ممنوعه مدنظر قرار گرفته و دولت باید جلوی کالاهای غیرضرور را بگیرد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: معاون اول رئیس‌جمهور به مجلس و مردم قول داد که ارز موردنیاز کشور و تنظیم بازار در اختیار دولت قرار دارد و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در خصوص استیضاح‌های مطرح در مجلس، تصریح کرد: استیضاح حق نمایندگان است و به عنوان ابزاری بوده که در اختیار نمایندگان قرار دارد که اگر تعداد تقاضاکنندگان استیضاح بیشتر از ۱۰ نفر باشد این استیضاح ها تقدیم هیات رئیسه شده و به کمیسیون مربوطه ارجاع می شود اما موضوع استیضاح وزیر کشور هنوز به کمیسیون مربوطه ارجاع نشده است بنابراین اگر این استیضاح نیز مدنظر قرار گیرد استیضاح وزیر کشور، جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت فعلا در دستورکار مجلس قرار دارد.

رئیسه مجلس شورای اسلامی صادرات غیرنفتی کالاهای اساسی معاون اول رئیس جمهور جهانگیری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر