کد خبر: 671670 A

رحمانی فضلی در دیدار وزیر کشور آذربایجان:

وزیر کشور تاکید کرد: سیاست جمهوری اسلامی ایران در منطقه، همکاری های منسجم مبتنی بر عدالت، صلح و توسعه است و آمادگی کامل داریم با همه کشورهای منطقه به جز رژیم صهیونیستی این روابط را گسترش دهیم.

به گزارش ایلنا، عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور امروز دوشنبه دوم مهرماه در دیدار رامیل اسوب اف وزیر کشور جمهوری آذربایجان که در محل وزارت کشور برگزار شد در سخنانی با بیان اینکه سیاست جمهوری اسلامی ایران، دولت و مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری گسترش و بسط همکاری‌های متقابل با کشورهای همسایه است، گفت: معتقدیم با توجه به ظرفیت، امکانات و منابعی که در منطقه وجود دارد می‌توانیم به صلح، توسعه و بهبود وضع مردم کمک کنیم.

وی با تاکید بر اینکه تلاشمان بهبود و تقویت روابط فیمابین با آذربایجان همراه با ایجاد امنیت و صلح است، اظهار داشت: معتقدیم مسائل و موضوعات منطقه باید توسط خود کشورهای منطقه حل شود و دخالت کشورهای دیگر در منطقه را مناسب نمی‌‌‌‌‌دانیم، زیرا آنها هیچ وقت به نفع ما در منطقه حضور پیدا نکرده‌‌اند و هر جا وارد شدن حاصلی جز جنگ و فقر و بیچارگی برای مردم نداشتند، همانطور که می‌بینید در افغانستان و عراق و سوریه و یمن هرجا وارد شدن وضعیت همین است.

رئیس شورای امنیت کشور اضافه کرد: ملت های مسلمان منطقه خودشان از آگاهی و فهم کامل برخوردار هستند که مسائل خودشان را حل کند حتی اگر اختلافی هم وجود دارد باید خود این کشورها آن را حل کنند لذا هیچ کس از آن طرف دنیا به دنبال مصلحت ما نیست.

رحمانی فضلی با بیان اینکه در بین کشورهای همسایه، آذربایجان از جمله کشورهایی است که در صدر توجه مسئولان ما قرار دارد، تصریح کرد: نوع ارتباط و تفاهم نامه هایی که وجود دارد و همچنین رفت و آمدهای هیات‌‌‌ها نشان می‌‌‌‌دهد که روند روابط فی مابین تهران و باکو رو به گسترش است هرچند برخی کشورهای خارج از منطقه نمی‌خواهند روابط ما خوب باشد ولی به لطف خداوند این مسیر را ادامه خواهیم داد.

وی با اشاره به موافقتنامه تهران- باکو در سال‌های گذشته خاطرنشان کرد: پیشنهاد می‌کنیم کارگروهی متشکل از معاونان وزارت کشور ایران و آذربایجان تشکیل و نسبت به بازنگری این موافقتنامه اقدام کنند تا اقدامات پیش‌‌‌‌‌بینی شده در آن هرچه سریع‌تر به مرحله اجرا در بیاید.

وزیر کشور از همتای آذربایجان خود خواست تا کمیسیون مشترک مرزی دو کشور فعال شده و نسبت به ارتقای روابط و تقویت امنیت مرزها کارها را پیش ببرند.

رحمانی فضلی تقویت بازارچه‌های مرزی را یکی از نکات قابل توجه در همکاری‌‌‌های فیمابین بین ایران و آذربایجان دانست و ابراز داشت: در این زمینه استانداران مرزی و همچنین سایر استان‌ها می‌توانند در حوزه سرمایه گذاری و تجارت و تقویت توریسم از طریق بازارچه های مرزی اقدامات قابل توجهی انجام دهد که در این رابطه از کشور آذربایجان درخواست داریم تا استانداران خود را نسبت به تقویت همکاری ها در حوزه تجارت، سرمایه گذاری و توریسم تشویق کند و این مسئله نیز در ایران توسط استانداران انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با مواد مخدر در موقعیتی قرار گرفته که بیشترین آسیب را از این منظر می‌بیند،‌ یادآور شد: سال گذشته با توجه به اقدامات خوبی که توسط نیروهای انتظامی و امنیتی ایران انجام گرفته بیش از ۸۰۰ تن انواع مواد مخدر را کشف کردیم که اگر این کار انجام نمی‌شد این مواد مخدر به کشور های منطقه و بعد هم به اروپا منتقل می شد، همچنین در این رابطه سازمان های بین‌‌‌‌‌المللی و کشورهای اروپایی علی‌رغم تعریف و تمجیدهایی که از عملکرد ما در مبارزه با مواد مخدر دارند اما هیچ کمکی نمی‌‌‌‌کنند.

وزیر کشور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سخنان اخیر رئیس‌‌‌‌‌‌جمهور آمریکا بیان کرد: ترامپ در سخنرانی هفته قبل خود گفت که ما داریم تلاش می‌کنیم در ایران ناامنی و تنش ایجاد کنیم متاسفانه برخی کشورهای منطقه مانند رژیم صهیونیستی و یکی دو کشور حامیان آنها همین ادعاها را علیه ایران دارند. البته ۴۰ سال است که این حرف‌ها را می‌زنند و هرچه دستشان برمی‌آمده از جنگ تا تحریم علیه جمهوری اسلامی ایران انجام داده‌‌‌‌اند ولی ما به لطف خداوند و کمک مردم و رهبری مقام معظم رهبری همه این توطئه‌ها را پشت سر گذاشته‌‌‌ایم.

رحمانی فضلی با اشاره به حادثه تروریستی اهواز و ضمن تشکر از ابراز همدردی رئیس‌‌‌‌جمهور و وزیر کشور آذربایجان گفت: از وقوع این حادثه بسیار نارحت هستیم، البته این ترور ها موجب وحدت و انسجام بیشتر مردم می‌‌‌‌شود اما حتماً مسببان این حادثه را به سزای عملشان می‌رسانیم.

وی ادامه داد: سیاست جمهوری اسلامی ایران در منطقه، همکاری‌‌‌‌‌‌‌‌های منسجم مبتنی بر عدالت، صلح و توسعه است و آمادگی کامل داریم با همه کشورهای منطقه به جز رژیم صهیونیستی این روابط را گسترش دهیم.

وزیر کشور آذربایجان: جهان اسلام و مسلمانان بیشترین رنج را از تروریسم برده اند

رامیل اسوب‌‌‌اف، وزیر کشور جمهوری آذربایجان در این دیدار در سخنانی با بیان اینکه روابط دو کشور در زمامت جنابعالی بیش از گذشته شتاب گرفته است، اظهارداشت: ترورهای سازمان‌‌‌‌یافته، قاچاق مواد مخدر و انسان از جمله جرائم سنگینی است که در جهان گسترش یافته که در این میان ایران اقدامات خوبی در مقابله با این جرائم داشته است.

وی ضمن تسلیت حادثه تروریستی اهواز تصریح کرد: جهان اسلام و مسلمانان بیشترین رنج را از تروریسم برده‌‌‌‌اند و دو کشور باید با افزایش همکاری‌‌‌های خود به خصوص در تبادل اطلاعات با این جزائم به طور جدی مبارزه کنند.

وزیر کشور آذربایجان درخصوص تحریم‌‌‌های ظالمانه علیه ایران تصریح کرد: آذربایجان هیچ وقت به تحریم‌‌های ظالمانه علیه ایران نپیوسته است.

رامیل اسوب‌‌‌اف از موافقت خود با پیشنهاد ایران برای تشکیل کارگروه مشترک برای بازنگری در موافقتنامه مشترک تهران - باکو خبر داد.

عبدالرضا رحمانی فضلی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر