کد خبر: 670306 A

رویترز نوشت؛

دیپلمات‌های کشورهای عضو برجام به جز آمریکا قرار است روز دوشنبه در حالی که نگران ادامه حیات این توافق بعد از تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران در چهارم نوامبر هستند دیدار داشته باشند.

به گزارش ایلنا به نقل از «رویترز»، وزرای کشورهای بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان، روسیه و ایران قرار است، روز دوشنبه ساعت ۸ صبح به وقت نیویورک دور هم جمع شوند تا درباره تصمیم ترامپ در مورد خروج از توافق هسته‌ای و بازگشت تحریم‌ها علیه ایران گفت‌وگو کنند.

«رویترز» وظیفه کشورهای عضو برجام را یک «وظیفه حساس و غیر‌واقع‌‌بینانه» در ایجاد فضایی برای تهران جهت احترام گذاشتن به محدودیت‌های برنامه هسته‌ای علیرغم خروج آمریکا از توافق خوانده و نوشت: این کشورها می‌خواهند به ایران اطمینان دهند که از منافع وعده داده شده برجام در اقتصادش منتفع خواهد شد.

یک دیپلمات ارشد اروپایی به «رویترز» گفت: حسن روحانی رییس‌جمهور ایران به استدلال در برابر تندروها برای دفاع از توافق نیاز دارد . او باید به آنها اطمینان دهد. ما سعی می‌کنیم این اطمینان را به او بدهیم اما صادقانه باید بگویم، کاری که ما می‌توانیم بکنیم محدود است.

این رسانه به اظهارات محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در روز شنبه هفته گذشته در گفت‌وگو با مجله اشپیگل اشاره کرده که گفته بود: ایران می‌تواند اجرای برجام را کاهش داده و احتمالا فعالیت‌های مربوط به غنی‌سازی اورانیوم را در صورت از بین رفتن برجام به واسطه اقدامات آمریکایی‌ها و منفعل بودن اروپایی‌ها از سر بگیرد.

دیپلمات‌های اروپایی امیدوارند چنین اتفاقی رخ ندهد. آنها سعی می‌کنند ایران را در برجام نگه دارند و به تهران گفته‌اند در صورتی که دست از توافق بکشد، آنها چاره‌ای جز از سر گرفتن تحریم‌هایشان ندارند.

یک دیپلمات ارشد اروپایی که نامش برده نشده به رویترز گفت: ایرانی‌ها دائما به ما می‌گویند وضعیت افتضاح است و آنها این توافق را ترک خواهند کرد یا بخشی از آن را اجرا می‌کنند. این شبیه همان حرف‌های گذشته است اما فعلا اجرای توافق برجام را ادامه داده‌‌اند.

وی گفت: ما به ایران هشدار دادیم در صورتی‌که از توافق خارج شوند، این به خودشان صدمه بیشتری خواهد زد تا ما.

رویترز نشست سازمان ملل خروج آمریکا از برجام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر