کد خبر: 668065 A

در سفر هیات پارلمانی ایران مطرح شد؛

اسدالله عباسی و هیأت همراه در ادامه دیدارهای خود در سئول با مون هی سانگ رئیس مجلس کره جنوبی دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش ایلنا، عباسی  با تأکید بر اهمیت نقش مجالس در توسعه ارتباطات سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی  میان  دو کشور  گفت:   مجالس جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی  می‌توانند تسهیل کننده مناسبات و باعث تقویت و تحکیم همکاری های مشترک فیمابین در عرصه های مختلف باشند.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به تحولات اخیر  شبه جزیره کره و مذاکرات دو کره خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران از هرگونه اقدامی در راستای برقراری صلح و ثبات پایدار در شبه جزیره کره حمایت می‌کند.

رییس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران  و کره جنوبی  در بخش دیگری از سخنانش سیاست‌های آمریکا در عدم تمکین به تعهدات بین المللی مانند توافق برجام را غیرقانونی خواند و  تصریح کرد:  تحریم‌های غیرانسانی و ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران نشاندهنده چهره واقعی و قابل اعتماد نبودن آمریکا در صحنه‌های بین‌المللی است .

وی افزود: اتخاذ سیاست مستقل کشورهای جهان بویژه کره جنوبی در برابر آمریکا می‌تواند به تداوم و ارتقا سطح مناسبات میان کره جنوبی با جمهوری اسلامی ایران منجر گردد.

 عباسی در پایان بر رفع هرگونه موانع بانکی، حل مشکلات دانشجویان ایرانی در کره و گفت‌وگو و رایزنی مستمر مقامات سیاسی و پارلمانی دو کشور تأکید کرد .

 در ادامه این مون هی سانگ رئیس مجلس کره جنوبی  با اشاره به ارتباطات تاریخی و مثبت دو کشور گفت: ایران و کره جنوبی به عنوان دوکشور قدرتمند در قاره آسیا میتوانند نقش مهمی در تحولات مناطق خاورمیانه و شبه جزیره کره جهت برقراری صلح و ثبات پایدار ایفا نمایند.

وی با ابراز تأسف از خروج یکجانبه آمریکا از توافق برجام  افزود:  کره جنوبی  بدنبال راهکارهایی جهت تداوم تعاملات اقتصادی و سرمایه گذاری های مشترک با جمهوری اسلامی ایران میباشد .

رییس مجلس کره جنوبی   با اشاره به روابط خوب مجالس دو کشور بر تبادل هر چه بیشتر هیأتهای پارلمانی  تأکید کرد و افزود:  مجالس دو کشور نقش محوری در گسترش ارتباطات سیاسی اقتصادی و فرهنگی برعهده دارند که باید در راستای منافع دو ملت از این ظرفیت بهره برد .

ایران و کره جنوبی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر