کد خبر: 667863 A

سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس:

سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با تأکید بر اقدام عملی ۱+۴ برای بهره‌مندی ایران از منافع برجام، از جامعه بین‌المللی خواست که به آمریکا اجازه تداوم اقدامات غیرقانونی و یکجانبه خود را ندهد.

به گزارش ایلنا، کاظم غریب‌آبادی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز در سخنرانی در نشست دوره‌ای شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: گزارش اخیر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، برای دوازدهمین بار پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید کرده که خود نشانه‌ای آشکار از شفافیت در برنامه هسته‌ای ایران است.

وی افزود: در حالی که ایران به همکاری خود با آژانس به شیوه‌ای موثر و براساس حسن نیت ادامه داده، متاسفانه منافع ما براساس آنچه که در توافق هسته‌ای آمده، به طور کامل محقق نشده است.

سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا از توافق هسته‌ای و تحمیل مجدد یکجانبه و فراسرزمینی تحریم‌هایی که متعاقب برجام برداشته شده بودند از سوی این کشور را نقض اساسی قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و برجام خواند و آن را نادیده گرفتن و بی‌‌‌احترامی به نظرات و دیدگاه‌های جامعه جهانی تلقی کرد.

غریب‌آبادی با اشاره به اینکه برداشتن تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای، عنصر ضروری رضایت ایران به توافق هسته‌ای بود، اظهار داشت: اقدامات غیرقانونی آمریکا توازن موجود در تعهدات طرفین را برهم زده است.

وی ادامه داد: آمریکا نه تنها به‌‌‌‌طور مداوم مفاد توافق هسته‌ای را نقض کرده، بلکه با اعزام هیأت‌هایی به برخی کشورها و شرکت‌ها، آنها را تهدید می‌کند که یا به سیاست‌های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا عمل کنند، یا با اقدامات تنبیهی و زورمدارانه مواجه شوند.

سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس با تأکید بر اینکه برخلاف رفتار آمریکا، ایران رفتار مسئولانه‌ای را اتخاذ کرده و تاکنون به تعهدات خود عمل کرده است، تصریح کرد: همانگونه که مکررا اعلام شده، اجرای کامل و صادقانه تعهدات تمامی طرف‌ها، یک مبنای اساسی برای تداوم برجام است و چنانچه خواهان تداوم توافق هسته‌ای هستیم، اعضای باقیمانده این توافق باید بهره‌مندی ایران از منافع برجام را با اتخاذ اقدامات عملی مناسب، تضمین کنند.

غریب‌آبادی در این خصوص، زمان اهمیت بسیاری دارد و اقدامات بسیار بیشتری باید برداشته شود تا منافع اقتصادی ایران را، آنگونه که در برجام تصریح شده است، تضمین کند.

وی با اشاره به قطعنامه ۲۲۳۱ خاطرنشان کرد: قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت نیز از تمامی اعضای سازمان ملل، سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی می‌خواهد تا اقداماتی را که برای حمایت از اجرای توافق هسته‌ای ضروری هستند، اتخاذ کرده و از اقداماتی که اجرای تعهدات آنها تحت برجام را تضعیف می‌کند، خودداری کنند.

سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس ادامه داد: در این چارچوب، جمهوری اسلامی ایران قویا معتقد است که دولت آمریکا با نقض تعهدات بین‌المللی خود و اتخاذ اقدامات یکجانبه و غیرقانونی، نه تنها اعتبار شورای امنیت را مخدوش کرده است، بلکه اعتبار و حیثیتی نیز برای خود باقی نگذاشته است.

غریب‌آبادی با بیان اینکه اعتیاد آمریکا به تحریم هیچ حد و مرزی نمی‌شناسد و درست در روز گذشته، این کشور دیوان بین‌المللی کیفری و قضات آن را تهدید به اعمال تحریم و پیگرد قضایی در محاکم داخلی خود کرد،‌ ابراز داشت: توافق هسته‌ای، نتیجه سال‌ها مذاکرات دو و چندجانبه است که مورد حمایت جامعه بین‌المللی و تایید شورای امنیت نیز قرار گرفته است، به گونه‌ای که این توافق به جامعه بین‌المللی تعلق دارد و نه صرفا چند کشور. از این رو، انتظار می‌رود تا جامعه بین‌المللی به آمریکا اجازه ندهد به اقدامات غیرقانونی و یکجانبه خود ادامه دهد و جلوی عادت آن به نقض حقوق بین‌الملل را بگیرد.

وی افزود: البته، چنین اقدامات و سیاست‌هایی، هرگز مانع پیشرفت و توسعه جمهوری اسلامی ایران نیز نخواهد بود.

کاظم غریب آبادی کاظم غریب‌آبادی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر