کد خبر: 666945 A

مشاور مقام معظم رهبری:

مشاور مقام معظم رهبری تاکید کرد: اینکه دلار پول بین‌‌المللی باشد توطئه آرامکوی عربستان و آمریکا است و ان‌شاالله با استفاده از پول ملی در مبادلات بین‌‌المللی این توطئه اقتصادی برطرف شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی اکبر ولایتی در مراسم رونمایی از تمبر و سکه یادبود نودمین سالروز تاسیس بانک ملی ایران گفت: این بانک، بانک مردمی است و نتیجه مبارزات مردم ایران در دوران مشروطه و به همین جهت، از خصوصی‌‌‌‌‌سازی استثنا شده‌ است. برای اولین بار در کتاب مذهبی ایران یعنی اوستا عنوان پول و سکه آمده است و در زمان کورش سکه دیریک ضرب شد که در همه جای ایران رایج بود.

وی ادامه داد: بانک شاهنشاهی برای اولین بار توسط انگلیسی‌ها تاسیس شد و پس از آن روس‌ها و عثمانی‌ها نیز بانک‌هایی را ایجاد کردند. به همین خاطر، مردم ایران تصمیم گرفتند بانکی را تاسیس کنند و در سال ۱۳۰۹ و پس از تاسیس بانک ملی چاپ اسکناس به دست این بانک سپرده شد.

مشاور مقام معظم رهبری در مورد بنگاه‌داری بانک‌ها اظهار داشت: توقع نظام این است که بانک‌ها بنگاه‌داری را رها و به وظایف خود عمل کنند. ما شاهد این هستیم که در کشورهای خارج وام‌های دو یا سه درصدی اعطا می‌کنند و این ربا نیست بلکه کارمزدی است که در قبال آن دریافت می‌شود در حالی که در کشور ما این به عنوان کاسبی شده است و اصلا قابل دفاع نیست و امیدواریم بانک‌ها بنگاه‌ها را به مردم واگذار کنند.

ولایتی با تاکید بر اینکه امیدواریم با کاهش نرخ بهره نقدینگی به تولید هدایت شود، تصریح کرد: دریافت دو یا سه درصد بهره ربا محسوب نمی‌شود. ربایی که در اسلام حرام شمرده شده است و با تحولاتی که در بانک‌ مرکزی و ملی صورت گرفته امیدواریم اتفاقات خوب صورت بگیرد.

وی در مورد حذف دلار از مبادلات بین‌‌‌المللی خاطرنشان کرد: طی صحبتی که با آقای پوتین شد، توافق شد که بخشی از مبادلات به‌جای یورو و دلار، از روبل و ریال استفاده شود و در نشست اخیر هم این موضوع مصوب شد و آقای همتی نیز اعلام کردند که برای پیگیری این تصمیم، به مسکو سفر خواهند کرد.

مشاور مقام معظم رهبری افزود: در حال حاضر چین و هند بخشی از مبادلات خود را به پول‌های ملی انجام می‌دهند. حتی ۶۰ درصد مبادلات کشورهای بریکس با پول ملی است. اینکه دلار پول بین‌‌المللی باشد توطئه آرامکوی عربستان و آمریکا است و ان‌شاالله با استفاده از پول ملی در مبادلات بین‌‌المللی این توطئه اقتصادی برطرف شود.

علی اکبر ولایتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر