کد خبر: 664462 A

در حاشیه بازدید اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس انجام شد؛

ساخت آزمایشگاه مرجع ملی خلاء با حضور رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در مجموعه هسته‌ای فردو آغاز شد.

به گزارش ایلنا، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در حاشیه بازدید از مجتمع غنی‌‌‌سازی شهید احمدی روشن نطنز، ساخت آزمایشگاه مرجع ملی خلاء را یکی از بهره‌‌‌برداری‌‌های صنعتی از فناوری هسته‌‌ای کشور دانست و گفت: قرار است این آزمایشگاه ۲۰ فروردین سال آینده همزمان با روز ملی فناوری هسته‌‌ای افتتاح شود.

وی افزود: ساخت آزمایشگاه مرجع ملی خلاء، اقدامی اساسی در عرصه رقابتی و صنعت هسته‌‌ای در کشور است و با وجود کارشکنی‌‌های صورت گرفته در برجام نشان می‌‌دهد که کشور متوقف نیست و این فناوری را ادامه می‌‌دهد.

تنظیم پنجمین گزارش برجام در مجلس

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هدف از بازدید اعضای این کمیسیون از تاسیسات هسته‌‌ای را تنظیم پنجمین گزارش برجام در مجلس دانست و اظهار داشت: گزارش تحلیلی اجرای برجام از وزارت امور خارجه دریافت شده و بازدیدهای اعضای کمیسیون امنیت ملی از تاسیسات هسته‌‌ای کشور در حال انجام است.

فلاحت‌‌پیشه ادامه داد: تحقق فرمان مقام معظم رهبری برای رسیدن به ۱۹۰هزار سو یکی از موضوعات است که خوشبختانه در حال حاضر این امکان برای تحقق فرمایش رهبر در تاسیسات هسته‌ای کشور وجود دارد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر که برجام عملا در شرایط پر نوسانی قرار دارد، فناوران هسته‌‌ای کشور تلاش کردند که متناسب با پیشرفت‌های روز دنیا فناوری هسته‌‌ای را پیش ببرند و به گونه‌‌ای عمل کنند که اگر وقفه‌‌ای در موضوع برجام شکل گرفت، اثر منفی در روند رشد فناوری هسته‌‌ای در کشور نداشته باشد که خوشبختانه این مورد در تاسیسات هسته‌‌ای فردو و نطنز مشاهده شد.

آمادگی برای برگشت‌‌پذیری هسته‌ای

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به برگشت‌‌پذیری به عنوان یکی دیگر از موضوعات اشاره و تصریح کرد: مقامات جمهوری اسلامی ایران چندین بار اظهار داشتند که جمهوری اسلامی ایران تنها طرفی است که کامل به برجام پایبند بود و موضوعی که حائز اهمیت است فرآیند برگشت‌‌‌پذیری است که از نظر فنی و زمانی برای کشور وجود داشته باشد که خوشبختانه این امکان هم وجود دارد.

فلاحت‌‌پیشه افزود: گزارش پنجم کمیسیون امنیت ملی، گزارشی پر از امید به فناوری‌‌های تازه و امید به نبوغ هسته‌‌ای است که به هیچ وجه تحت تاثیر نوسانات و نامردی‌‌‌های سیاسی طرف آمریکایی قرار نمی‌‌گیرد. 

حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری، رئیس کمیته هسته‌ای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم با اشاره به اینکه فرآیند برگشت‌‌پذیری هسته‌‌ای برای کشور وجود داشته و دارد، خاطرنشان کرد: ما در چهارچوب برجام حرکت کردیم اما این حرکت در صنعت هسته‌‌‌ای کشور نه پسرفت و نه توقف بوده است.

وی ادامه داد: از نظر فنی و زمانی با توجه به کیفیت و کمیت کارخانه‌‌های مونتاژ در مدت کوتاهی می‌‌توان ظرفیت غنی‌‌سازی را بالا برد.

گفتنی است حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به همراه تعدادی از اعضای این کمیسیون از جمله حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور، جواد کریمی قدوسی، مرتضی صفاری نطنزی و هادی شوشتری امروز ضمن بازدید از مجتمع‌های هسته‌ای شهید علیمحمدی (فردو) و شهید احمدی روشن (نطنز) امروز در جریان آخرین فعالیت‌های سازمان انرژی اتمی ایران در این سایت ها قرار گرفتند.

هدف از این بازدید کسب اطمینان نمایندگان مجلس شورای اسلامی از ایجاد زمینه برای تحقق ظرفیت غنی‌سازی ۱۹۰هزار سو در کشور با توجه به رهنمود مقام معظم رهبری است.

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر