کد خبر: 663140 A

لاریجانی:

رئیس مجلس شورای اسلامی در نخستین جشنواره ملی تجارت موفق بیمارستانی در مدیریت منابع و مصارف تاکید کرد: مسئولیت‌پذیری پزشکان برای عبور از شرایط امروز کشورضروری است وانمندی در ایران زیاد است اگر فعلیت پیدا کند می توانیم از شرایط فعلی عبور کنیم ضمن اینکه شما هم باید در بخش پزشکی زمینه رشد را فراهم کنید.

به گزارش ایلنا،‌ علی لاریجانی در نخستین جشنواره ملی تجارت موفق بیمارستانی در مدیریت منابع و مصارف که در سالن همایش‌های رازی برگزار شد، گفت: باید اذعان کنیم بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بخش پزشکی کشور به خوبی تلاش کردند و احساس مسئولیت داشتند به طوری که روی هم رفته طراحی‌هایی که در این حوزه صورت گرفته سنجیده بوده و این در حالی است که قبل از انقلاب این حوزه از وضعیت بسامانی هم از نظر تعداد پزشکان و هم خدمات پزشکی برخوردار نبود.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: این حرکت انقلاب و تفکر عدالت‌خواهانه باعث شد نیروهای پزشکی فکر و این حوزه را ساماندهی کردند، به گونه‌ای که جنس اختیارات وزارت بهداشت هم از نظر آموزش و هم خدمات متفاوت شد تا جایی که در نقاط دور افتاده کشور نیز مردم به خدمات دسترسی پیدا کردند، همچنین نیروهای متخصص برخلاف قبل از انقلاب که اغلب دکترهای پاکستانی وارد کشور می شدند، افزایش یافت تا جایی که هم اکنون صادرات پزشک نیز داریم.

وی تأکید کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیروهای مستعدی پرورش یافتند و می‌توان گفت روی هم رفته الگوی موفقی در این زمینه داریم و این فرهیختگی پزشکان در وزارت بهداشت باعث عملکرد خوبی در امور مختلف شده است.

لاریجانی یادآور شد: در دوران جنگ کادر پزشکی مسئولیت‌شناسانه عمل کردند و با درک شرایط سخت به ارائه خدمات پرداختند و این رشد عقلانی سیاسی مهمی در بخش پزشکی کشور بود کما اینکه بهترین پزشکان در جبهه حضور داشتند و از روی اخلاص به ارائه خدمات می‌پرداختند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: پزشکان در این شرایط با فهم درست از وضعیت کشور متناسب با اقداماتی از نظر مسئولیت اجتماعی بر عهده دارند، این افراد در سخت‌ترین شرایط همپای رزمندگان حضور داشتند و با شرایط ناگوار از نظر تجهیزات با حس مسئولیت‌پذیری به ارائه خدمات می‌پرداختند و این سرمایه مهمی است که در ۴۰ سال گذشته از خود نشان دادند.

وی خطاب به پزشکان اظهار کرد: امروز شرایط سختی داریم بنابراین همان حس مسئولیت‌پذیری را از شما انتظار داریم چرا که شرایط امروز یک مصاف کلاسیک با دشمن نیست بلکه جنسش متفاوت شده و دارای پیچیدگی است که باید تمام ابعاد آن را درک کرد.

 لاریجانی افزود: جمهوری اسلامی ایران حرف بلندپروازانه نمی زند که قابل فهم نباشد بلکه یک مسیر پیشرفت را در فناوری هسته‌ای در پیش گرفت و بارها هم گفته شد که به سمت سلاح هسته‌ای نمی‌رویم؛ رهبر معظم انقلاب نیز در این مورد تأکید کردند که استفاده از سلاح هسته‌ای مشروع نیست و به سمت آن نمی‌رویم و در این مورد فتوا صادر کردند که حتماً اجرا می‌شود ضمن اینکه بارها نیز به آژانس این مجوز داده شد که از بخش‌های مختلف بازدید کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: اگر کشورها تابع آژانس باشند، آزادی عمل دارند اما آن ها خواهان توافق سیاسی فراتر از آژانس شدند. ایران پذیرفت با گروه ۱+۵ مذاکره کند، مذاکره سختی بود و خیلی تلاش شد در دولت تا به نتیجه برسد کما اینکه دولت آقای روحانی و آقای ظریف زحمات زیادی در این رابطه کشیدند تا به توافق دست یافتند اما هر توافقی ابعاد مختلفی دارد و آن طور نیست که همه مذاکرات به نتیجه برسد و هریک از طرفین یک خواستگاهی دارند.

 لاریجانی خاطرنشان کرد: ایران نشان داد که مسیر عقلایی را طی می کند و قصد دارد فشار اقتصادی بر مردم وارد نشود ضمن اینکه دانش هسته ای را در دست داشته باشیم اما آمریکا این توافق را نقض کرد بعد از آن سه نفر از رهبران بزرگ اروپایی با ایران تماس گرفتند تا ایران از توافق خارج نشده و به این طریق همکاری شود، ایران پذیرفت تا دوره ای برای مذاکره با اروپا بگذارد.

وی افزود: این مسیر عقلایی بود که ایران برای آن زمان هم در نظر گرفت ضمن اینکه اصل این توافق در داخل کشور مخالف و موافقانی به همراه داشت اما در کل استدلال ایران این بود که در بحث صیانت از توان هسته ای فشار کمتری بر مردم وارد شود. اینکه اروپایی ها بتوانند در میدان عمل به نتیجه برسانند تردید است در عین حال که دورنمای خوبی هم دارد.

 لاریجانی تاکید کرد: توانمندی در ایران زیاد است اگر فعلیت پیدا کند می توانیم از شرایط فعلی عبور کنیم ضمن اینکه شما هم باید در بخش پزشکی زمینه رشد را فراهم کنید.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تاکید وزیر بهداشت بر تولید ۹۵ درصد داروی مورد نیاز کشور در داخل افزود: اگر همین رویکرد را در تجهیزات پزشکی به نتیجه برسانیم و در این زمینه به شرکت های دانش بنیان اعتماد کنیم قطعا رشد خواهند کرد بنابراین در این زمینه امکان گشایش فراهم است و بستگی به رویکرد ما دارد کما اینکه در زمان جنگ هم اینگونه بود که ابتدا مشکلاتی داشتیم تا جایی که سرزمین هایمان را دشمن گرفته بود، از سوی دیگر به دلیل استفاده از ساز و کار کلاسیک موفق نبودیم و بعد از ابتکارات جدید و پیوستن مردم به جنگ کار جنس دیگری پیدا کرد و شاهد فتوحاتی بودیم کما اینکه خرمشهر آزاد شد.

وی گفت: هم اکنون نیز جنس دیگری از سختی داریم، بسترهای مناسبی برای رشد در کشور وجود دارد، از این رو شرایط امروز کشور اقتضاء می کند که مقررات دست و پاگیر را برداریم و برای فعال شدن بخش خصوصی تلاش و از آن ها حمایت کنیم.

 لاریجانی افزود: در بخش بهداشت تجربه خوبی در حضور پزشکان در بخش های دولتی و خصوصی داشتیم، بیمارستان های خصوصی خوبی نیز ایجاد شد، همچنین تجهیزات خوبی وارد شد و بخش های تولید دارو نیز فعال شد که در این زمینه باید از وزیر بهداشت تشکر کنیم کما اینکه نتایج نظرسنجی ها هم در مورد دستگاه های دولتی و هم خصوصی بیانگر قدرشناسی و رضایتمندی مردم از نحوه ارائه خدمات این بخش است.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: این سطح از رضایتمندی از حوزه سلامت از روی حقیقت بیان شده و نشان می دهد مردم از بخش سلامت و امنیت رضایت دارند و نشان می دهد راه درستی را دنبال کردید و طرح تحول سلامت از مردم حمایت کرده است.

وی با اشاره به نواقصی که در مورد این طرح وجود دارد، تاکید کرد: ممکن است نواقصی هم در اجرای این طرح وجود داشته باشد که اگر افرادی صاحب نظر می توانند به این موضوع ورود کنند کما اینکه خواسته بودیم با حضور وزیر بهداشت و اعضای کمیسیون بهداشت کمیته ای برای بررسی مشکلات این بخش تشکیل شود که به دلیل تلاطمات اخیر فرصت نشد اما این کمیته برگزار خواهد شد.

لاریجانی با تاکید بر اینکه برای رفع مشکلات حوزه سلامت باید صرفه جویی صورت گیرد، عنوان کرد: سناریوی شما برای تحقق این امر باید متناسب با شرایط کشور باشد ضمن اینکه نقطه سقل بودجه ۳۰۰ هزار میلیارد تومانی کشور در بخش هایی همچون سلامت، آموزش و پرورش، آموزش عالی و نیروهای مسلح هزینه می شود بنابراین باید ابتکاراتی برای وضع موجود هم در سال جاری و هم سال آینده داشته باشیم چرا که ما یک وضع غیرمتعادلی در نظام بودجه داریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: ساماندهی بیمارستان ها و رفع مشکلات این بخش به این مهم بستگی دارد ضمن اینکه صرفه جویی امسال کار مهمی است بنابراین از شما می خواهم که وارد ابتکارات شوید.

وی با اشاره به مشکلات بدهی به بیمارستان ها و داروخانه ها از آن به عنوان اشکالی مهم یاد کرد و افزود: بر مبنای درخواست رئیس کمیسیون بهداشت قرار بر این شده که در روزهای آینده نشستی برای رفع مشکلات این بخش برگزار شود ضمن اینکه باید به گونه ای تصمیم گیری شود که بودجه های تعیین شده تخصیص یابد و این روند همراه با اعمال شاقه نباشد چرا که این اقدام درستی نیست و وزیر بهداشت نباید برای دستیابی به این میزان اعتبارات کفش آهنی بپوشد همچنین برای سال آینده نیز نیاز به ابتکارات جدید وجود دارد.

لاریجانی اظهار کرد: فعال سازی بخش خصوصی یکی دیگر از مسائل مهمی است که باید به آن توجه شود ضمن اینکه باید حمایت ما از آن ها و بیمه ها بیشتر شود چرا که به این شیوه فشار کمتری بر مردم وارد می شود همچنین واگذاری بیمارستان های نیمه کاره به بخش خصوصی نیز باید مورد توجه قرار بگیرد کما اینکه در بودجه ۹۷ ساز وکاری برای تحقق این مهم در نظر گرفتیم و این موضوع در شورای عالی قوا هم مطرح شد به گونه ای که قرار شد بخش خصوصی از معافیت ۱۰ ساله مالیات برخوردار شوند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: داشتن درآمد پایدار برای بخش سلامت گام دیگری بود که برداشتیم کما اینکه سهمی از مالیات بر ارزش افزوده بدان اختصاص داده شد ضمن اینکه باید در این خصوص تدابیری اندیشیده شود تا نگرانی این بخش کاهش یافته و آرامش روحی مردم فراهم شود از سوی دیگر بخشی از منابع انرژی برای تامین منابع این بخش تخصیص داده شده بود که رضایت به همراه نداشت.

وی تاکید کرد: استفاده از تولیدات داخلی یکی دیگر از مواردی است که همچون گذشته باید به آن توجه شود چرا که این امکان وجود دارد که شرکت های بزرگ خارجی با ما همکاری نکنند و بعد از توافق با اروپا نیز تنها شرکت های کوچک در این زمینه با ایران همکاری کنند بنابراین باید شرکت های مهندسی داخل برای رفع مشکلات این بخش وارد عمل شوند چرا که تمرین خوبی است که تاب آوری خوبی در حوزه فناوری افزایش یابد تا سال آینده روی پای خود بایستند.

 لاریجانی یادآور شد: من تردید ندارم با همت و تجربه شما در شرایط سخت و فرزانگی که در کار و تجاربی که از ساماندهی امور پزشکی در ۴۰ سال گذشته داشتید و حس مسئولیت پذیری که در شما وجود دارد این دوره هم سپری می شود و خدمات را به مردم عرضه می کنید همچنین ما نگرانی شما را مرتفع می کنیم و بخش سلامت را ایمن خواهیم کرد.

ایران پیروزی انقلاب اسلامی مجلس شورای اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر