کد خبر: 662619 A

نماینده ایران در سازمان ملل:

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نشست امروز شورای امنیت این سازمان گفت: یکی از اصول بنیادین سازمان ملل این است که دنیا باید با قانون اداره شود، نه با زور.

به گزارش ایلنا، غلامعلی خوشرو در این جلسه که برای بحث در مورد میانجی گری و حل و فصل اختلافات برگزار شده بود، اظهار داشت: میانجی‌گری باید از زاویه وسیع تری چون تقویت حاکمیت قانون در سطح بین المللی بررسی شود.

وی افزود: دولت‌های عضو این سازمان در راستای تقویت حاکمیت قانون دو تعهد اساسی دارند: اول اینکه از تهدید یا استفاده از زور خودداری کنند؛ و دوم اینکه اختلافات خود را از طرق مسالمت‌آمیز حل و فصل نمایند. علیرغم برخی موفقیت‌ها، هنوز باید اقدامات جدی برای تقویت حاکمیت قانون در جهان صورت گیرد.

وی ضمن اشاره به تجاوز آمریکا به عنوان یک عضو دائم شورای امنیت به عراق در اویل قرن جاری، بدون در نظر گرفتن نقش شورای امنیت، گفت: این اقدام نقض صریح منشور سازمان ملل بود.

نماینده دائم ایران در ادامه گفت: آمریکا نه تنها خود قطعنامه شورای امنیت را نقض می‌کند، بلکه آشکارا دیگران را نیز به سرپیچی از یکی از قطعنامه های این نهاد، یعنی قطعنامه ۲۲۳۱، دعوت می کند و می گوید اگر از این اقدام خودداری کنند با مجازات موجه خواهند شد.

وی افزود: اگر جلوی اینگونه اقدامات گرفته نشود، اعتبار این سازمان و شورای امنیت بیش از این مخدوش شده و با تصعیف حاکمیت قانون، دنیا به سمت هرج و مرج پیش خواهد رفت.

نماینده کشورمان در سازمان ملل در بخش دیگری از سخنانان خود گفت متأسفانه شورای امنیت به دفعات و به صورتی افراطی از اختیارات خود تحت فصل هفتم منشور استفاده کرده و این اقدام موجب نقض حقوق حاکمیتی کشورها و نیز حقوق بشر شده است. در این باره وی خواستار محدود شدن توسل شورا به فصل هفتم منشور شد.

خوشرو از میانجی گری نیز به عنوان یکی از روش های مهم در حل و فصل اختلافات بین المللی دولت‌ها یاد کرد و گفت موثر بودن آن به میزان زیادی وابسته به بیطرفانه و شفاف بودن فرآیند میانجی‌گری است.

وی همچنین بر لزوم استقلال، بی طرفی و امانتداری میانجی گران نیز تأکید و از نقش آقای کوفی عنان دبیرکل سابق سازمان در زمینه میانجی‌گری هم تمجید کرد.

خوشرو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر