کد خبر: 661161 A

غریب‌آبادی در دیدار با رئیس کمیسیون مواد مخدر سازمان ملل متحد:

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد دفتر سازمان ملل و سایر سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، با خانم آلیسیا بوئنروستو ماسیو، رئیس کمیسیون مواد مخدر سازمان ملل متحد و سفیر و نماینده دائم مکزیک در وین، دیدار کرد.

به گزارش ایلنا، دو طرف در این دیدار، پیرامون مباحث مربوط به چگونگی شکل‌دهی به نظام آینده بین‌المللی حاکم بر معضل مواد مخدر پس از سال ۲۰۱۹ رایزنی کردند.

کاظم غریب‌آبادی با اشاره به وضعیت ویژه جغرافیایی جمهوری اسلامی ایران- که در همسایگی بزرگ‌ترین تولیدکننده مواد مخدر جهان قرار دارد و تبعات منفی متعدد ناشی از آن چه در عرصه داخل و چه برای کشورهای مقصد-، خواهان توجه جدی به مواضع اصولی کشورهایی که در خط اول مبارزه با مواد مخدر قرار دارند، شد.

وی با اشاره به این‌که چنین وضعیتی در مقایسه با کشورهای دیگری که کیلومترها از کشورهای مبداء مواد مخدر فاصله داشته و این موضوع معضل چندانی برای آنها محسوب نمی‌شود، بسیار متفاوت است، افزود: ایران هزینه‌های بسیار مالی و انسانی برای مبارزه با مواد مخدر تاکنون پرداخته است که بخش عمده آن برای جلوگیری از ترانزیت این مواد به کشورهای دیگر است.

نماینده دائم کشورمان تاکید کرد: ضمن این که پیشگیری و درمان دو ستون عمده سیاست ایران در مقابله با مواد مخدر هستند، اما مبارزه همچنان ستون اصلی را تشکیل می‌دهد و از این‌رو، با هر اقدامی در جهت تضعیف اصل مبارزه در اسناد بین‌المللی مربوطه، مخالفت جدی و اصولی دارد.

غریب‌آبادی ضمن ضرورت همکاری بین‌المللی در امر مبارزه با مواد مخدر، همچنین تاکید کرد که هرگونه رهیافتی درخصوص چگونگی برخورد با معضل مواد مخدر باید متعادل و جامع باشد.

سفیر و نماینده دائم مکزیک و رئیس کمیسیون موادمخدر سازمان ملل متحد نیز در این دیدار  اظهار کرد: وضعیت ایران را کاملاً درک می‌کند، چرا که مکزیک نیز در همسایگی یکی دیگر از تولیدکنندگان بزرگ مواد مخدر قرار داشته و از وضعیت مشابهی رنج می‌برد.

وی گفت که دولت متبوعش اخیراً به این نتیجه رسیده که باید رهیافت خود در مقابله با معضل مواد مخدر را از مبارزه با عرضه، به کنترل تقاضا تغییر دهد و فکر می‌کند بتواند از این طریق، این معضل را بهتر مدیریت کند.

ماسیو همچنین بر ضرورت اتخاذ یک رهیافت جامع درخصوص معضل موادمخدر که نگرانی های کشورهای مختلف را دربر داشته باشد، در سیاست های آتی بین المللی، تاکید کرد.

غریب‌آبادی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر