کد خبر: 660813 A

کیانپور در موافقت با استیضاح وزیر اقتصاد:

نماینده مجلس دهم گفت: اختلال اقتصادی را همین مسئولان بی‌تدبیر ایجاد کرده‌اند که باعث شده‌اند افرادی بتوانند با رانت یکشبه ثبت سفارش کرده و ثروتمند شوند و فقرا هر روز فقیرتر شوند. همه در کشور در حال سقوط به ته دره تورم هستیم. تا چند ماه پیش تاریخ تولید و انقضای اجناس را کنترل می‌کردیم اما حالا قیمت کالاها را رصد می‌کنیم که هر روز چقدر گران‌تر شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مجید کیانپور نماینده مجلس و موافق استیضاح کرباسیان وزیر اقتصاد در جلسه استیضاح وزیر گفت: به نظر می‌رسد سیاست‌های لحظه‌ای و غیراصولی در اقتصاد ایران باعث آشفتگی در بازار شده است و بخشنامه‌های مختلف در مردم سردرگمی ایجاد کرده است. یک روز کالا با دلار ۴۲۰۰ تومانی ثبت می‌شود و روز دیگر منتفی می‌شود. یک روز صرافی‌ها مجاز اعلام می‌شوند و روز دیگر غیرمجاز هستند. با تغییرات لحظه‌ای تنها صورت مساله را پاک می‌کنیم و کشور را دچار سردرگمی و تشویش کرده‌ایم. این اقدامات باعث کاهش ارزش پول ملی شده است.

وی افزود: حجم کالاهایی که ترخیص نمی‌شود، باعث افزایش درآمد برای دولت است. ارزش پول کشور روزبه‌روز کم می‌شود و هیچ مسئولی پاسخگو نیست. آقای وزیر می‌گوید من نقشی در این موضوع ندارم و آقای رئیس‌جمهور و بانک مرکزی عامل بیرونی را دخیل می‌دانند. این سیاست‌ها ارزش پول کشور را به یک سوم کاهش داده است. سودهای ۲۸ درصدی بانک‌ها چه معنایی دارد؟ روزانه ۷۶۰ میلیارد تومان سود بانکی در کشور گرفته می‌شود.

وی خطاب به کرباسیان تاکید کرد: مگر رئیس بانک مرکزی با پیشنهاد شما منصوب نمی‌شود؟ پس چطور ادعا می‌کنید که این بخش به شما مربوط نیست؟ چرا به گزارشات سازمان بازرسی کشور در دیوان محاسبات توجهی نمی‌کنید؟ چرا به امور گمرک رسیدگی و نظارت نمی‌شود؟ قسمتی از قاچاق کالا از گمرک عبور می‌کند در حالی که در استان‌ها با کالاهای جزء برخورد می‌شود.

کیانپور افزود: اختلال اقتصادی را همین مسئولان بی‌تدبیر ایجاد کرده‌اند که باعث شده‌اند افرادی بتوانند با رانت یکشبه ثبت سفارش کرده و ثروتمند شوند و فقرا هر روز فقیرتر شوند. همه در کشور در حال سقوط به ته دره تورم هستیم. تا چند ماه پیش تاریخ تولید و انقضای اجناس را کنترل می‌کردیم اما حالا قیمت کالاها را رصد می‌کنیم که هر روز چقدر گران‌تر شده است.

وی خطاب به کرباسیان گفت: شما مطمئن هستید تورم امسال هنوز تک‌رقمی است؟ پیشنهاد می‌کنیم به بازار سری بزنید تا گزارشاتی که به شما داده‌اند چقدر درست بوده است. کالاهای مرتبط با ارز ۲۵۰ درصد گران شده‌ است چه جوابی برای مردم دادید؟ تاکنون ۳۰ میلیارد دلار خانگی و ۱۲ میلیارد دلار کالا در انبارها ذخیره شده. چه معنایی دارد نشان از عدم اعتماد مردم به اقتصاد و تیم اقتصادی کشور است. هیچ چیز مهمتر از اعتماد مردم نیست.

کیانپور با اشاره به ارز پتروشیمی تاکید کرد:‌ چرا ارز پتروشیمی پیگیری نمی‌شود و چرا پاسخ شفافی در این زمینه داده نشده است؟ شما نتوانستید برای شرایط اقتصادی کاری انجام دهید اما توانستید سکه را از یک میلیون تومان به چهار میلیون تومان، ارز را از سه هزار تومان به ۱۲ هزار تومان افزایش دهید. مسکن ۸۰ درصد و خودرو داخلی دوبرابر شده است. ما به شما خداقوت می‌گوییم. بزرگ‌ترین خلاف دستگاه اقتصادی کشور بی‌توجهی به مشکلات مردم است. مردم از این قضیه سخت دلگیر هستند. اعلام نرخ تک‌رقمی برای تورم بیشتر به یک شوخی شبیه شده است. شما در بازار رفت و آمد ندارید یا گزارشات به شما به اشتباه رسیده است؟ تاکید و مطلوب بودن وضع اقتصاد در برهه کنونی، نمک پاشیدن بر زخم مردم است. قدری همدردی و همراهی می‌تواند آرامش‌بخش باشد.

کیانپور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر