کد خبر: 656474 A

سردار جلالی:

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور تاکید کرد: آمریکا با فشار اقتصادی و تحریم می‌خواهد مردم را در تنگنا قرار دهد تا موجب درگیری، اغتشاش و مسائل امنیتی شود.

به گزارش ایلنا، سردار غلامرضا جلالی در گردهمایی مجریان و ناظران طرح‌های جامع پدافند غیرعامل استانی و شهری که در سازمان پدافند غیرعامل برگزار شد، با اشاره به طرح‌‌های جامع در استان‌‌‌ها گفت: به صورت کلی و عمومی موضوع شهر و استان به سه عنصر زیرساخت، جمعیت و مردم، اداره و مدیریت تقسیم‌‌بندی می‌‌شوند.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده توسط این سازمان در سال‌‌‌های گذشته اظهار داشت: در ابتدا به ایمن‌‌‌سازی زیرساخت‌‌ها پرداختیم و از چهار سال پیش نیز به بحث ایمن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سازی مردم و مقوله پدافند شهری پرداخته، همچنین تلاش کردیم طرح‌‌‌‌‌های پدافند شهری به سمت حفاظت از مردم برود.

دفاع غیرنظامی و حفاظت از زیرساخت‌‌ها محور اصلی عملکرد پدافند غیرعامل است

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور افزود: در بسیاری از کشورها دفاع غیرنظامی و حفاظت از زیرساخت‌‌‌ها محور اصلی عملکرد پدافند غیر عامل است.

جلالی با اشاره به تدابیر مقام معظم رهبری و فرمانده کل قوا به عنوان سیاست‌‌‌های کلی پدافند غیرعامل کشور تصریح کرد: مقام معظم رهبری فرمودند در ابتدا زیرساخت‌‌ها را دسته بندی و طبقه بندی از نظر اهمیت انجام دهید و سپس به اولویت ها بپردازید براین اساس می توان زیر ساخت های کشور را به سه سطح حیاتی، حساس و مهم تقسیم کرد. در همین رابطه سطوح حیاتی و حساس را به وزارتخانه ها و سازمان های مادر مرتبط کردیم و سطوح مهم را به استان ها سپردیم. در واقع یک تقسیم بندی بر اساس سطح اهمیت انجام شد.

وی ادامه داد: اولین موضوع حفاظت از زیر ساخت هاست و موضوع بعد مساله حفاظت از مردم قرار دارد که می تواند موجب کاهش آسیب پذیری مردم شود. مساله دیگر پاسخ به تهدید هاست که امداد و نجات و کمک به مردم مدنظر است.

نهادینه‌سازی مفاهیم پدافند غیرعامل در ذات طرح‌‌های شهری از اصول مهم شهرسازی است

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور نهادینه‌‌‌سازی مفاهیم پدافند غیر عامل در ذات طرح های شهری را از نکات مهم در مبحث شهرسازی و پدافند غیرعامل دانست و خاطرنشان کرد: هر طرحی که در شهرها ساخته می شود باید اصول پدافند غیر عامل به بهترین شکل در آن اجرا شود همچنین باید طرح هایی برای شرایط اضطراری در نظر گرفته شود تا بتوانیم از مردم محافظت کنیم. از سوی دیگر باید به مقوله آموزش و افزایش آمادگی مردم توجه ویژه ای شود. ما در طرح های شهری بر سه مساله شهر سازی، زیر ساخت های شهری و مدیریت شهری متمرکز شدیم تا بتوانیم بیشترین خدمت را به مردم ارائه دهیم.

جلالی اضافه کرد: مطالعه، بررسی و دسته بندی و طبقه بندی دارایی استان ها یکی دیگر از اصول هایی است که در پدافند استانی به آن می پردازیم از سویی دیگر باید تهدیداتی که می توان متوجه هر استانی بشود را مد نظر قرار دهیم تا بتوانیم آسیب های این حوزه را کاهش دهیم همچنین باید به مراکز پرخطر و همجواری آن با جمعیت توجه داشت تا بتوان پیامد های احتمالی را کنترل کرد.

وی ادامه داد: استانداران باید یک لیستی از برنامه ها اقدامات و اولویت های پدافندی تهیه کنند تا بتوانند بر اساس آن برنامه ریزی داشته باشند. در این لیست باید قابلیت ها و اولویت های هر استان مشخص شود همچنین باید محیط های باز برای انتقال جمعیت در شرایط ضروری تعیین شود تا بتوان در شرایط خاص از آن استفاده کرد.

شناخت ظرفیت‌‌‌ها و قابلیت‌‌‌های هر استان از اولین اصول پدافند کالبدی است

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور شناخت ظرفیت ها و قابلیت های هر استان را از اولین اصول پدافند کالبدی دانست و گفت: ما باید دارایی های هر استان را بخوبی بشناسیم و بدانیم نقش، اهمیت و کارکرد دارایی های ما چیست؟

جلالی افزود: موضوع دیگری که باید به آن توجه کرد هوشمند سازی و قابلیت شبکه ای است ما باید نقش دارائی ها یمان در شبکه و سیستم را بدانیم و توجه داشته باشیم که دارایی های با هم در ارتباط هستند. مثلا در حوادث سال گذشته اهواز وابستگی متقابل میان زیر ساخت ها موجب شد همه با مشکل مواجه شده و مردم با مشکلات جدی روبرو شوند.  شناسایی وابستگی های متقابل زیرساخت ها بهم و سپس کاهش این وابستگی ما از اهمیت بالا برخوردار است.

دشمنان می‌‌خواهند مردم را مقابل دولت قرار دهند

وی اضافه کرد: هر زیر ساختی متناسب با کارکردش دچار لایه هایی است؛ مثلا رژیم صهیونیستی در جنگ ۳۳ روزه زیرساخت ها را بیشتر هدف قرار داده که کارکرد عمومی و مردمی بیشتری داشتند و تلاش داشتند با آسیب رساندن به آنها مردم را مقابل دولت و حکومت قرار دهند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور ادامه داد: باید جنس زیر ساخت ها را به خوبی شناسایی کنیم، برخی از دارایی ها ما انسانی و برخی دیگر دارایی های مادی و یا معنوی و یا ترکیبی از اینهاست پس اگر ما دارایی ها را بتوانیم بخوبی بشناسیم می توانیم نوع پدافند غیر عامل را برای آن تعریف کنیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به خطرات برخی از دارایی‌‌‌ها ابراز داشت: برخی از دارایی ممکن است کارکردشان به اندازه ی خطراتشان مهم نباشد. پس ما از منظر خطر آن ها را تقسیم بندی می کنیم. مانند یک کارخانه مواد شیمیایی در نزدیکی یک شهر پر جمعیت. پس در زیرساخت های با خطر هرچقدر خطر زیر ساخت ها بیشتر باشد از اولویت مهم تری در پدافند غیر عامل برخوردار است.

جلالی افزود: مساله دیگری که باید به آن توجه کرد هوشمند سازی زیر ساخت ها و تجهیزات است که می تواند قابلیت هایی به آنها بدهد و ازسوی دیگر موجب افزودن تهدیداتی در آنها شود. این قابلیت ها عبارتند از: ارتباط اجزا باهم، قابلیت برنامه ریزی، امکان دسترسی از دور، قابلیت هوشمندی یا کار اتوماتیک که در کنار این قابلیت ها تهدیداتی نیز وجود دارد؛ مثلا هر تاسیساتی که قابلیت دسترسی و کنترل از دور دارند دیگران نیز می توانند به آن دسترسی پیدا کنند که اگر ما این قابلیت ها و تهدیدات را نبینیم شهرهای ما از بیرون می تواند مدیریت و در فعالیت آنها اخلال شود.

هوش مصنوعی موجب می شود اشیا مانند انسان فکر و عمل کنند

وی هوش مصنوعی را از دیگر قابلیت های موجود در اینترنت اشیا دانست و بیان کرد: هوش مصنوعی موجب می شود اشیا مانند انسان فکر و عمل کنند. البته ما در این حوزه دچار عقب ماندگی هستیم و در دانشگاه ها رشته و درسی با این عنوان هاوجود ندارد بنابراین مسئولین و کارشناسان ما که در همین دانشگاه ها تحصیل کرده اند اطلاعات و دانش آنها به سطح آموزشی و موضوعاتی که در دانشگاه ها آموخته اند بر می گردد. بعضی مسائل جدید الحدوث مانند شهر هوشمند یا خانه هوشمند و کارخانه هوشمند هنوز رشته های آموزشی و سایر موارد را ندارند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور اضافه کرد: اطلاعات تجهیزاتی که در برخی حوزه ها مانند پزشکی استفاده می شود می تواند مورد استفاده دیگران قرار بگیرد پس طبیعی است که ما باید بتوانیم آنها را کنترل کنیم، در این راه باید از مشاوران IOT و سایبری (دانش سایبری، دانش پدافند کالبدی، دانش سیستم و شبکه) و سیستمی استفاده کنیم ما باید تمام تهدیدات احتمالی را بررسی کنیم و بدانیم کدام تهدید بیشترین تاثیر را بر دارایی های ما دارد. آسیب پذیری به دو دسته تقسیم می شود: سیستماتیک و ذاتی و دیگری آسیب پذیری ناشی از اثر تهدید بر دارایی ها. از سوی دیگر موضوع وابستگی متقابل نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

جلالی ادامه داد: باید در هر استانی تهدیدات بالقوه شناسایی و اولویت بندی شود و طرح هایی که در آن استان داریم بتواند به این تهدیدات پاسخ دهد. باید بدانیم که سرمایه ما چیست تا متناسب با آن پدافند مناسب را اتخاذ کنیم؛ مثلا اگر سرمایه ما زیستی است برای مقابله با تهدیدات باید از پدافند زیستی استفاده کنیم. بعد از مشخص شدن تهدیدات و پدافند مورد نیاز اقدامات مناسب انجام شود. 

سردار جلالی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر