کد خبر: 655454 A

سخنگوی وزارت امور خارجه:

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: موضوع تقسیم خزر میان کشورها و تعیین خطوط مبداء و تقسیم بستر و زیر بستر در کنوانسیونی که امروز امضاء می‌شود، مطرح نیست.

به گزارش ایلنا،‌ بهرام قاسمی در پاسخ به پرسش خبرنگاران درخصوص برخی اظهارنظرهای غیر کارشناسی و فضاسازی‌‌‌ها از نشست امروز سران کشورهای ساحلی دریای خزر گفت: برخی گمانه‌‌‌‌زنی‌‌‌‌ها و اظهارات مطرح شده به هیچ وجه صحیح نیست چراکه اساسا کنوانسیونی که امروز به امضاء سران پنج کشور ساحلی خزر می‌رسد چارچوب‌های کلی همکاری‌ها و اصول اساسی مربوط به رژیم حقوقی دریای خزر را تعیین می‌کند و با توجه به خاص بودن این دریاچه بزرگ، رژیم حقوقی خاصی فارغ از کنوانسیون های موجود تدوین و اجرا خواهد شد.

وی گمانه‌زنی‌ها درخصوص پرداختن این کنوانسیون به تحدید حدود و سهم کشورها از دریای خزر و تقسیم آن را رد کرد و اظهار داشت: موضوع تقسیم خزر میان کشورها و تعیین خط مبداء و تقسیم بستر و زیر بستر در این کنوانسیون مطرح نیست؛ چراکه سواحل خزر از پیچیدگی‌هایی برخوردار است که نیازمند گفت‌وگوهای کارشناسی بیشتر است که امیدواریم در آینده با تفاهم و توافق هر پنج کشور نتایج مطلوب حاصل شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: از دستاوردهای این کنوانسیون این است که هیچ کشور خارجی حق دریانوردی نظامی و غیرنظامی و ایجاد پایگاه در خزر را ندارد و پنج کشور هم اجازه نخواهند داد تا دیگر کشورها از دریا، خاک و آسمان خود برای تهاجم به هر یک از کشورهای ساحلی خزر استفاده کنند.

قاسمی افزود: امضاء این کنوانسیون که سندی راهبردی برای همکاری‌‌‌های کشورهای خزر است، این منطقه را به قطب دیگری از همکاری‌های منطقه‌‌‌ای در جهت صلح، ثبات، امنیت و پیشرفت کشورهای عضو تبدیل خواهد کرد.

لازم به یادآوری است کنوانسیون مزبور حاصل بیش از دو دهه مذاکرات متعدد در سطوح مختلف میان مقامات کشورهای ساحلی دریای خزر است.

بهرام قاسمی رژیم حقوقی دریای خزر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر