کد خبر: 654135 A

ظریف:

وزیر امور خارجه تاکید کرد: امروز دنیا علیه تحریم‌های آمریکا ایستاده است و این در حالی است که در گذشته سایر کشورها با آمریکا در این زمینه هم همراهی می‌کردند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، محمدجواد ظریف پیش از ظهر امروز در پایان نشست هیات دولت با حضور در جمع خبرنگاران با اشاره به پیشنهاد مذاکره از سوی ترامپ گفت: آمریکایی‌ها هیچ‌‌گاه صداقت نداشتند و حرکت آقای ترامپ یک حرکت تبلیغاتی بود.

وی ادامه داد: یکی از دلایل مهمی که می‌توانیم طبق آن به این برسیم که آقای ترامپ نه نسبت به مردم ایران و نه نسبت به تعهدات بین‌المللی آمریکا هیچ حساسیتی ندارد این است که اولین تحریمی که آقای ترامپ برگرداند تحریم هواپیماها بود؛‌یعنی حتی قبل از روز ششم اوت که دور اول تحریم‌ها بازگشت اولین کاری که آمریکا انجام داد این بود که ارسال ۲۰۰ هواپیما را که قرار بود مردم ایران از آن استفاده کنند را لغو کرد.

این عضو دولت تدبیر و امید با بیان اینکه آنان بسیار نیاز دارند که به مردم ایران نشان دهند بی‌اعتمادی متراکمی که در طول ۴۰ سال اخیر ایجاد کرده‌اند برایش چه توضیحی دارند، اظهار داشت: مردم ایران چه دلیلی دارند که احساس نیاز کنند که لازم است با آنان به مذاکره بنشیند. اگر بحث مذاکره باشد ما دو سال مذاکره فشرده با آمریکا داشته‌ایم که نتیجه‌اش برجام بود و آقای ترامپ از آن خارج شد.

ظریف افزود: حال چه‌طور می‌توان اعتماد کرد که اگر به فرض محال با آمریکا مذاکره تازه‌ای هم انجام شد و به توافق جدیدی هم رسیدیم آمریکا به آن پایبند باشد، بنابراین روش آمریکا و رفتارش نه تنها هیچ اعتمادی برای ایران، برای هیچ کشوری در دنیا باقی نمی‌گذارد.

وی در پاسخ به این سوال که معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه چه نقشی در تسهیل صادرات در شرایط تحریم دارد؟ تصریح کرد: معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه وظیفه‌اش تسهیل است تا هم کار فعالان بخش خصوصی و هم فعالان دولتی را آسان کند و امکانات صادراتی را در خارج کشور شناسایی خواهد کرد و زمینه را برای ارتباط بخش خصوصی ما با بخش خصوصی سایر کشورها فراهم خواهد کرد و بخش خصوصی برای رسیدن به اهدافش کمک خواهد کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: حتما این فعالیت باید در شرایط بازگشت تحریم‌ها توسط آمریکایی‌ها انجام شود. البته نکته قابل توجهی که هست این است که امروز دنیا علیه تحریم‌های آمریکا ایستاده است و این در حالی است که در گذشته سایر کشورها با آمریکا در این زمینه هم همراهی می‌کردند.

ظریف با بیان اینکه واقعیتی که من دارم مشاهده می‌کنم این است که بیش از فشار اقتصادی آمریکا با جنگ روانی وارد شده است، خاطرنشان کرد: این کار را با شرکای خود انجام می‌دهد و سعی می‌کند آن را در ایران هم پیاده کند. پس نباید فضای روانی ما متاثر شود و آنچه که وجود دارد این است که دنیا علاقه‌ای ندارد تحریم‌های آمریکا را عملی کند و کشورهای مختلف دنیا سعی می‌کنند در این زمینه برای خنثی کردن تاثیر آن عمل کنند.

وی با بیان اینکه کارهایی که تا حالا اروپایی‌ها انجام داده‌اند، نشان می‌دهد که تا حدی در عمل متعهد به برجام هستند و نشان می‌دهد که آنها می‌خواهند نسبت به برجام متعهد باشند، ابراز داشت: مهم این است که اروپا چقدر می‌خواهد هزینه کند. بنابراین آنچه مهم است این است که اروپا صرفا اراده سیاسی انجام ندهد.

وزیر امور خارجه یادآور شد: بالاخره این یک توافق است که برای آنها از نظر حیثیتی و امنیتی بسیار مهم است و باید ببینیم که آیا می‌خواهند برای آن هزینه بکنند یا نه؟ حالا باید ببینیم که در برابر تحریم‌هایی که در آینده شدیدتر خواهد شد نیز اروپایی‌ها چگونه عمل خواهند کرد.

 

محمدجواد ظریف
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر