کد خبر: 653578 A

صالحی در افتتاحیه اولین مدرسه تخصصی ایمنی:

رییس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: ایمنی هسته‌ای از ارکان سازمان انرژی اتمی ایران است و اگر به آن توجه نشود، صنعت هسته‌ای دچار مشکل می‌شود.

به گزارش ایلنا، اولین مدرسه تخصصی ایمنی هسته‌ای به همت پژوهشکده راکتور و ایمنی هسته‌‌‌ای پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌‌‌‌ای و با همکاری مرکز نظام ایمنی هسته‌‌‌‌ای کشور، آژانس بین‌‌‌المللی انرژی اتمی و اتحادیه اروپا آغاز به کار کرد. افتتاحیه این نشست با حضور علی اکبر صالحی، معاون رییس‌‌‌جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران برگزار شد.

صالحی در این نشست گفت: ایمنی هسته‌‌‌‌‌ای از ارکان سازمان انرژی اتمی ایران است و اگر به آن توجه نشود، صنعت هسته‌‌‌‌ای دچار مشکل می‌‌‌شود.

وی ادامه داد: علم، هنر و پژوهش چیزی نیست که به راحتی و لحظه‌‌‌ای بتوان گرفت. زمان و زمینه درک علم و تجربه دیگران را می‌‌‌‌‌خواهد. اگر الفبا را یاد نگیریم، نمی‌‌‌‌‌‌‌توانیم کتاب بخوانیم.

معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه به تدریج فرهنگ ایمنی در حوزه هسته‌‌‌ای جا می‌‌‌‌افتد، به چند نمونه حوادث هسته‌‌ای در جهان پرداخت و اظهار داشت: حوادث هسته‌‌‌‌ای هر کدام هویت خودشان را دارند. اگر درست نیندیشیم ممکن است دچار حادثه شویم. حادثه هسته‌‌‌‌ای مرز نمی‌‌‌‌شناسد.

صالحی با ابراز خرسندی از برگزاری اولین مدرسه تخصصی ایمنی هسته‌‌‌ای در کشور آن را در نتیجه اجرای برجام دانست و تصریح کرد: ایمنی در همه حوزه‌‌‌‌ها از جمله انرژی هسته‌‌‌‌‌‌‌‌ای مهم است. اصلاً ایمنی یک اصل اسلامی است. حفظ جان و احتیاط در همه امور از واجبات است. ایمنی یک اصل عقلانی است که الان دارد شکل می‌‌‌‌گیرد و ساماندهی و سازمان پیدا می‌‌‌کند.

وی با اشاره به تلاش برای جبران کاستی‌‌‌‌ها در نظام ایمنی هسته‌‌‌ای، بکارگیری نیروی انسانی جوان، آموزش مناسب و تامین تجهیزات نظام ایمنی را از مهمترین کارهایی دانست که اخیراً در مرکز نظام ایمنی هسته‌‌‌‌ای کشور با موفقیت انجام شده است و برگزاری این مدرسه را از آثار این امر برشمرد.

رییس سازمان انرژی اتمی ابراز امیدواری کرد کشورمان در آینده نزدیک به عنوان هاب منطقه در ایمنی هسته‌‌‌ای بتواند میزبان کشورهای دیگر باشد.

صالحی همچنین بهسازی و نوسازی راکتور تحقیقاتی تهران را از اهداف جدی پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌‌‌‌‌‌‌‌ای خواند و خاطرنشان کرد: تا زمانی که از این راکتور بهره‌‌‌‌برداری می‌‌‌شود باید نهایت تلاش و کوشش بکار گرفته شود تا مطمئن باشیم بهره‌‌‌برداری از آن ایمن است، ملتی که به ما اعتماد کردند و به ما مسئولیت داده‌‌‌اند، انتظار دارند ما وظیفه‌‌مان را خوب انجام دهیم.

وی اضافه کرد: اگر بتوانیم الگوی خوبی در ایمنی ارائه دهیم، می‌‌‌توانیم فرهنگ ایمنی را گسترش دهیم.

علی اکبر صالحی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر