کد خبر: 650821 A

دبیرکل سابق «آسه آن» چندی پیش درباره احتمال مذاکره دوجانبه میان وزرای خارجه ایران و سنگاپور اظهار بی اطلاعی کرده بود اما اظهارات روز گذشته رییس جمهور آمریکا درباره آمادگی این کشور برای نشست بدون پیش‌شرط با ایران، به نظر سیگنالی برای احتمال برگزاری چنین مذاکره‌ای است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، «محمد جواد ظریف» در حالی برای امضای پیمان همکای با انجمن کشورهای جنوب شرق آسیا (آسه آن) در سنگاپور حضور دارد که روز جمعه وزیر خارجه آمریکا هم برای شرکت در همایش این انجمن به سنگاپور سفر خواهد کرد.

«اونگ کنگ یونگ» دبیرکل سابق انجمن «آسه آن» چندی پیش در مصاحبه با «بلومبرگ» گفته بود از اینکه آیا قرار است «محمد جواد ظریف» با «مایک پومپئو» یا دیگر مقامات دیدار داشته باشد یا خیر، خبر ندارد.

با این حال اهمیت همزمانی حضور وزرای خارجه ایران و آمریکا در سنگاپور با اظهارات رییس‌جمهور آمریکا دو چندان شده است. 

روز گذشته «دونالد ترامپ» رییس جمهور آمریکا در یک کنفرانس خبری مشترک با همتای ایتالیایی خود از آمادگی آمریکا برای مذاکره «بدون پیش‌شرط» با ایران خبر داده است. 

با وجود تعیین برخی پیش‌شرط‌ها از سوی «وزیر خارجه آمریکا» برای مذاکره با ایران و بیانیه شورای امنیت ملی این کشور درباره عدم تمایل آمریکا به احیای روابط دیپلماتیک و تجاری با ایران تا زمان تغییر رفتار کشورمان، بسیاری از نمایندگان مجلس سنای آمریکا از طرح رییس جمهور برای مذاکره با ایران استقبال کردند. 

سناتور «دیان فین اشتاین» گفته: «من فکر می‌کنم این ایده خوبی است.»

«باب کورکر» نماینده جمهوری‌خواه و رییس کمیته روابط خارجی مجلس سنا هم گفت: «این تغییر رویه، خوب است؛ اما تا زمانی که آنها بخواهند درباره تبدیل شدن به یک کشور عادی در آینده صحبت کنند.»

سخنگوی وزارت امور خارجه پیش از این درباره سفر ظریف به سنگاپور گفته بود که این سفر بنا به دعوت دولت سنگاپور از ظریف، و برای حضور در پنجاه و یکمین نشست وزرای امور خارجه اتحادیه آ.سه.آن انجام می‌شود. هدف سفر امضای پیمان و عهدنامه مودت است. این پیمان در مجلس تصویب شده و تایید شده است.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه  این را هم گفت که دیدارهایی در سنگاپور تنظیم شده یا در حال تنظیم است اما به احتمال دیدار ظریف با همتای آمریکایی خود اشاره‌ای نکرده است.

پیش از این ظریف با «جان کری» به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا دیدارهای دوجانبه برجامی داشته‌اند و دیدار با پمپئو به عنوان وزیر امور خارجه ایالات متحده (درصورتی که انجام شود)، پدیده عجیبی نخواهد بود.

محمدجواد ظريف مایک پومپئو نشست انجمن کشورهای جنوب شرق آسیا همایش آسه آن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر