کد خبر: 648342 A

آل حبیب:

سفیر و معاون نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل، علت اصلی بحران خاورمیانه را اشغال فلسطین دانست.

به گزارش ایلنا، اسحاق آل حبیب در سخنرانی خود در نشست شورای امنیت در مورد خاورمیانه، اظهار داشت: طی هفت دهه گذشته رژیم اسرائیل به خاطر اطمینان خاطر از حمایت‌های بی دریغ آمریکا و عدم ‌تحرک شورای امنیت که منجر به گستاخ تر شدن آن گردیده، به اشغالگری، اقدامات وحشیانه و سیاست‌های توسعه‌طلبانه خود ادامه داده است.

وی با اشاره به کشتار بیش از ۱۴۰ فلسطینی توسط اسرائیل در خلال تظاهرات مسالمت‌آمیز چند ماه گذشته و مجروح کردن بیش از ۱۷ هزار نفر دیگر، شامل بیش از ۱۳۰۰ نفر زن و دختر و ۳۱۰۰ نفر کودک، اضافه کرد: هنوز این حجم از وحشی‌گری گسترده و نظام‌مند، وزیر آموزش رژیم اسراییل را راضی نکرده، تا جایی که وی اخیراً خواستار ریختن بمب بر سر کودکان فلسطینی در غزه شده است.

آل حبیب به استمرار بمباران زیرساخت‌های غیرنظامی در غزه و تشدید محاصره این منطقه نیز اشاره کرد و گفت: این اقدامات منجر به وخامت بیشتر اوضاع انسانی می‌گردد و باید به آن پایان داده شود.

وی گفت: تداوم شهرک‌سازی‌های غیرقانونی در کرانه غربی، از جمله تخریب روستای خان‌الاحمر و جایگزین کردن ساکنان اصیل فلسطینی آن با یهودیان نمونه های دیگری از سیاست‌های توسعه طلبانه این رژیم بشمار می روند.

سفیر و معاون نمایندگی دائم کشورمان در نیویورک تصویب اخیر قانون ملی یهود توسط اسرائیل را تحولی بسیار خطرناک دانست و گفت: این اقدامی جهت قانونمند کردن نژادپرستی و آپارتاید است و جامعه جهانی باید این اقدام را شدیدا محکوم و رژیم اسراییل را به لغو آن وادار کند.

آل حبیب همچنین انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس را نقض قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های شورای امنیت دانست و گفت این اقدام نمونه آشکاری از حمایت آمریکا از رژیم اسراییل است.

وی افزود: هدف این اقدام محروم کردن فلسطینیان از حقوق لاینفک خود از جمله حق ذاتی تعیین سرنوشت، بازگشت به سرزمین مادری و برپایی کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس شریف است و جامعه جهانی باید به مسئولیت کامل خود در مخالفت با این طرح عمل کند.

در پایان، معاون نمایندگی دائم کشورمان ضمن مردود دانستن اتهامات اسرائیل و عربستان علیه ایران، گفت: مایه بسی تأسف است که امروز عربستان با قرار گرفتن در کنار اسرائیل، اتهامات بی اساسی را به ایران وارد می‌کند. البته آنها منافعی مشترک داشته و با این گونه اقدامات تلاش می کنند اذهان عمومی را از جنایات خود در یمن و فلسطین، از جمله علیه زنان و کودکان، منحرف کنند، در حالی که باید در مقابل جنایات خود پاسخگو باشند.

آل حبیب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر