کد خبر: 648092 A

انارکی محمدی در نطق میان دستور:

یک عضو کمبیبون اقتصادی گفت: موضوع آب برنامه‌های کوتاه مدت و بلند مدت می‌خواهد. مسئولان بدانند مشکل کم آبی در کشور جدی است، باید برای تأمین آب مورد نیاز فکری کرد. حفظ و مدیریت منابع آب موجود، تأمین آب از دریا و ورود آب مجازی به کشور و تقویت کشت‌های جایگیزین راه‌هایی است که باید با جدیت دنبال نمود.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، احمد انارکی محمدی امروز در صحن علنی مجلس در نطق میان دستور گفت: باسلام خدمت مردمان پرتلاش و صبور ایران اسلامی به ویژه دیار کریمان شهرستان‌های رفسنجان و انار و خانواده ایثارگران و همکاران محترم و آرزوی توفیق در جهت حرکت در مسیر عمل به رهنمودهای مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای ایرانی. انشاءالله در جهت صیانت از خون شهدا با وفاق ملی گام برداریم.دهه کرامت را به همه عاشقان اهل بیت سلام الله علیها تبریک عرض می‌نمایم. شهادت جمعی از مرزداران عزیز را تسلیت می‌گویم.

وی تصریح کرد: باید متحول شد باید به خود بیاییم. با توجه به شرایط اقتصادی کشور و اوضاع سیاسی منطقه و جهان، دیگر مثل دیروز نماینده مجلس بودن، مثل دیروز به قضا پرداختن، مثل دیروز دولتمرد بودن جواب نمی‌دهد. باید از گروه‌بندی‌ها و جناح‌بندی‌ها گذشت باید در مقابل فساد، رانت و سوداگری بی‌ملاحظه بود. فقط باید ملاحظه مردم را کرد و بس.

این نماینده مردم رفسنجان گفت: باید کارشناسی‌تر و جهادی‌تر عمل کرد. ابر چالش‌های امروز ما همان مشکلات دیروز بودند مشکلات دیروز را نتوانیم حل کنیم، امروز ابر چالش شده‌اند اگر همان دیروزی باشیم که هیچ امیدی به کنترل ابر چالش ها نیست. باید پاسخگو بود و جسور. با تصمیمات یک شبه نمی‌توان مشکلات چند ساله را مدیریت کرد. دیگر نه فرصت آزمایش و خطا داریم و نه تاب و تحملش را.  کشوری که وضعیت تحریم را تجربه کرده است مدبرانه‌تر از این باید مدیریت شود. تک نرخی شدن ارز و استفاده هزاران شرکت از ارز دولتی و فروش کالاها به نرخ بازار آزاد، اتفاقی بود حیرت انگیز، که باید دقیقاً بررسی شود. بقول رئیس جمهور محترم باید از مشاوران و کارشناسان جدید استفاده شود. باید تیم اقتصادی دولت را ترمیم کرد.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: ما که در مجلس درگیریم و فقط دنبال نوشتن قانونیم بیش از ۱۰ هزار قانون در طول سالیان گذشته تدوین شده است‌، آیا کافی نیست؟جالب اینکه باز یا خلاء قانونی داریم، یا تعدد قانون یا تناقض قوانین باهم اما از اجرای مناسب خبری نیست. وظیفه نطارتی کم‌رنگ‌تر شده است.

وی عنوان کرد:‌ابر چالش نظام بانکی، انقلاب در نظام بانکی را لازم دارد. موضوع آب برنامه‌های کوتاه مدت و بلند مدت می‌خواهد. مسئولان بدانند مشکل کم آبی در  کشور جدی است، باید برای تأمین آب مورد نیاز فکری کرد. حفظ و مدیریت منابع آب موجود، تأمین آب از دریا و ورود آب مجازی به کشور و تقویت کشت‌های جایگیزین راه‌هایی است که باید با جدیت دنبال نمود. صندوق‌های بازنشستگی نیاز به نگاه جدید و مدیریت مناسب دارند. معضل بیکاری، تولید داخل را فریاد می‌زند.

انارکی ادامه داد: بخش اعظم  مشکلات ارزی و اقتصادی به عدم حمایت از تولید کالای ایرانی است واحدهای تولیدی به قدری ضعیف و نحیف گشته‌اند که نای نفس کشیدن ندارند چه برسد به فریاد. یک واحد تولیدی بیش از ۲۰ درصد، سود تسهیلات می‌دهد ۵ تا ۱۰ درصد پول به دلالان می‌پردازد و بسیاری از پرداخت‌های دیگر را انجام می‌دهد و در نهایت در بازار ارز با قاچاق رسمی و غیر رسمی و رقبای خارجی سینه به سینه می‌شود.

وی ابراز داشت: مگر می‌شود با این همه تنگنا و هزینه تولید کرد؟ مگر می‌شود شاهد این همه بی‌عدالتی به واحدهای تولیدی بود و سکوت کرد. تکمیل و بهره برداری هرچه سریع‌تر از سامانه جامع تجارت، مجوزات، حمل و نقل گمرک و سایر سامانه‌ها به همراه نظارت کامل و مستمر می‌تواند بخشی از مشکلات را مرتفع سازد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار کرد: باید همگان بابت تصمیمات و اقدامات خود حتی پس از سال‌ها پاسخ‌گو باشند. تعارف را باید کنار گذاشت مدیران نالایق باید جای خود را به تفکر جدید، خلاق، پویا و با انگیزه بدهند، جز این خیانت به کشور است.همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند:دوران بزن دررو تمام شده است. این را، هم اسرائیل و آمریکا بدانند و هم مسئولان و مدیران فاسد، سوداگران، رانت‌خوران و هم کاسبان تحریم.

این نماینده اصلاح طلب مردم رفسنجان یادآور شد: همه آنان به نظام و مردم ضربه می‌زنند و باید به شدت با آنان برخورد کرد. قوه قضائیه بی تردید و جدی‌تر از گذشته بافساد، سوداگری و قاچاق برخورد کرده و نقش خود را ایفا نماید البته هر مشکلی بافشار اقتصادی ابتدا باید با تدابیر اقتصادی مدیریت شود تا از ایجاد فضای رانت و سوء استفاده جلوگیری شودصداوسیما و رسانه‌های مختلف باید فارغ از جناح‌بندی‌ها، ضمن پوشش تمام مطالبات مردمی در تدوین راهکارهای کارشناسی همراهی نمایند.

یان عضو فراکسیون امید گفت:‌ نیاز است به معیشت و دغدغه‌های کارگران، کارمندان، معلمان، کشاورزان، اصناف و بازاریان، بازنشستگان و بانوان توجه ویژه‌ای شود، تا امید دوباره به جامعه بازگردد. دهه ی شصتی ها به مرز میانسالی رسیده‌اند اما همچنان با مشکلات درگیر هستند.روزی مشکلاتشان ظرفیت کم پذیرش دانشگاه و مسایل تغذیه ای دوران کودکی بود،اما امروز مشکل بیکاری و گرانی مسکن دارند و با وجود سن بالا بسیاری هنوز ازدواج نکرده اند نگذاریم آنها پیر شوند و همچنان درگیر بیکاری و اجاره نشین با نرخ بالا باشند.

نماینده مردم رفسنجان تاکید کرد: بر خود وظیفه می‌دانم تقدیر و تشکر کنم از اهالی خونگرم و پرتلاش فرهیخته شهرستانهای رفسنجان و انار و بخش‌های حومه شرقی و حومه غربی کشکوئیه و شریف‌آباد، امین‌شهر و منطقه بیاض و لطف‌آباد، بخش نوقات، صفائیه و بهرمان زادگاه حضرت آیت‌اله هاشمی رفسنجانی بعنوان یکی از ارکان نظام و مرد بحران‌ها.

وی افزود: لازم است از اتحاد، همدلی و همسویی ائمه جمعه، مسئولان و شوراهای اسلامی شهر و روستا تشکر و قدردانی کنم. شهرستان‌های رفسنجان و انار با ۹۰ هزار هکتار باغات پسته، بزرگترین جنگل مصنوعی را داراست.ارز حاصل از پسته بخش مهمی از درآمدهای صادراتی در حوزه کشاورزی را به خود اختصاص داده است.

این نماینده مجلس ابراز کرد:‌ با عنایت به تک محصولی بودن اقتصاد منطقه و خسارت ۹۰ درصد به محصولات امسال و پیگیری‌های انجام شده جهت پرداخت خسارت و امهال وام‌ها به مدت دوسال ضمن تشکر از هیأت محترم وزیران و جناب دکتر نوبخت تقاضا دارد تاریخ امهال وام‌ها از تیرماه ۹۷ به پایان اسفند ۹۷ اصلاح گردد تا کشاورزان عزیز بتوانند از این بحران عبور نمایند و همچنین بیمه پایه کشاورزی هرچه سریع‌تر پرداخت گردد.

وی تصریح کرد: امیدوارم در نیمه دوم سال ۹۷ کارخانه اسید مس سرچشمه رفسنجان راه‌اندازی شود، تا مردم کمی از آلایندگی‌های کارخانجات مس آسایش یابند. اگر از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های خود منطقه استفاده شود، بسیاری از سرمایه‌های مادی و فکری ایرانیان مقیم خارج از کشور می‌توانند در چنین شرایطی به کمک همشهریان خود بشتابند و ضمن استفاده از ظرفیت‌ها و تخصص‌های خود در زادگاهشان منشاء ترقی و پیشرفت شوند.

انارکی گفت: ما مردمی نجیب و همراه داریم. ایرانی‌ها یکی از مهربان‌ترین و بزرگوارترین و همدل‌ترین مردمان دنیا هستند و باید از چنین ظرفیتی برای ایرانی سربلند استفاده کرد.در شرایط کنونی منطقه و جهان، اتحاد و وفاق حول محور رهبری ضرورتی انکارناپذیر است، هم‌افزایی، بین احزاب، گروه‌ها و جناح‌ها لازمه عبور از تندبادهای خودساخته و دشمن ساخته است.

 

احمد اناركي محمدي
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر