کد خبر: 647926 A

زرآبادی:

نماینده قزوین با اشاره به لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان تاکید کرد: قانون قبلی به دلیل خلاءهایی در پیگیری و جامعیت، امکان اجرا نداشت اما این لایحه به این دلیل که تفهیم وظایف را در نظر گرفته می‌تواند قابلیت اجرای بهتری داشته باشد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، درجریان رسیدگی به لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان حمیده زرآبادی در موافقت با این لایحه گفت: در جامعه ما همه اقشار یک نهاد یا ارگان حمایتی دارند که از طریق قانون بتوانند از حقوق خود دفاع کنند اما کودکان و نوجوانان به دلیل موازی‌کاری‌ها و کم‌کاری‌ها حقوقشان تضییع شده است.

وی ابراز داشت: این لایحه باعث می‌شود یک حمایت علمی و عملی نسبت به آنها شکل بگیرد. نقطه قوت این لایحه این است که جلوی افراط و تفریط والدین و سرپرستان قانونی کودکان و نوجوانان را می‌گیرد. این عضو کمیسیون صنایع و معادن با بیان اینکه این لایحه در چهار فصل تنظیم شده است، گفت: در فصل اول کلیات این لایحه مطرح شده و در فصل دوم ساختار و وظایف سازمان‌ها و دستگاه‌های مختلف از جمله صداو سیما، وزارت کار، بهزیستی و... تعریف شده است.

زرآبادی ادامه داد: در فصل سوم بحث مجازات‌ها و جرم‌انگاری‌ها مطرح شده است و در فصل چهارم مباحث پشتیبانی عنوان شده است.

این نماینده مجلس افزود: گاهی آزار جنسی کودکان و نوجوانان به دلایل فرهنگی پیگیری و شکایت نمی‌شود و از آن صرف‌نظر می‌شود. در این لایحه بند عمومی جرم قابل پیگیری است. با توجه به اینکه ما در ماه‌های گذشته اخبار ناگواری را در این باره شنیده‌ایم بررسی حوزه عمومی جرم‌انگاری به این مهم کمک می‌کند.

وی با اشاره به مباحث مطرح شده از سوی مخالفان این طرح مبنی بر اینکه مسائل اقتصادی در کشور اولویت دارد، گفت: مسائل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی هیچ‌گاه از هم جدا نبوده و اگر به مسائل اجتماعی توجه نکنیم و فقط اقتصاد را پیگیر باشیم، در نهایت اقتصاد را برای کسانی درست کرده‌ایم که دچار بزه یا آسیب شده‌اند. اینکه ما بگوییم مسائل اجتماعی اهمیت ندارد، درست نیست.

زرآبادی تاکید کرد: قانون قبلی به دلیل خلاءهایی در پیگیری و جامعیت، امکان اجرا نداشت اما این لایحه به این دلیل که تفهیم وظایف را در نظر گرفته می‌تواند قابلیت اجرای بهتری داشته باشد.

زرآبادی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر