کد خبر: 646942 A

لاریجانی در صحن علنی مجلس:

علی لاریجانی در نطق امروز خود در مجلس شورای اسلامی با اشاره به شرایط جدید کشور و ارائه راه حل های اقتصادی گفت: مسئولان بر ای بهبود شرایط کشور با دشمن مذاکره کردند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، علی لاریجانی در نطق پیش از دستور خود در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی با بیان این که امروز هم از جهات بین‌المللی هم از بعد مؤلفه‌های منطقه‌ای و هم وضعیت اقتصادی داخلی کشور در دوره بسیار حساسی از تاریخ انقلاب قرار داریم، گفت: در تحلیل شرایط و یافتن راه‌حل‌ها باید به همه این ابعاد سه‌گانه توجه تام داشت.

وی خاطرنشان کرد:  ملت ایران در جریان هستند از جهت بین‌المللی با همه خصومتی که آمریکا پس از انقلاب علیه ما روا داشت اما در موضوع هسته‌ای وقتی ایالات متحده پیشنهاد مذاکره را از طریق یکی از کشورهای منطقه ارائه کرد، بعد از طی مراحلی برای ساماندهی پایه‌های گفت‌وگو که یکی از  آنها پذیرش غنی‌سازی در ایران بود، ایران پذیرفت مذاکرات در قالب ۱+۵ انجام شود را در این گفت‌وگوها و تحریم‌ها برداشته شود و مسیر قابل تأیید آژانس از نظر فناوری هسته‌ای نیز فراهم آید.

لاریجانی با بیان این که پس از دو سال مذاکره توافقی حاصل شد تا امروز که بیش از ۱۲ گزارش از آژانس منتشر شده است ایران متعهدانه عمل کرد، بیان کرد: آمریکا از ابتدا با تعلل و کم‌کاری به تعهدات خود عمل نکرد تا دوره رئیس‌جمهور فعلی آمریکا که به کلی از توافق خارج شد.

وی ادامه داد:  نکته مهم این است که مسئولان برای بهبود شرایط کشور مخصوصاً از بعد اقتصادی تلاش خود را حتی با مذاکره با دشمن انجام دادند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بعد از خروج آمریکا از برجام اتحادیه اروپا کراراً تقاضا داشت متقابلاً و بر اساس حق قانونی خود مقابل به مثل نکند و از توافق هسته‌ای خارج نشود و قول دادند که ساز و کارهایی تدارک ببینند که منافع توافق هسته‌ای را برای ایران مهیا کنند.

وی ادامه داد: باز برای مرتبه دوم مسئولان کشور تقاضا را رد نکردند به این جهت که تا امکان دارد شرایط اقتصادی برای مردم مشکل نشود که البته هنوز این مرحله به نتیجه عملی نرسیده است و مذاکرات ادامه دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که  از مجموع این مسیر حرکتی یک نکته قطعی است که نظام جمهوری اسلامی در مسیر پیشرفت تکنولوژی هسته‌ای از همه روش‌ها برای رفع سوء تفاهمات و حل مسئله به نحوی که فشار اقتصادی بر مردم وارد نشود بهره جست و این مسیر را نیز ادامه می‌دهد.

وی تصریح کرد: اما به نظر می‌رسد وارد مرحله جدیدی شده‌ایم که جوهره آن این است که طرف مقابل تصور دارد با فشار اقتصادی می‌تواند خواسته نامعقول و سلطه‌طلبانه خود را بر ملت تحمیل کند و این جاست که باید به آنان فهماند ملت ایران ملتی صبور و اهل تعامل است اما عزت خود را حراج نمی‌کند و غیرت ملی آنان اجازه نمی‌دهد به خاطر خوی سلطه‌طلبانه آمریکا آینده خود را از نظر پیشرفت تکنولوژی نادیده بگیرد.

وی با اشاره به حادثه تروریستی در مریوان و به شهادت رسیدن تعدادی از نیروهای سپاه پاسداران در این حادثه گفت: همین حادثه نشان می دهد هدف اصلی تروریست‌ها امنیت ملی ما بوده است و هست و تلاش نظام جمهوری اسلامی در این سالها صیانت از امنیت ملی کشور بوده است و بدون امنیت نمی توان به هیچ توسعه ای دست یافت.

لاریجانی افزود: بر همین اساس حمایت از بنیه دفاعی کشور جهت حفظ امنیت ملت یکی از ضروریت های این دوره است که انشاءالله با صلابت پیگیری خواهد شد.

لاریجانی با اشاره به تصمیم نفرت انگیز پارلمان رژیم صهیونیستی در روزهای گذشته، خاطرنشان کرد: این امر نشان می دهد که آمریکا و رژیم صهیونیستی از هر دری برای وارد کردن نابسامانی امنیتی در منطقه استفاده می کنند. آمریکا و رژیم صهیونیستی که سالها با توافقاتی نظیر اسلو ژست مصالحه برای فلسطینی ها را می گرفتند یکباره از لاک حقوق بشری خود خارج شدند و خلاف همه نظامات بین المللی تصمیمی کاملا نژادپرستانه را در پارلمان رژیم صهیونیستی تصویب کردند که به فلسطینی ها حقی را در سرزمین های آبا و اجدادی خود نمی دادند و آن را یک سر سرزمین یهودی و با زبانی عبری نامیدند.

رییس مجلس تصریح کرد: ظاهرا معامله فضاحت بار غرب که آقای ترامپ نوید آن را می داد رخ کریه خود را نشان داد. این تصمیم ناشیانه آغاز یک سری مناقشات در منطقه خواهد بود و حتی همپیمانان آمریکا نیز این اقدام را تقبیح کردند.

وی گفت: ملت رشید فلسطین و ملت‌های منطقه اجازه نخواهند داد صهیونیست‌های پررو منطقه را مجددا دچار هرج و مرج کنند. مجلس شورای اسلامی این اقدام نژادپرستانه را محکوم می کند و از مجامع بین المللی به ویژه بین المجالس اسلامی می خواهد هرچه سریع تر با تشکیل جلساتی در این زمینه برای مقابله با این اقدام یهودگرایانه اقدامات لازم را برای مقابله با این اقدام دسیسه گرایانه انجام دهد.

وی با بیان این‌که نکته مهم این است گرچه آنها تئوری فشار و ریاضت اقتصادی را برای ملت ما در نظر گرفته اند، گفت: اما ملت ما می تواند با هوشیاری این دوران را به دوران بازسازی درونی اقتصاد ملی بدل کند

لاریجانی ادامه داد: ظرفیت‌های زیاد نیروی انسانی متخصص و زمینه‌های طبیعی جهش اقتصادی، با تکیه بر منابع گوناگون، فرصت طلایی در اختیار کشور قرار می‌دهد که اولاً احیای این منابع به دست نیروهای متخصص، ظرفیت‌های جدیدی برای اقتصاد ملی خلق می‌کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: ثانیاً توسعه کشور به جای بهره جستن از واردات محصولات و تکنولوژی دیگران، با سرمایه ایرانی از جهت مادی و علمی سامان یابد. وزارتخانه‌ها و شرکت‌های ایرانی فرصتی پیدا می‌کنند که با همکاری دانشگاه‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان، دوره‌ای از شکوفایی علمی و تکنولوژیک را ایجاد نمایند.

وی ادامه داد:  ثالثاً برخی اشکالات در مسیر توسعه کشور وجود داشت که دولت‌ها معمولاً از کنار آن عبور می‌کردند و انباشت آنها باعث برخی نابسامانی‌ها گردید. نظیر مشکلات مربوط به صندوق‌های بازنشستگی، بانک‌ها، نقدینگی و غیره که در این دوره فرصت رسیدگی جدی‌تر به این امور فراهم می‌شود.نتیجه آن‌که گرچه دشمنان ملت ایران به دنبال ایجاد فضای ریاضتی در اقتصاد کشور هستند، اما ملت و همه بخش‌های حکومت می‌توانند این فضا را تبدیل به دوره بازسازی درونی اقتصاد ملی کنند.

لاریجانی با بیان این که  شما به خوبی به یاد دارید در دوره جنگ تحمیلی، تحریم‌های نظامی، ملت را مصمم نمود، بیان کرد:  در دوره‌ای مجبور بودیم با صبر و مقاومت سپری نماییم تا به ساخت انواع موشک‌ها مسلط شویم. امروز ایران از قدرت بازدارندگی دفاعی برخوردار است. مناقشه دشمنان دیگر تهدید جنگ علیه ملت ایران نیست؛ بلکه سخن از کاستن از برد موشک است.

وی خاطر نشان کرد:  این قدرت بازدارندگی دفاعی نتیجه تلاش‌های آن دوره بازسازی درونی بنیه‌ی دفاعی بود، به همین منوال دوره تمرکز بر حل مسائل درونی اقتصاد ملی، این رهاورد را در آینده خواهد داشت.

رئیس قوه مقننه با اشاره به عهدی آمریکا در قضیه برجام گفت: دیگر آمریکا با ایران امروز مواجه نیست که با تهدید تحریم اقتصادی، قدرت زورگویی پیدا کند، با اقتصادی مقاوم، زاینده و مسلط بر تکنولوژی‌های مورد نیاز مواجه است.

وی تاکید کرد:  لازمه توفیق در این دوره این است که اولاً تحلیل مشترک در کشور وجود داشته باشد و به جای تحلیل‌های سطحی سیاسی و خط‌بازی، به توسعه درونی کشور توجه شود.

لاریجانی گفت:علاوه بر این، همه بسترهای توسعه درونی کشور از نظر ایجاد فضای توسعه علمی و تکنولوژیک برای جوانان فراهم شود و چون زمینه استفاده از امکانات بیرونی کمتر فراهم است، تکیه بخش‌های مختلف به طور طبیعی به سوی توانمندی‌های درونی سوق پیدا می‌کند و باید از این فرصت بهره جست.

وی ادامه داد: چالش‌های مهم کشور با همکاری دولت و مجلس به سمت راه‌حل‌های علمی سوق پیدا می‌کند و به جای راه‌حل‌های زودگذر و شعاری، مشکلات با استفاده از آرای صاحبنظران به راه‌حل خواهد رسید.

لاریجانی خطاب به مرکز پژوهش های مجلس گفت: زمینه‌های بازسازی درونی اقتصاد را مبنای بررسی خود قرار دهند. کلید کار در این است که ضوابط و مقررات حضور جوانان در عرصه توسعه کشور آسان شود و نیازهای قوانین جدید برای این دوره رفع شود. علاوه بر این، با همکاری بخش‌های تخصصی دولت، زمینه‌های سرمایه‌گذاری و حضور بدنه ملت به طور واقعی در پویایی اقتصاد فراهم شود؛ البته در این مسیر از سازوکاری که رهبر معظم انقلاب در هماهنگی قوا تدارک دیده‌اند نیز می‌توان استفاده نمود.

وی افزود: کمیسیون‌ها دو وجه را می‌توانند مد نظر قرار دهند؛ هم در اصلاح قوانین و بهسازی زمینه‌های توسعه متناسب با این دوره اقدام کنند و هم پیشنهاداتی برای تصمیمات شورای هماهنگی فراهم کنند تا از توان همه قوا استفاده شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی  اشاره به مسائل منطقه ای گفت: جمهوری اسلامی در سال های اخیر تمام تلاش خود را برای سرکوب جریان تروریسم به کار گرفت تا در سوریه و عراق، داعش و سایر گروه های تروریستی نتوانند امنیت منطقه را به هم بزنند اما همه می دانند پشت فوران جریان تروریسم در منطقه قدرت های بزرگ و برخی کشورهای نادان منطقه بوده و هستند اما با استقامت ملت کمر جریان تروریسم شکسته شد. اگرچه دنباله های آن هنوز هم تحرکات دارد کما اینکه با حمایت های آن کشورها شاهد اقدام ایذایی آنها در مریوان بودیم و فرزندانی از ملت ایران به شهادت رسیدند.

وی تاکید کرد: همین حادثه نشان می دهد هدف تروریست ها امنیت ملت ایران بوده و هست. تلاش نظام جمهوری اسلامی در این سال ها صیانت از امنیت ملی کشور بوده است و بدون امنیت نمی توان به هیچ توسعه ای دست یافت. با حمایت از بنیه دفاعی کشور جهت حفظ امنیت ملت نیز یکی از ضروریات این دوره است که ان شا الله با صلابت پیگیری خواهد شد.

اتحادیه اروپا انقلاب صحن علنی مجلس مجلس شورای اسلامی لاریجانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر