کد خبر: 646856 A

ظریف:

وزیر خارجه کشورمان تاکید کرد: برجام فقط دستاورد سیاسی نداشت بلکه دستاورد اقتصادی هم به همراه داشت. : لازم است با دیگر اعضا رایزنی کنیم تا برجام باقی بماند ولی معطل اروپا نمی‌شویم قرار است با هم همفکری کنیم تا از اجماع جهانی علیه آمریکا برای حفظ بازارهای صادراتی کشور و نیازهای کشور استفاده کنیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، محمدجواد ظریف در حاشیه مراسم تجدید میثاق با آرمان‌های امام راحل گفت: برای من و همکاران باعث افتخار است که در آغاز سمینار سفرا ضمن تجدید میثاق با امام راحل که الگو و نمونه اصلی ما در سیاست خارجی است و پیام و رهنمودها و میراث ایشان که خودباوری و عدم تمکین در برابر مستکبران است، همواره چراغ راهنمای سیاست خارجی بوده و ان‌شالله در آینده خواهد بود.

دستاورد راهبردی ما در برجام انزوای رژیم صهیونیستی و نتانیاهو بود

وی با بیان اینکه امسال سمینار سفرا در شرایط خطیری برگزار می شود که به لطف خدا و با هدایت رهبری و حمایت همه توانستیم سیاست ایران‌ستیزی و ایران‌‌هراسی رژیم صهیونیستی را با مذاکرات برجام شکست دهیم،‌اظهار داشت: به نظر من دستاورد راهبردی ما در برجام کاملا در شکست و انزوای رژیم صهیونیستی و نتانیاهو مشهود بود که اخیرا نتانیاهو اذعان کرد من مدت‌ها من تنها فردی بودم که مجبور بودم در مقابل برجام بایستم.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: امروز هم که نتانیاهو توانسته آمریکا را با خود همراه کند، کماکان آمریکا و رژیم صهیونیستی در سیاست ایران‌‌هراسی منزوی هستند و نزدیکترین متحدانشان در این زمینه با آنها همکاری ندارند.

نتانیاهو سکاندار آمریکا است

ظریف با بیان اینکه آمریکا یک اتاق جنگ اقتصادی علیه ایران درست کرده‌‌‌اند با این امید که از طریق فشار اقتصادی بتوانند به ایران آنقدر فشار بیاورند که ایران را وادار به تمکین کنند، تصریح کرد: البته ادعا می‌‌کنند که این سیاست برای تغییر رفتار جمهوری اسلامی است ولی در جای جای سیاست‌‌های آمریکا و مخصوصا سیاست‌های رژیم صهیونیستی که امروز در واقع نتانیاهو سکاندار آمریکا است.

وی با بیان اینکه مخالفت با ایران تلاش برای از هم پاشاندن ایران حتی فراتر از نظام و جمهوری اسلامی را می‌توان مشاهده کرد، خاطرنشان کرد: در این تلاش با حمایت وسیعی روبه‌رو نشدند، اگرچه زورگویی و قلدری آمریکا و فشارهای اقتصادی که بر همه وارد کرده، گروهی را ناگزیر کرده که تمکین کنند اما در مقایسه با سال‌های قبل و ابتدای دهه ۹۰ مشاهده می‌‌کنید که کشورها که آن زمان خودشان علاوه بر آمریکا، علیه ایران تحریم تصویب می‌کردند، امروز تلاش می کنند که اقدامات مقابله‌ای را تصویب کنند.

هنوز اقدامی در حوزه عملیاتی به اندازه کافی از سوی غرب ندیدیم

وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه برجام نه تنها دستاوردهای سیاسی مهمی برای کشور داشت، دستاوردهای اقتصادی هم داشت، خاطرنشان کرد: برجام اگر دستاوردهای اقتصادی مهمی نداشت امروز برهم زدن برجام توسط آمریکا این میزان از واکنش را فراهم نمی‌‌کرد. آنچه برای ما مهم است این است که هم با اعضای باقیمانده برجام که آنها فراتر از تعهدات سیاسی، تعهدات خوبی کردند ولی لازم است همزمان با این تعهدات اقدام و عمل کنند.

ظریف با بیان اینکه ما هنوز اقدامی در حوزه عملیاتی به اندازه کافی از سوی غرب و اعضای باقیمانده برجام که شامل اروپا، چین و روسیه می شود، ندیدیم،‌ ابراز داشت: سمینار ما یک هدف دیگر دارد و همانطور که رهبری امروز فرمودند ما گرچه مذاکرات را با اروپا ادامه می دهیم ولی معطل اروپا نخواهیم شد. 

تمرکز بر امور اقتصادی جدی‌‌‌تر شده است

وی با اشاره به سیمنار سفرا و مسئولان نمایندگی‌های ایران بیان کرد: قرار است در سمینار سفرا با همکاران همفکری و تبادل نظر کنیم که چگونه می‌‌‌شود از این اجماع بین‌‌‌المللی علیه قانون‌گریزی آمریکا بهترین استفاده را کنیم برای حفظ روابط اقتصادی با دیگر کشورهای جهان، تقویت صادرات غیرنفتی برای حفظ بازارهای صادراتی و تامین نیازهای کشور. 

این دیپلمات ارشد کشورمان با بیان اینکه ما چندین سال است به حوزه دیپلماسی اقتصادی توجه ویژه کردیم، یادآور شد: معاونت دیپلماسی اقتصادی را ایجاد کردیم و تمرکز بر امور اقتصادی جدی‌‌‌تر شده است و امیدواریم فعالیت قابل قبولی داشته باشیم. 

محمدجواد ظریف
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر