کد خبر: 646000 A

قاسمی خبر داد:

دهمین گزارش سه ماهه وزارت امور خارجه در خصوص اجرای برجام به مجلس ارائه شده است.

به گزارش ایلنا، بهرام قاسمی با اعلام این خبر گفت: دهمین گزارش سه ماهه وزارت امور خارجه درخصوص اجرای برجام به مجلس ارائه شده است.

وی افزود: دهمین گزارش سه ماهه وزارت امور خارجه در خصوص اجرای برجام روز گذشته (۲۶ تیر ۱۳۹۷) تقدیم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: در گزارش سه ماهه وزارت امور خارجه خاطر نشان شده است که تحولات سه ماهه اخیر کاملا متاثر از اقدام غیرقانونی و یکجانبه دولت آمریکا در خروج از برجام در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ بوده است. در این گزارش، ضمن اشاره به تشدید اقدامات و رویکرد خصمانه دولت آمریکا علیه ایران در دوره مسئولیت رئیس جمهور کنونی این کشور و نقض مکرر تعهدات دولت آمریکا وفق برجام، اقدامات دولت آمریکا طی سه ماهه اخیر و پس از سخنرانی اختصاصی رئیس‌جمهور این کشور راجع به سیاست جدید این کشور در قبال ایران در ۱۸ اردیبهشت، تشریح شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: در بخش دیگری از دهمین گزارش سه ماهه، اقدامات وزارت امور خارجه در خصوص پیگیری مطالبات بر حق جمهوری اسلامی ایران و با استفاده از کلیه ظرفیت‌‌های موجود، از جمله مذاکرات وزیر امور خارجه با وزرای خارجه کشورهای عضو برجام، برگزاری دو نشست کمیسیون مشترک در سطح وزرا و معاونین، تشکیل جلسات متعدد کارشناسی با سایر طرف‌‌های برجام به منظور بررسی چگونگی جبران آثار خروج آمریکا از برجام از سوی این کشورها، تشریح شده و به تعهدات و اقدامات طرف‌های دیگر برجام برای استمرار انتفاع ایران از مزایای لغو تحریم‌ها، اشاره شده است.

قاسمی افزود: در بخش دیگری از این گزارش نیز با اشاره به انتشار یازدهمین گزارش آژانس بین‌‌المللی انرژی اتمی مبنی بر تایید پایبندی کامل جمهوری اسلامی ایران به تعهدات هسته‌‌ای خود، استمرار فعالیت‌‌های هسته‌‌ای کشور در چارچوب راهبرد و برنامه درازمدت هسته‌‌‌ای جمهوری اسلامی ایران مورد تاکید قرار گرفته و تصریح شده است که طی سه ماه اخیر، کلیه فعالیت‌‌های هسته‌‌ای کشور - به ویژه در حوزه تحقیق و توسعه – طبق برنامه سازمان انرژی اتمی ایران ادامه یافته است.

متن کامل گزارش را در اینجا ببینید.

بهرام قاسمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر