کد خبر: 645679 A

مدیرکل سیاسی وزارت کشور:

مدیرکل سیاسی وزارت کشور تاکید کرد: تغییر در شرایط و الزامات تاسیس فعالیت حزبی باید بدون رویکرد انسدادی و محدود کننده انجام گیرد.

به گزارش ایلنا، بهرام سرمست، مدیرکل دفتر امور سیاسی وزارت کشور در تشریح برنامه‌های وزارت کشور در حوزه احزاب گفت: این وزارتخانه در پنج سال اخیر فارغ از گرایش سیاسی متقاضیان تاسیس حزب یا تشکل سیاسی صرفاً با رعایت قانون و مقررات، اقدامات موثری در نهادینه‌‌‌سازی فعالیت‌‌‌های حزبی به ویژه در استانها و شهرستانها به عمل آورده است.

وی افزود: تاثیر این اقدامات در رشد چمشگیر تاسیس و فعالیت دفاتر شهرستانی و شعب استانی احزاب و تشکل‌های سیاسی قابل احصاء است.

مدیرکل سیاسی وزارت کشور با بیان اینکه فرآیند موافقت با تاسیس و صدور پروانه فعالیت احزاب مطابق قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی انجام می‌‌‌شود، اظهار داشت: براساس ماده ۱۰ این قانون کمیسیونی با ترکیب دو نماینده از قوه مقننه، دو نماینده از قوه قضائیه، معاون سیاسی وزیر کشور و دو نماینده از دبیران کل احزاب مرجع رسیدگی به تقاضاهای تاسیس و صدور پروانه برای احزاب در کشور است.

سرمست که در پی انتشار یادداشتی با عنوان «تعدد احزاب بلای جان اصلاحات» در یکی از روزنامه شامل ادعای غیرصحیح تبدیل بخش‌هائی از وزارت کشور به ماشین امضای صدور مجوز برای احزاب اعلام نظر کرد، ادامه داد: همانگونه که ترکیب کمیسیون مذکور نشان می‌‌‌دهد قوه مجریه دارای یک نماینده در کمیسیون است و عملکرد وزارت کشور چه به عنوان یکی از اعضای کمیسیون و چه به عنوان دستگاه متولی تمشیت امور سیاست داخلی مطابق قانون و مقررات حوزه احزاب قابل تبیین و ارزیابی است.

وی ادامه داد: البته به لحاظ رویکرد آسیب‌‌‌‌‌‌شناسانه در نقد وضعیت تحزب و فعالیت‌‌‌‌های حزبی در کشور انگاره تعدد و تکثر احزاب قابل بررسی است و قطعاً نقاط قوت و بعضاً ضعفی در این ارتباط متصور است لیکن بدیهی است هر گونه تغییر در شرایط و الزامات تاسیس و فعالیت حزبی باید بدون هرگونه رویکرد انسدادی و محدودیت‌‌‌آور و صرفاً مطابق رویه‌‌‌های قانونی انجام گیرد و از سوی دیگر، تغییر در این شرایط و الزامات قاعدتاً مستلزم اصلاح قانون و مقررات مربوط است. 

مدیرکل سیاسی وزارت کشور اضافه کرد: وزارت کشور طی پنج سال اخیر فارغ از گرایش سیاسی متقاضیان و صرفاً با رعایت قانون و مقررات اقدامات موثری در نهادینه‌‌‌‌‌‌‌سازی فعالیت های حزبی به ویژه در استان‌ها و شهرستان‌ها به عمل آورده است که تاثیر این اقدامات در رشد چشمگیر تاسیس و فعالیت دفاتر شهرستانی و شعب استانی احزاب قابل احصاء است. 

بهرام سرمست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر