کد خبر: 642116 A

آسوشیتدپرس:

لاشه هواپیمایی که در جریان عملیات آزادسازی گروگانهای آمریکایی سفارت این کشور در تهران که در صحرای طبس گرفتار طوفان شده و منهدم شد، به موزه نیویورک منتقل می شود.

به گزارش ایلنا به نقل از آسوشیتدپرس، تکه‌های هواپیمای ترابری نظامی که آمریکا برای آزادی ۵۲ گروگان‌های سفارتش در ایران در نظر گرفته بود، قرار است بار دیگر سر هم شده و به موزه نیویورک منتقل شود. 

بر اساس این گزارش، بدنه این هواپیما روز جمعه به موزه علمی «امپایر استیت» در گلنوایل منتقل شده است. این هواپیما تا کنون در پایگاه نیروی هوایی «رابینز» در جرجیا قرار داشت. 

به گزارش ایلنا، «عملیات طبس» که در ارتش آمریکا به «پنجه عقاب» معروف بود، ماموریتی نظامی توسط نیروی دلتا ( نیروهای ویژه) در ۵ اردیبهشت ۱۳۵۹ برای آزادسازی گروگان‌های آمریکایی سفارت این کشور در تهران بود. 

روزنامه آمریکایی «نیویورک دیلی نیوز» در سالگرد این ماجرا درباره این عملیات نوشت: «تلاش برای نجات جان ۵۰ گروگان آمریکایی سفارت اشغال شده آمریکا در تهران، اوایل امروز به دستور «جیمی کارتر» رییس جمهور (وقت) به خاطر نقص فنی پیش آمده لغو شد. در جریان این حادثه دو هواپیمای آمریکایی فرود آمده در بیابان‌های طبس در جریان عقب نشینی از عملیات با هم برخورد کردند.»

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد ، عملیات نجات جان گروگان‌ها حرکتی خصمانه علیه ایران و مردم این کشور نبوده و هیچ ایرانی در این ماجرا صدمه ندیده است. این ماموریت بعد از برخورد یک هواپیمای ترابری سی-۱۳۰ و یک بالگرد متوقف شد.»

DhcfC_fWkAAIsDf

DhcfC_MWsAEoEPf

DhcfDAxVMAAZKLx

 

آسوشیتدپرس عملیات طبس گروگانگیری سفارت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر