کد خبر: 641049 A

رئیس‌جمهور:

روسای جمهور ایران و اتریش با اشاره به ضرورت استفاده از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های گسترده موجود در دو کشور برای توسعه، تقویت و تحکیم مناسبات و همکاری‌های همه جانبه تهران- وین، بر حفظ برجام و مقابله با یکجانبه‌گرایی و زیرپا گذاشتن تعهدات و قوانین در نظام بین‌الملل تاکید کردند.

به گزارش ایلنا، حجت‌‌‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه و پس از مذاکرات خصوصی با همتای اتریشی خود، در نشست مشترک هیات‌های عالی‌رتبه ایران و اتریش که در کاخ هوفبورگ برگزار شد، با اشاره به اشتراکات عمیق فرهنگی دو ملت و پیشینه مثبت روابط دو ملت، از توسعه بیش از پیش روابط تهران- وین استقبال کرد و گفت: ایران و اتریش جایگاه خوبی در غرب آسیا و اتحادیه اروپا دارند و می‌توانند از این موقعیت در راستای توسعه روابط و همکاری‌های منطقه‌‌‌‌ای و بین‌‌‌‌‌المللی به نفع دو ملت استفاده کنند.

وی با بیان اینکه در سال‌‌‌‌های اخیر همکاری‌های ایران و اتریش در بخش‌های مورد علاقه دو کشور رو به گسترش بوده و باید در راستای توسعه و ارتقا سطح مناسبات فیمابین تلاش کنیم، اظهار داشت: امروز فرصت‌های مناسب سرمایه‌‌‌‌‌گذاری در بخش‌های مختلف از جمله صنعت، انرژی، تجارت، سلامت، محیط زیست، راه آهن، حمل و نقل و فناوری در ایران فراهم است که سرمایه‌‌‌گذاران و شرکت‌های اتریشی هم می‌‌‌‌توانند برای مشارکت در اجرای این پروژه‌ها حضور داشته و فعالیت کنند.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه اراده جمهوری اسلامی ایران گسترش روابط و همکاری‌های همه جانبه با اتریش در راستای منافع دو ملت، منطقه و جهان است، تصریح کرد: توسعه روابط دو ملت بهترین و مطمئن‌ترین سرمایه و عامل برای حفظ، گسترش و تقویت مناسبات دو کشور در عرصه‌های مختلف است.

وی برجام را توافق مهم بین‌‌‌المللی، چندجانبه و در راستای افزایش اعتماد جهانی، رفع تحریم‌‌‌‌ها و توسعه روابط اقتصادی ایران با جهان دانست و با تقبیح اقدام آمریکا در اعمال یکجانبه‌‌‌‌گرایی و خروج یک طرفه از این توافق، خاطرنشان کرد: ملت ایران در برابر اقدامات غیرقانونی آمریکا مقاومت کرده و اجازه نخواهد داد سیاست‌‌‌‌های آن کشور بر روابط تهران با جهان اثر بگذارد.

روحانی با بیان اینکه امروز از اتحادیه اروپا انتظار می‌رود با صراحت بیشتری یکجانبه‌‌‌گرایی دولت آمریکا را محکوم کند، ابراز داشت: فرامرزی بودن تمایلات رئیس یک کشور در دنیای امروز پذیرفتنی نیست و همه کشورها برای حفظ استقلال و هویت خود باید در برابر این اقدامات آمریکا ایستادگی کنند.

وی با اشاره به حضور موثر جمهوری اسلامی ایران برای مبارزه با گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه به درخواست دولت‌های قانونی این کشورها بیان کرد: تروریسم خطری بزرگ برای منطقه و جهان به شمار می‌رود و اقدام ایران در مبارزه با تروریسم ثبات‌‌بخش، امنیت آفرین و به نفع منطقه و جهان بوده است.

رئیس‌‌‌جمهور با اشاره به اوضاع نابسامان و بحرانی مردم در یمن و سوریه کمک‌‌‌رسانی فوری به مردم این مناطق را مهمترین اقدام حقوق‌‌‌بشری حال حاضر دانست و بر لزوم همکاری جامعه جهانی برای ارسال کمک‌‌‌‌های غذایی و دارویی برای مردم تاکید کرد.

رئیس‌‌‌جمهور همچنین ایرانیان مقیم را که نقش مهمی در اقتصاد، فرهنگ و سلامت جامعه اتریش دارند، بهترین پل و بزرگترین سرمایه برای پایداری و توسعه روابط دو کشور دانست.

الکساندر فندر بلن، رئیس‌‌‌جمهور اتریش نیز در این نشست روابط دو کشور و دو ملت را مثبت ارزیابی کرد و یادآور شد: ظرفیت‌ها و توانمندی‌‌‌‌‌های گسترده‌‌‌ای در مسیر توسعه و تقویت روابط و همکاری‌‌‌های تهران - وین وجود دارد که باید به بهترین شکل از آنها بهره‌‌برداری کنیم.

وی با اشاره به تدوین نقشه‌‌راه روابط دو کشور در سال ۲۰۱۵ و علاقه‌‌‌مندی شرکت‌‌ها و فعالان اقتصادی اتریش برای حضور در فرصت‌‌‌های سرمایه‌‌‌گذاری و مشارکت در اجرای پروژه‌‌‌ها در ایران عنوان کرد: اتریش در هر شرایطی مصمم به حفظ و توسعه مناسبات و همکاری‌‌‌های خود با ایران است.

رئیس‌‌‌جمهور اتریش با اشاره به جایگاه ویژه ایرانیان مقیم اتریش و اعلام حمایت قاطع کشورش از برجام و اجرای تعهدات همه طرفین آن گفت: تحریم‌های ثانویه و فرامرزی آمریکا برخلاف قوانین بین‌المللی و نقض حقوق‌‌‌بشر است و شرکت‌های اتریشی موافق آن نیستند.

حسن روحانی سفر روحانی به اروپا ایران و اتریش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر