کد خبر: 640833 A

یک منبع آگاه در دولت ژاپن خبر داد؛

یک منبع ژاپنی با اشاره به لغو برنامه سفر نخست وزیر ژاپن به ایران در نیمه ماه جولای گفت: دولت به تلاش برای بررسی احتمال سفر «شینزو آبه» به ایران با پیگیری نحوه پیشروی روابط ایران و آمریکا در ماه‌های آتی ادامه می‌دهد.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه خبری «مانیچی ژاپن»، روز گذشته یک منبع نزدیک به دولت ژاپن از تجدیدنظر نخست‌وزیر این کشور در مورد سفر به ایران و لغو این سفر که قرار بود به عنوان یکی از توقف‌های او در تور خاورمیانه و اروپا در نیمه ماه جولای باشد، خبر داد. 

این منبع ژاپنی در ادامه گفت: دولت به تلاش برای بررسی احتمال سفر «شینزو آبه» به ایران با پیگیری نحوه پیشروی روابط ایران و آمریکا در ماه‌های آتی ادامه می‌دهد. 

به گزارش این خبرگزاری بعد از تغییر برنامه سفر، «آبه» قرار است در عربستان، مصر، بروکسل و پاریس طی هشت روز توقف‌هایی داشته باشد. 

به گزارش ایلنا، درصورتی که «شینزو آبه» به ایران سفر می‌کرد، اولین سفر نخست‌وزیر ژاپن به ایران بعد از انقلاب اسلامی سال ۵۷ بود.

تاکیو فوکودا نخست‌وزیر وقت ژاپن آخرین نخست وزیری بود که در سال ۱۹۷۸ (۱۳۵۶)،  به ایران سفر کرد.

روز گذشته بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه کشورمان اعلام کرد: «هیچ گفت‌وگو و برنامه‌ای برای سفر نخست وزیر ژاپن به ایران وجود نداشته است که در شرایط کنونی بخواهد لغو شود و خبر منتشر شده توسط برخی خبرگزاری‌های ژاپنی از اساس نادرست و کذب محض است.»

شینزو آبه بهرام قاسمی - سخنگوی وزارت خارجه سفر نخست وزیر ژاپن به ایران مانیچی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر