کد خبر: 638830 A

وزیر دفاع مطرح کرد:

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تاکید کرد: رژیم غاصب صهیونیستی با توجه به در اختیار داشتن انبوهی از ذخایر سلاح های ممنوعه شیمیایی، بیولوژیکی و هسته‌ای، تهدیدی برای صلح و امنیت بین المللی شده است.

به گزارش ایلنا، امیر سرتیپ امیر حاتمی با صدور پیامی  به مناسبت سالروز مبارزه با سلاح های شیمیایی و بیولوژیکی و پاسداشت قربانیان  سردشت گفت: امروز سه دهه از جنایات جنگی و حمله ناجوانمردانه رژیم بعث عراق و حامیان بین‌‌‌المللی آن به ویژه ایالات متحده که با در اختیار گذاشتن تسلیحات ممنوعه شیمیایی صحنه‌‌‌‌‌‌های فجیعی از کشتار زنان، کودکان و غیر نظامیان به وجود آورده‌‌اند، می‌گذرد که بخشی فراموش نشدنی در تاریخ مقاومت فرزندان این آب و خاک علیه استکبار و تجاوزات خارجی است.

وی با اعلام اینکه بمباران شیمیایی شهر سردشت در هفتم تیر ماه ۱۳۶۶ و شهادت و مجروح شدن تعداد کثیری از جمعیت این شهر بیانگر مظلومیت و رشادت مردمان این سرزمین به ویژه برادران کردمان در طول جنگ تحمیلی بود، اظهار داشت: این حملات در حالی رخ داد که ایالات متحده به عنوان داعیه‌‌‌‌دار حقوق‌‌‌‌بشر، ماه‌‌‌‌ها قبل از آن تلاش اکثریت اعضای شورای امنیت برای صدور یک بیانیه (و نه قطعنامه) در محکومیت استفاده از سلاح‌های شیمیایی توسط دولت عراق را وتو کرده بود.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به عنوان بزرگترین قربانی سلاح‌‌‌‌های شیمیایی نام برد و تصریح کرد: پس از گذشت دو دهه از تاسیس سازمان منع سلاح‌‌‌‌های شیمیایی با نگرانی‌‌‌‌هایی درخصوص صلح و امنیت منطقه روبه‌‌‌رو هستیم.

حاتمی با برشمردن نگرانی‌‌‌‌های جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: ایالات متحده با تقض قوانین و هنجارهای بین المللی و نادیده انگاشتن  شورای امنیت و سازمان منع سلاح های شیمیایی با اقدام  نظامی علیه زیرساخت های دولت سوریه به بهانه به کارگیری سلاح های شیمیایی توسط این دولت، منطقه غرب آسیا را بیش از پیش با نا امنی روبه رو کرده و به‌‌‌‌‌طور قطع این اتفاق آینده سازمان منع سلاح‌­های شیمیایی را با تهدیدات و چالش‌­های جدیدی روبه‌‌‌‌رو خواهد کرد و موجب نگرانی اعضا، از ناکارآمدی این سازمان در حفظ حقوق آنها شده است.

وی ادامه داد: خلف وعده دولت آمریکا نسبت به انهدام ذخایر سلاح‌‌‌‌‌‌های شیمیایی خویش پس از گذشت ۱۱ سال از موعد مقرر در کنوانسیون و عدم اطمینان به انجام تعهدات این کشور در سال‌‌‌‌های آتی، همچنین سبب نگرانی نسبت به در اختیار گذاردن این سلاح‌‌‌‌ها به سازمان‌‌‌‌های تروریستی به ویژه سازمان منافقین و داعش شده است. 

وزیر دفاع با اشاره به ممانعت از بازرسی و تخریب سلاح‌‌‌‌های شیمیایی رژیم غاصب صهیونیستی به عنوان بزرگترین تهدید صلح و امنیت منطقه ابراز داشت: رژیم غاصب صهیونیستی با توجه به در اختیار داشتن انبوهی از ذخایر سلاح‌‌‌‌های ممنوعه شیمیایی، بیولوژیکی و هسته‌‌‌ای، منجر به تهدید صلح و امنیت بین‌‌‌المللی شده است.

حاتمی با اشاره به حمایت و همکاری برخی از کشورهای غربی، عربی و رژیم صهیونیستی از گروه‌‌‌‌های تروریستی و خطر تشکیل تروریسم شیمیایی سازمان‌‌‌‌یافته در منطقه غرب آسیا بیان کرد: تغییر و انحراف رویکرد و اولویت‌‌‌‌های سازمان منع سلاح‌‌‌‌های شیمیایی از یک سازمان خلع سلاحی به سمت سازمان امنیتی و سیاسی با اولویت‌‌‌های غیرضروری و غیرمرتبط با این کنوانسیون منجر به عدم استقلال عملکرد در برابر کشورهای غربی خواهد شد.

وی افزود: وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با عزم راسخ و با پاسداشت هشتم تیرماه، روز مبارزه با سلاح‌‌‌های شیمیایی و بیولوژیکی، بار دیگر یاد و خاطره کودکان، زنان و مردان بی‌‌‌گناه سردشت را گرامی داشته و با تلاش برای حرکت به سوی جهانی عاری از سلاح‌‌‌های شیمیایی، بیولوژیکی و هسته‌‌‌ای لحظه‌‌‌ای قربانیان و بازماندگان این فاجعه را فراموش نخواهد کرد.

امیر سرتیپ امیر حاتمی امیر حاتمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر