کد خبر: 638740 A

در کنفرانس ویژه اعضای کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی مطرح شد:

کشورهای غربی در کنفرانس ویژه اعضای کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی در لاهه با تشویق و تهدید برخی کشورهای عضو تلاش کردند سازوکار انتساب کاربرد سلاح‌های شیمیایی را در چارچوب وظایف این سازمان قرار دهند.

به گزارش ایلنا، در کنفرانس ویژه‌ای که در لاهه برگزار شد، انگلیس و آمریکا با همراهی برخی کشورها از تشکیل سازوکار انتساب کاربرد سلاح‌‌‌‌‌های شیمیایی در چارچوب سازمان منع سلاح‌های شیمیایی حمایت و پس از پشتیبانی مجموعه غرب از آن، کشورهای غربی در جهت جذب آرای سایر کشورها عمل کردند.

در مقابل، کشورهای روسیه، جمهوری اسلامی ایران، سوریه، چین، قزاقستان، هند، سودان و برخی کشورهای مستقل ضمن مخالفت با این طرح، تلاش کردند روشنگری‌های لازم در مورد اهداف غرب از ارائه این طرح را انجام دهند.

علیرضا جهانگیری، سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی طی سخنانی در واکنش به طرح پیشنهادی انگلیس گفت: غرب با سیاسی کردن وظایف سازمان منع سلاح‌های شیمیایی زمینه انحراف در این سازمان را فراهم می‌کند.

وی افزود: این سازوکار، سازمان منع سلاح‌های شیمیایی را از وظایف محوله منحرف کرده و فضای همکاری بین کشورهای عضو را  سیاسی می‌کند.

سفیر و نماینده دائم کشورمان اضافه کرد: متأسفانه کشورهای بانی ایجاد سازوکار، موضوع انتساب کاربرد سلاح‌های شیمیایی را در روند تهیه این پیشنهاد با اکثریت کشورهای عضو سازمان رایزنی نکرده و به پنج مورد درخواست اصلاحیه به طرح پیشنهادی خود پاسخ منفی دادند.

جهانگیری ادامه داد: تبعات اجرایی این سازوکار به نحوی است که مستلزم اصلاح کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی است و متأسفانه این کنفرانس با تصویب این سازوکار سازمان منع سلاح‌های شیمیایی را در معرض خطر جدی قرار داد.

علیرضا جهانگیری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر