کد خبر: 636566 A

فرستاده ویژه رئیس‌جمهور در لاهه:

فرستاده ویژه رئیس‌جمهور در لاهه تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران منتظر گام‌های عملی اتحادیه اروپا در چارچوب برجام و در جهت تامین منافع اقتصادی ایران است.

به گزارش ایلنا، لعیا جنیدی، معاون رئیس‌‌‌جمهور در امور حقوقی که به عنوان فرستاده ویژه رئیس‌‌‌جمهور به هلند سفر کرده است، با استف بلوک، وزیر امور خارجه هلند دیدار و گفت‌وگو کرد. 

وی در این ملاقات با اشاره به مذاکرات هسته‌‌‌‌ای که به برجام منتهی شد، گفت: جمهوری اسلامی ایران در جریان این مذاکرات نشان داد اهداف برنامه هسته‌‌‌ای ایران کاملا صلح‌‌‌آمیز است و بعد از برجام نیز تاکنون یازده بار آژانس بین‌‌‌المللی انرژی اتمی اجرای تعهدات از سوی جمهوری اسلامی ایران را مورد تایید قرار داده است. 

فرستاده ویژه رئیس‌‌جمهور با اشاره به خروج غیرقانونی امریکا از برجام اظهار داشت: این خروج اعتماد به آمریکا در سطح بین‌‌‌المللی را تحت تاثیر قرار داده است. جمهوری اسلامی ایران علیرغم خروج امریکا اعلام کرد که به تعهدات خود در برجام پایبند است، تداوم این امر مستلزم آن است که ایران بتواند از منافع برجام در جهت رفع تحریم‌ها بهره‌‌‌‌مند شود و همزمانی ادامه تحریم‌ها و اجرای تعهدات در چارچوب برجام از سوی ایران غیرممکن است. 

جنیدی حمایت سیاسی کشورهای اتحادیه اروپا از برجام و ادامه این حمایت پس از خروج امریکا از آن را خوب، اما ناکافی دانست و تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران منتظر گام‌های عملی اتحادیه اروپا در چارچوب برجام و در جهت تامین منافع اقتصادی ایران است. 

وی برجام را یک توافق بین‌‌‌المللی معتبر دانست که در قالب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل نیز مورد تایید قرار گرفته و براین اساس همه طرف‌ها مکلف به احترام و رعایت آن هستند. 

معاون رئیس‌‌‌جمهور در امور حقوقی افزود: در این شرایط نباید سایر موضوعات را به برجام مرتبط کرد و آنها را به عنوان پیش‌‌‌شرط اجرای برجام مطرح کرد.

جنیدی با اشاره به اینکه لاهه به عنوان مرکز حقوقی دنیا و شهر صلح و عدالت مشهور است، خاطرنشان کرد: متاسفانه آمریکا به میراث بشری در انعقاد توافقات بین‌‌‌المللی بی‌‌‌توجهی کرده و به سادگی یک توافق بین‌‌‌المللی مهم که آن را امضا کرده، نقض می‌‌‌‌کند و از آن خارج می‌‌‌شود، دیگر چگونه می‌‌‌توان به مذاکراتی که منجر به توافق می‌‌‌شود، اعتماد کرد.

استف بلوک، وزیر امور خارجه هلند نیز در این دیدار ابراز داشت: این کشور از خروج امریکا از برجام ابراز تاسف کرده است و من این را به مقامات امریکائی نیز اعلام کرده‌‌‌ام. 

وی افزود: در شرایطی که آژانس بین‌‌‌‌المللی انرژی اتمی پایبندی ایران به تعهداتش وفق برجام را تایید کرده‌‌‌‌اند، همه باید به برجام پایبند باشند و باید به همه قراردادهای بین‌‌‌المللی احترام گذاشته شود.

وزیر امور خارجه هلند افزود: ما و سایر کشورهای اروپائی در حال کار بروی این هستیم که چگونه برجام را زنده نگه داریم. تلاش برای تامین منافع اقتصادی ایران با بازگشت تحریم‌ها  آسان نیست. 

ایران و هلند لعیا جنیدی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر