کد خبر: 636072 A

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی:

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در ادامه رایزنی با مقامات کشورهای حوزه جنوب اروپا و در دیدار با وزیر امور خارجه اسپانیا در مورد روابط دوجانبه ایران و اسپانیا، لزوم حفظ منافع ایران در چارچوب توافق برجام و همچنین مسائل خاورمیانه رایزنی و تبادل نظر کرد.

به گزارش ایلنا، جوزپ بوررل در این دیدار ضمن ابراز تأسف از خروج آمریکا از توافق برجام گفت: این توافق بسیار با ارزش است و باید تلاش کنیم در تعامل با یکدیگر آن را حفظ کنیم.

سیدکمال خرازی نیز در ادامه اظهار داشت: اینک که آمریکا از برجام خارج شده است عملکرد اتحادیه اروپا و نحوه تأمین منافع ایران آزمایشی بسیار مهم است. باید دید اروپا چگونه می‌‌‌‌تواند منافع ایران را تضمین کند. در غیر این صورت دلیلی وجود نخواهد داشت که ایران به برجام متعهد باقی بماند.

وزیر امور خارجه اسپانیا هم در ادامه این گفت‌وگوها تصریح کرد: اقدامات موثری از سوی بانک سرمایه‌‌‌‌گذاری اروپا برای حمایت از شرکت‌‌‌های اروپایی اتخاذ شده و در نشست هفته آینده وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در این خصوص میان وزرای خارجه رایزنی خواهد شد.

خرازی نیز خاطرنشان کرد که در حال حاضر تنها حمایت از توافق هسته‌‌‌‌ای و حفظ برجام مطرح نیست بلکه عزت و استقلال اتحادیه اروپا به محک آزمایش گذاشته شده است، مضافا اینکه شکست برجام می‌‌‌تواند بر روی امنیت و ثبات اروپا به عنوان همسایه خاورمیانه تأثیر بگذارد.

در پایان وزیر امور خارجه اسپانیا با اشاره به شروع به کار دولت جدید در اسپانیا ابراز امیدواری کرد که در زمان مناسب به تهران سفر داشته باشد.

سید کمال خرازی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر