کد خبر: 636059 A

جانشین فرمانده کل سپاه:

جانشین فرمانده کل سپاه تاکید کرد: جنگ امروز جنگ آتش‌ها نیست، جنگ اقتصادی و روانی است، این را که می‌توانیم اداره کنیم، خطر زیادی ندارد، همت، اراده، عزم، روحیه انقلابی، تدبیر و تفکر ابزار این جنگ است.

به گزارش ایلنا، سردار سرتیپ پاسدار حسین سلامی در مراسمی که به مناسبت شهادت دکتر مصطفی چمران و روز بسیج اساتید در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، گفت: اساتید، مروجان علم و سازندگان بنای اندیشه و تفکر در جامعه هستند.

بزرگی یک ملت به وسعت تفکر، اندیشه و میدان آرمان‌های اوست

وی بزرگی یک ملت را به وسعت تفکر، اندیشه و میدان آرمان‌های او و نه وسعت جغرافیایی و امکانات مادی‌اش دانست و اظهار داشت: اگر جامعه‌ای دارای آرمان‌های بزرگ، اندیشه‌های متوالی، تفکر ژرف، ذهن‌های وسیع و مکتب و دشمن بزرگ باشد، بزرگ است و ما می‌توانیم ادعا کنیم که همه این بزرگی‌ها را در اختیار داریم.

جانشین فرمانده کل سپاه اضافه کرد: رسالت اساتید انقلابی و مؤمن ما این است که بنیادها و استوانه‌های مستحکم ذهن و قلب جامعه را بسازند زیرا اساتید قدرت نفوذ معنوی و تکثیر در اندیشه و ترویج الگو و مدل ایفای نقش برای بخش زیادی از جامعه را دارند و امروز انقلاب ما بیش از هر زمان دیگری به استحکام در بنیان‌های تفکر و باور خود نیازمند است.

هرچه انقلاب عمیق‌تر می‌شود، چالش‌ها متنوع‌تر می‌شود

سلامی ادامه داد: هرچه زمان می‌گذرد، انقلاب ما بزرگ‌تر می‌شود و هرچه بزرگ‌تر می‌شود، سطوح تماس او با دشمن بیشتر می‌شود و هرچه انقلاب عمیق‌تر پیش می‌رود، چالش‌ها متنوع‌تر و میدان پیچیده‌تر می‌شود، رابطه بین این چالش‌ها، فضایی غیرخطی و غیرقابل‌پیش‌بینی برای ما ایجاد می‌کند.

وی دلیل بزرگی مشکلات فراروی انقلاب را بزرگ بودن خود انقلاب برشمرد و تصریح کرد: از لحاظ جغرافیایی روزگاری تمام حواس دشمن بر قلب این سرزمین متمرکز بود؛ درست مثل یک مسابقه فوتبال، چهارشنبه شب دیدید که تمام توان حریف بر دفاع ما متمرکز بود و دروازه ما مدام تهدید می‌شد و زمانی که توپ را در میدان حریف به گردش در آوردیم، دروازه آنان تهدید می‌شد، در واقعیت نیز این مسیر را پیموده‌ایم.

روزگاری فاقد یک قدرت نظام یافته بودیم، هیچکس به ما کمک نمی‌کرد

جانشین فرمانده کل سپاه افزود: بزرگترین هنر انقلاب اسلامی این بوده است که توانسته در مقطعی از زمان نقطه تمرکز را تغییر بدهد، یعنی اگر در یک مقطعی تمام ارکان قدرت دشمن بر ما متمرکز بود و آتش‌های دشمن بر قلب این سرزمین فرود می‌آمد، امروز ما از فضای جغرافیایی مرزها گذشته‌ و در میدان استراتژی دشمن قدم گذاشته‌ایم تا به حسب مقیاس جغرافیایی فضاهای وسیعی را تحت کنترل در آوردیم و میدان‌های جنگ را به مسافت دور دست منتقل کردیم، این بزرگ شدن انقلاب است.

سلامی با بیان اینکه ما روزگاری فاقد یک قدرت نظام یافته بودیم، هیچکس به ما کمک نمی‌کرد و علیه ما یک جنگ بزرگ با دامنه‌های جهانی به راه انداختند، ابراز داشت: هنر انقلاب این بود که سطح قاعده قدرت را افزایش داد و دشمن را در میدان‌های وسیع درگیر کرد.

حزب‌الله بازدارنده‌ای مطمئن برای انقلاب و نظام است

وی با تاکید بر اینکه امروز در لبنان قدرتی به نام حزب‌الله با هویت انقلابی شکل گرفته و می‌تواند موازنه میدانی و سیاسی را در شرق مدیترانه جابه‌جا کند و بازدارنده‌ای مطمئن برای انقلاب و نظام باشد، بیان کرد: وقتی این قدرت ایجاد می‌شود دامنه آرمان‌های اسرائیل کوچک می‌شود و مجبور به گسترش قاعده قدرت دیوارهای بتونی می‌شود تا از نفوذ یک عنصر فلسطینی یا لبنانی جلوگیری کند، این یعنی محبوس کردن دشمن در یک جغرافیای کوچک.

جانشین فرمانده کل سپاه با اشاره به ساخته‌ شدن قدرت در سوریه یادآور شد: وقتی رژیم صهیونیستی تجلیات ظهور این قدرت را می‌بیند و لهجه‌های متنوعی از پاکستان، هند، یمن، ایران و افغانستان به گوشش می‌رسد، می‌فهمد که یک قوه بین‌المللی اسلامی در نزدیکی مرزهایش شکل گرفته‌ است که آمریکا و اروپا در مقابل گسترش آن عاجزند. 

دشمن در فضای عملیات روانی بسیار مهیب و هراسناک نشان داده می‌شود

سلامی با اشاره به ساخته شدن قدرت در عراق و تحولات بر خلاف منافع راهبردی آمریکا عنوان کرد: دشمن در فضای عملیات روانی بسیار مهیب و هراسناک نشان داده می‌شود و هنر امام و رهبر عظیم‌الشأن ما این بوده که توانسته‌اند حقیقت این قدرت را از مجاز آن تفکیک کنند.

وی با بیان اینکه امروز جنگ بر سر این است که ما دشمن را بزرگ ببینیم و خود را کوچک گفت: از لبنان و سوریه تا عراق و یمن، با آن همه فقر نشانه ظهور یک قدرت را می‌بینید که به نام اسلام مقاومت می‌کنند.

رهبران انقلاب توانسته‌اند موازنه‌ها را تغییر دهند

جانشین فرمانده کل سپاه با بیان اینکه انقلاب ما موازنه را برهم زده و قدرت‌سازی کرده است، اظهار داشت: هنر دیگری که رهبران ما در انقلاب داشته‌اند، این بوده که توانسته‌اند قاعده‌های نبرد را تعیین کنند و موازنه‌ها را تغییر دهند و به همین دلیل است که دشمنان بیش از هر زمان دیگری منابع و امکانات خود را به میدان آورده‌اند.

سلامی افزود: آمریکایی‌ها خودشان گفته‌اند که تفاوت ما با نظام جمهوری اسلامی این است که ما جنبه‌های استاتیک‌مان بهترین است، درست هم می‌گویند، از لحاظ فیزیک قدرت همه دنیا یک طرف است و آمریکا یک طرف و بودجه نظامی‌شان جمع بودجه نظامی کل دیگر کشورهای جهان است.

وقتی جولان به آتش کشیده شد به آن‌ها گفتیم واکنش نشان دهید تل‌‌آویو ویران می‌شود

وی با بیان اینکه آمریکا نمی‌تواند این قدرت را به منفعت تبدیل کند، تصریح کرد: ایرانی‌ها بدون استفاده از هیچ جنبه فیزیکی قدرت میدان ایجاد می‌کنند اما آنها هفت هزار میلیارد دلار در عراق و سوریه هزینه می‌کنند و به اعتراف رئیس‌‌جمهورشان هیچ منفعتی نمی‌برند.

جانشین فرمانده کل سپاه اضافه کرد: وقتی اسرائیل پایگاه تی‌فور سوریه را زد، شاید هفته‌ها خواب از چشم سران رژیم صهیونیستی ربوده شده بود، آنقدر که آمریکا هم پیام داد که هرگونه واکنشی علیه اسرائیل به عنوان یک عکس‌العمل علیه آمریکا است، می‌خواستند یک بازدارندگی روانی ایجاد کنند اما وقتی در مقابل آن جولان به آتش کشیده شد و به آن‌ها هم گفتیم اگر واکنش نشان دهید تل آویو ویران می‌شود؛ هم آمریکایی‌ها و هم صهیونیست‌ها خفه شدند و هیچ غلطی نکردند.

دشمن همه ظرفیت‌های خود را برای جنگ از دست داده است

سلامی با بیان اینکه خداوند به رهبران بزرگ انقلاب ما تفکر راهبردی، ژرف‌اندیشی، دشمن‌شناسی و قاعده‌شناسی در میدان نبرد هدیه می‌دهد و دشمنان به تدریج از عقل راهبردی تهی می‌شوند، خاطرنشان کرد: کشوری مانند آمریکا هزینه می‌کند اما قادر نیست جریانات سیاسی را مدیریت کند و نتوانست استراتژی خود را به ابزارش منتقل کند.

وی با اشاره به اینکه خیلی‌ها مذاکره و سازش را راه جلوگیری از جنگ می‌دانند، ابراز داشت: ما عکس این را می‌گوییم‌، دشمن همه ظرفیت‌های خود را برای جنگ از دست داده است، به ظاهر قدرتمند است اما فرسوده شده و روزی می‌رسد که دشمن فروپاشیده است و آن وقت ما می‌گوییم حیف که آن زمان ما نمی‌دانستیم این دشمن تا این اندازه ناتوان است. 

اگر آمریکا قدرتمند بود آیا این فضای مذاکره‌اش با کره شمالی می‌بود؟

جانشین فرمانده کل سپاه با بیان اینکه چند سال پیش در محیط عملیات روانی تصوری ساختند که قدرت‌های دنیا می‌خواهند به سوریه حمله کنند و سوریه با خاک یکسان می‌شود، عنوان کرد: وقتی وارد شدند بسیار مضحک عمل کردند، رفتارهای آمریکا با کره‌شمالی را ببینید، همین رئیس‌‌‌‌‌جمهور آمریکا که می‌خواهد آمریکا را به موقعیت اولیه جهانی‌اش تبدیل کند مجبور شد در یک فضای برابر با رئیس‌‌‌‌‌جمهور کشوری ضعیف مذاکره کند، اگر آمریکا قدرتمند بود آیا این فضای مذاکره‌اش با کره شمالی می‌بود؟

سلامی با بیان اینکه دشمن دنبال این است که از او بترسیم و به ما القا کند کوچک هستیم، یادآور شد: ما امروز فوق‌العاده قدرتمندیم، میدان‌هایی را پشت سر گذاشته‌ایم در زمانی که بسیار ضعیف‌تر از امروز بودیم و دشمن بسیار قوی‌تر از امروز بود و این موفقیت ۴۰ ساله را در عرصه‌های نابرابر فراموش نمی‌کنیم.

امروز با گشودن مرزهای جدید و ایجاد ساختارهای جدید قدرت موفق بوده‌ایم

وی دلیل عدم وقوع جنگ را قدرتمندی ایران اسلامی دانست و بیان کرد: دشمن می‌خواهد با کاهش و قطع نفوذ منطقه‌ای انقلاب دوباره میدان تمرکز را اینجا قرار دهد اما فراموش نکنید اینکه شما به دشمن نزدیک‌تر شوید بسیار آسان‌تر از زمانی است که می‌ایستید تا دشمن به شما نزدیک‌تر شود.

جانشین فرمانده کل سپاه با تاکید بر اینکه دشمن وقتی به ما حمله می‌کند که به دست خود ضعیف شده باشیم، گفت: دشمن دست گذاشته‌ است روی نفوذ منطقه‌ای ایران و بعضی دوستان هم فکر می‌کنند اگر ما در این زمینه کوتاه بیاییم همه چیز تمام می‌شود در صورتی که ما امروز با ایستادگی و گشودن مرزهای جدید و ایجاد ساختارهای جدید قدرت موفق بوده‌ایم.

عقب‌نشینی از خاکریز اول یعنی از دست دادن همه‌ چیز

سلامی با اشاره به اینکه از دست دادن قدرت نفوذ منطقه‌ای غیرممکن است، زیرا نفوذمان معنوی است، اظهار داشت: عقب‌نشینی از خاکریز اول یعنی از دست دادن همه‌ چیز و این قاعده نبرد با دشمن است، بعد می‌گویند موشک‌ها را متوقف کنید و بردشان را کاهش دهید، یعنی قدرت بازدارنده خود را کنار بگذاریم و عجیب است از کسانی که هنوز فکر می‌کنند این نحوه تعامل با دشمن پاسخگو است.

وی با بیان اینکه اساتید باید مروجان اندیشه متعالی و رشد یافته انقلاب باشند، تصریح کرد: می‌خواهند بلایی سرمان بیاورند که جرأت نکنیم از انقلابمان دفاع کنیم زیرا امروز کلمات بیش از سلاح قدرت دارند و ادراک حاصل کلمات است و دشمنان ما می‌خواهند ادراک جامعه ما را تغییر دهند.

ما عزیزیم و دشمنان ما عزت ما را نمی‌خواهند

جانشین فرمانده کل سپاه انرژی جهان را تحت مدیریت امنیتی ایران دانست و خاطرنشان کرد: تمام ذخایر انرژی خلیج فارس تحت سیطره امنیتی ماست و تمام مؤلفه‌های استراتژیک دشمن تحت اختیار ما قرار دارد و می‌دانند جنگ با جمهوری اسلامی ایران ابعاد جهانی دارد و قدرت را در جهان تغییر می‌دهد.

سلامی ادامه داد: بعضی از آقایان نامه نوشته‌اند که ما با آمریکا مذاکره مستقیم کنیم، ما ۴۰ سال تجربه داریم و کاملا دشمنانمان را شناخته‌ایم، ما عزیزیم و دشمنان ما عزت ما را نمی‌خواهند، این‌ها را برای دانشجویان بیان و ذهنشان را آشنا کنید تا فرق بین ذهن ذلت‌آمیز را با تفکر عزت‌بخش بفهمند.

جنگ امروز جنگ آتش‌ها نیست، جنگ اقتصادی و روانی است

وی با بیان اینکه این ملت و کشور به قدری غنی است که می‌تواند با فرض اینکه هیچ کشور دیگری در عالم خلق نشده‌ است، زندگی کند، ابراز داشت: اگر سست باشیم تاریخ خواهد نوشت این‌ها می‌توانستند، امروز دشمن اصلی ما القای یأس است.

جانشین فرمانده کل سپاه اضافه کرد: بعدها خواهیم دید خروج آمریکا از برجام نمی‌تواند فشاری بیش از آنچه تا به امروز بر ما تحمیل شده است وارد کند، ما دشمن را با قواعد فکری خود می‌شناسیم.

وی اضافه کرد: جنگ امروز جنگ آتش‌ها نیست، جنگ اقتصادی و روانی است، این را که می‌توانیم اداره کنیم، خطر زیادی ندارد، همت، اراده، عزم، روحیه انقلابی و تفکر ابزار این جنگ است.

سردار سلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر