کد خبر: 632824 A

طی گفت‌وگوی تلفنی یکساعته انجام شد؛

روسای جمهوری اسلامی ایران و فرانسه عصر سه‌شنبه در تماسی تلفنی، درباره روابط دوجانبه، منطقه‌ای و مسایل مرتبط با برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.

به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی عصر سه‌‌‌شنبه در گفت‌‌‌وگوی تلفنی امانوئل مکرون، رئیس‌‌‌جمهور فرانسه، از مواضع اروپا و از جمله فرانسه برای حفظ برجام تا‌کنون، ابراز خرسندی کرد اما در عین حال گفت که این اظهارات و بیانیه‌‌‌‌‌ها، باید با اقدامات و راه‌‌حل‌‌‌های عملی و ملموس جهت جبران بهره‌‌‌مندی ایران از منافع ماندن در برجام همراه باشد.

رئیس‌‌‌جمهور با اشاره به محدودیت زمانی برای ارائه راه‌‌‌حل‌‌‌های عملی و با تاکید بر اینکه نباید اجازه دهیم این دستاورد بسیار بزرگ دیپلماسی با اقدامات یکجانبه و پیمان‌‌‌شکنی دیگران نابود شود، اظهار داشت: اگر ایران نتواند از امتیاز این توافق استفاده کند، عملا ماندن در آن امکانپذیر نخواهد بود.

روحانی ابراز امیدواری کرد که تلاش‌‌‌های پنج کشور و اتحادیه اروپا به همراه ایران، موفقیت‌‌‌آمیز و نتیجه‌‌بخش باشد.

رئیس‌‌‌جمهور همچنین در موضوع سوریه نیز با اشاره به اینکه حضور مستشاران ایرانی در سوریه برخلاف حضور نامشروع نظامیان برخی کشورها، به درخواست رسمی دولت آن کشور و برای مبارزه با تروریسم است، ابراز امیدواری کرد که با تلاش‌‌‌‌های مشترک نیروهای حامی دولت و ملت سوریه، هرچه سریعتر تروریسم در آن کشور ریشه‌‌‌کن شده و در نتیجه نیازی به حضور نیروهای خارجی نباشد.

روحانی با اشاره به پیشرفت‌‌‌های خوبی که در مسیر تدوین قانون اساسی جدید سوریه میان دولت و معارضان آن کشور حاصل شده، از تداوم مشورت و رایزنی ایران و فرانسه در ارتباط با برقراری ثبات و آرامش در سوریه استقبال کرد.

امانوئل مکرون، رئیس‌‌‌جمهور فرانسه نیز در این تماس تلفنی با تاکید مجدد بر اینکه پاریس به برجام پایبند است و تمام تلاش خود را برای حفظ آن بکار گرفته است، از یک سلسله اقدامات و راه‌‌‌حل‌‌‌های عملی جهت جبران بهره‌‌‌مندی ایران از منافع ماندن در برجام خبر داد.

وی در این تماس تلفنی که حدود یک ساعت به طول انجامید، با بیان اینکه موضع ما و شما درباره برجام موضعی است که در چارچوب قوانین بین‌‌‌المللی کاملا معتبر است، تصریح کرد: همه باید تلاش کنیم تا برجام حفظ شود و نباید به هیچ وجه با کوچکترین خطا، برای کسانی که به دنبال نابودی این توافق هستند، فرصت طلایی ایجاد کرد.

در این گفت‌‌‌وگوی تلفنی، روسای جمهوری دو کشور بر تداوم رایزنی‌‌‌‌های دو کشور در مسایل دوجانبه و منطقه‌‌ای تاکید کردند.

حسن روحانی روابط ایران و فرانسه ایران و فرانسه امانوئل مکرون رابطه ایران و فرانسه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر