کد خبر: 632593 A

آنتونیو گوترش:

دبیرکل سازمان ملل روز دوشنبه اعلام کرد که این سازمان درگیر یک دیپلماسی فشرده بین انصارالله یمن، امارات متحده و عربستان برای هشدار به منظور جلوگیری از حمله به بندر حدیده یمن است.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل روز دوشنبه اعلام کرد که این سازمان درگیر یک دیپلماسی فشرده بین انصارالله، امارات متحده و عربستان برای هشدار به منظور جلوگیری از حمله به بندر حدیده یمن است.

روز دوشنبه شورای امنیت سازمان ملل جلسه محرمانه‌ای را به درخواست بریتانیا برگزار کرد و در این جلسه گزارش‌هایی درباره وضعیت بعد از حمله به نزدیکی حدیده در روز جمعه و شنبه ارائه شد.

بر اساس گزارش رویترز، گوترش روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: ما در این لحظه در مذاکرات فشرده و شدیدی هستیم. من امیدوارم این مشاوره‌ها منجر به جلوگیری از یک جنگ احتمالی در حدیده شود. 

به گزارش رویترز، بر اساس برخی مکاتبات از سوی دولت‌های اروپایی که به گروه‌هایی در یمن کمک می‌کنند، یک حمله نظامی در یمن قریب‌الوقوع است. 

در این نامه آمده است که اماراتی‌ها به ما اطلاع داده‌اند که سازمان ملل و شرکایش سه روز مهلت دارند که این شهر را ترک کنند. 

یک دیپلمات غربی مهلت ۷۲ ساعته اماراتی‌ها در جایی که آنها می‌توانند تضمین کنند که هیچ تحرکی صورت نخواهد گرفت را تایید کرده است. 

ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف سعودی درباره مهلت سه روزه برای خروج از مناطقی در یمن گفت: ما از کانال‌های آشکار و مستمرمان با سازمان ملل در تلاش هستیم که شانس یک راه حل سیاسی وجود داشته باشد. 

وی مدعی شد که اقدام‌های کنونی و گذشته سازمان ملل با ناسازگاری انصارالله که هرگونه راه حل سیاسی برای پایان بحران در یمن را رد می‌کنند، همراه بوده است. 

بر اساس این گزارش، سازمان ملل روز دوشنبه محل استقرار کارکنان بین‌المللی خود را از حدیده تغییر داده است.

 

رویترز حوثی های یمن آنتونیو گوترش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر