کد خبر: 628114 A

فرید موسوی درنطق میان دستور:

نماینده مردم تهران گفت: کشور در شرایطی نیست که دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی بریز و بپاش خود را ادامه دهند. مدیران دستگاه‌ها باید خود را آماده انضباط مالی کنند و آنان که این توان را ندارند باید با احترام از سیستم مدیریتی کشور کنار بروند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا، سید فرید موسوی در جریان صحن علنی امروز مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود گفت: امروز جهان مجددا شاهد بدعهدی آمریکا است و این رفتار غیرمدنی در شرایطی اتفاق افتاده که ما در طول تاریخ پرعظمت خود بارها ثابت کرده ایم به دنبال جنگ نیستیم. اما همواره قربانی جنگ‌طلبی افراد بوده‌ایم.

وی افزود: ما ۸ سال در شرایطی که قدرت های جهان چشم و گوش خود را بسته بودند با دست خالی و نه فقط از خود که از مفهوم متعالی صلح دفاع کردیم و امروز صدای ماصدای صلح  است و رفتار ما تلاش برای  ادای احترام جهانیان به حرمت انسان ها است و ای کاش این بار چشم و گوش جهانیان بسته نباشد.

 عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد:در چنین شرایطی تمرکز بر مسائل اقتصادی نباید توجه مارا از  سایر مطالبات مردم در حوزه‌های سیاسی اجتماعی و فرهنگی پرت کند. در شرایط فعلی همراهی مردم و ارتقای اعتماد عمومی از بزرگترین سرمایه هایی است که می‌تواند در صورت درک درست شرایط و انجام برخی اصلاحات در رفتارها و عملکرد و رفع محدودیت‌ها توفیق تمهیدات اقتصادی را افزایش دهد و نتایج تلاش‌های اقتصادی را مشخص نماید

وی تصریح کرد:‌ نباید غافل شویم که برخی واکنش‌های احساسی و داخلی می‌تواند سبب ایجاد فضای روانی و شکستن انزوای فعلی آمریکا در جهان شود و شرایط فعلی را پیچیده‌تر کند. امروز شایسته است در داخل همگی به مدیریت دولت و دستگاه دیپلماسی کشور اعتماد کنیم. اگر تهدیدها و تحریم‌ها باعث ایجاد حفظ ضعف و دودستگی در بین مسئولان کشور شود و احزاب و گروه‌های سیاسی این شرایط را دست مایه تسویه حساب خود قرار دهند و به جای همراهی و تفاهم بر سر منافع ملی در مسیر ایجاد اختلاف گام بردارند، بی‌شک فهم صحیح از منافع ملی ندارند.

نماینده مردم تهران تاکید کرد: عبور از تحریم‌ها علاوه بر ارتقای اعتماد عمومی، نیازمند تفاهم فراجناحی است. از آنجا که در شرایط وجود محدودیت‌های اقتصادی رانت‌خواران و مفسدان فرصت مناسب جولان پیدا می‌کنند باید عزم همگانی برای مقابله با فساد شکل گیرد. در چنین شرایطی تقویت و شفافیت مالی در کشور و تخصیص بهینه بودجه از الزامات محسوب می‌شود. کشور در شرایطی نیست که دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی بریز و بپاش خود را ادامه دهند. مدیران دستگاه‌ها باید خود را آماده انضباط مالی کنند و آنان که این توان را ندارند باید با احترام از سیستم مدیریتی کشور کنار بروند.

وی تصریح کرد: نظارت بر این مهم نه تنها وظیفه دستگاه‌های نظارتی بلکه فراتر از آن نیازمند فعال کردن ظرفیت نهادهای مدنی است که زمینه‌سازی آن وظیفه نمایندگان در مجلس شورای اسلامی است. ظرفیت عظیم جوانان کشور در زمینه علم و تدبیر و اقدام برای برون‌رفت از وضعیت فعلی غیرقابل انکار است. نوآوری، انرژی و پشتکار جوانان ایرانی تاکنون کمک‌رسان کشور در حل معضلات اساسی بوده و توانسته تصویر جدیدی از ایران صلح‌جو و اهل گفت‌وگو در عرصه بین‌المللی نشان دهد.

موسوی خاطرنشان کرد: جوانانی که تا به امروز به خوبی امتحان خود را پس داده‌اند اما کمترین بهره را از همراهی خود با دولت نبرده‌اند. استفاده از ظرفیت و توانمندی‌های جوانان کمک به آنها نیست، بلکه وظیفه تمام دولتمردان و مدیران کشور است تا دستگاه‌های مختلف را با پویایی جوانان تقویت کنند. مجلس برای تحقق حداقل‌های لازم برای بکارگیری جوانان اخیرا طرح اصلاح قانون منع بکارگیری بازنشستگان را پس از چند ماه کار جدید به تصویب رسانده است و امیدواریم جزئیات نیز به زودی مصوب گردد.

نماینده مردم تهران خطاب به رئیس جمهور گفت: آقای رییس‌جمهور بنده به عنوان یک جوان حامی دولت متاسفم از اینکه دولتی که با حمایت هم‌نسلان‌مان روی کار آمد و با شعار جوانگرایی رای از مردم گرفت و رییس آن در سخنانش جوانان را مورد خطاب قرار می‌دهد و از آینده جوانان می‌گوید،‌ متاسفم که با طرح اصلاح قانون منع بکارگیری بازنشستگان مخالفت کرده و نماینده‌اش را در مخالفت با این طرح به مجلس می‌فرستد. آقای رییس‌جمهور به توان جوانان برای نجات دادن کشور از شرایط فعلی ایمان داشته باشید. به نمایندگی از جوانان کشور درخواست می‌کنم به دولت تحت امر خود بر لزوم استفاده از ظرفیت‌های جوانان تاکید کنیم.

موسوی اظهار کرد: امروز نوبت ماست که با هر فکر و سلیقه‌ای برای عبور دادن کشور از شرایط فعلی راه همدلی را در پیش بگیریم. باور دارم که مدیریت بحران‌های کشور بدون ایجاد وفاق ملی به سرانجام نخواهد رسید و امیدی به شکل‌گیری این وفاق و انسجام بین منازعه‌گران فعلی فضای سیاسی کشور ندارم. شما امید شکل‌گیری این همدلی ملی هستید، امیدوارانه در صحنه سیاسی و مدیریتی کشور فعال شوید و الگویی از مفاهمه، همدلی و همکاری پیش‌روی کسانی بگذارید که به جای سیاست‌ورزی، تنازع سیاسی و جناحی را پیشه کردند. فردای بهتر برای ایران اسلامی در گروی همدلی و همکاری جوانان و بهره‌مندی کشور از توان مدیریتی آنان است.

وی در پایان در تذکری به وزیر آموزش و پرورش، بیان کرد: اخبار نگران‌کننده‌ای اخیرا در خصوص برخی مدارس منتشر شده و آرامش روانی جامعه و مخصوصا والدین را به هم ریخته است. خواستاریم که اهتمام جدی و دستور ویژه در خصوص بررسی موضوع و ارائه گزارش صادر کنید.

ایران جهان دستگاه های دولتی قانون عضو کمیسیون اقتصادی مجلس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر