کد خبر: 625118 A

با حضور خبرگان فضایی کشور؛

سمینار نهایی‌سازی پیش‌نویس سند راهبردی پدافند غیرعامل حوزه فضایی کشور با حضور رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، چند تن از معاونان سازمان و خبرگان این حوزه در محل پژوهشگاه فضایی ایران تشکیل شد.

به گزارش ایلنا، سردار جلالی در ابتدای این سمینار ضمن تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان، گفت: امیدواریم که بتوانیم در این فضا و جلسه کارشناسی و نخبگی و تعامل، مباحثی در این زمینه مطرح کنیم و به جمع‌‌‌بندی برسیم که بتواند مبنای ارتباط با حوزه پدافند غیرعامل در امورات و حوزه های فضایی باشد.

وی ادامه داد: سازمان پدافند غیرعامل کشور در تدوین چارچوب و رویکرد سند راهبردی موضوعات مختلف به صورت پیش فرض بر اساس اصول و سیاست‌‌‌ها و چارچوب‌‌‌هایی که رهبر معظم انقلاب ابلاغ کرده‌‌‌‌اند، عمل می‌‌‌کند و در کنار آن، حوزه و عرصه‌های مختلفی با پدافند غیرعامل تطابق داده می‌شود و یک چارچوب و مفهومی از کارکردها و مجموعه‌ای از بایدها و نبایدها و رویکردها را در قالب سند راهبردی تعریف می‌کند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور افزود: باید دارایی‌های حوزه فضا را شناسایی و ارزش‌‌‌‌گذاری کنیم و در سطوح حیاتی، حساس، مهم دسته‌‌‌بندی کنیم و تهدیدات موثر بر آنها را بشناسیم و برای مقابله با تهدیدات، برنامه‌ریزی و راهکار ارائه شود.

جلالی اضافه کرد: اثر تهدید بر دارایی‌ها و وابستگی‌ها و نقاط آسیب‌‌‌‌پذیر و ضعف، ما را به سمت برخی پیامدها می‌برد که این پیامدها به لحاظ حفظ یا عدم حفظ تعادل دارای اهمیت است.

جلالی افزود: هدف ما در سازمان پدافند غیرعامل این است که آسیب‌‌‌پذیری‌ها را به سمت صفر میل دهیم و مخاطرات را به حداقل برسانیم.

وی اضافه کرد: هدفی که در تعریف مصون‌‌‌سازی دنبال می‌شود این است که دارایی‌ها در برابر آسیب‌ها پایدار باشد و علیرغم وجود تهدید، بتواند کارکرد خود را حفظ کند و این موضوع از نظر پدافند غیرعامل به عنوان یک هدف مطرح است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور ادامه داد: در تدوین سند راهبردی فضا، مطالعه محیطی یک موضوع با اهمیت است که باید به محیط داخل و خارج توجه شود و همچنین بررسی شود چالش ها و مسائل حساس در فضا چه مواردی است و بر این اساس تهدیدات را بررسی و سند راهبردی فضا تنظیم شود.

در ادامه سمینار، حاضرین در خصوص کلیات سند از جمله اهداف، دستاوردهای تحقیق، ذینفعان، مبانی و مستندات حاکم، جهت گیری بالادستی کلان در حوزه پدافند غیرعامل فضایی، مفاهیم و واژه‌های کلیدی، مطلوبیت‌های راهبردی پدافند غیرعامل در حوزه فضایی کشور، اهداف کلان پدافند غیرعامل در حوزه فضایی کشور در افق چشم‌‌‌‌انداز، شناخت و تجربه و تحلیل محیطی، اهداف راهبردی و عملیاتی پدافند غیرعامل در حوزه فضایی، مبانی و مستندات قانونی، دارایی‌‌‌‌‌های حیاتی و حساس فضایی و تهدیدات این حوزه بحث و تبادل نظر کردند.

پدافند غیرعامل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر