کد خبر: 624961 A

قاسمی:

سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: کسانی سعی دارند با اتهام‌زنی‌های ناروا افکار عمومی افغانستان را از علل واقعی تداوم جنگ در آن کشور منحرف سازند.

به گزارش ایلنا،  بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار داشت: در پی حملات هفته گذشته طالبان در استان فراه افغانستان، متاسفانه برخی در این کشور، همسایگان را متهم به حمایت از طالبان کرده‌اند و فرماندهان آمریکایی نیز که پس از سال‌ها حضور نظامی گسترده در افغانستان و ریختن خون هزاران نفر از مردم بی گناه این کشور ، از ایجاد و استقرار امنیت در این کشور عاجز مانده‌اند، تلاش دارند با متهم کردن جمهوری اسلامی ایران به حمایت از طالبان، افکار عمومی مردم افغانستان را از دلایل واقعی تداوم جنگ در این کشور منحرف سازند.

قاسمی خاطرنشان کرد: حمله طالبان به شهرهای افغانستان و باز پس‌گیری آنها توسط نیروهای دولتی موضوع جدیدی نیست و ارتباطی به روابط خوب دو کشور همسایه ندارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران قریب به چهار دهه در کنار دولت و مردم کشور دوست و برادر افغانستان برای دفاع از حاکمیت و استقلال شان ایستاده است و اظهاراتی که در جهت رضایت بیگانگان و متجاوزان صورت می گیرد تناسبی با این روابط دوستانه ندارد. گفتگوهای دو دولت برای حل مسائل آبی از  مسیرهای دیپلماتیک در جریان است و ارتباط دادن این موضوع با مسائل داخلی افغانستان، هیچ مبنای منطقی، صحیح و عقلانی ندارد.

قاسمی یکبار دیگر استفاده از خشونت در افغانستان را محکوم کرد و افزود: همچون گذشته ضمن حمایت از روند صلح با هدایت دولت افغانستان، طرفین درگیری را به تلاش برای حل مشکلات از طریق مذاکره دعوت می کنیم.

بهرام قاسمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر