کد خبر: 623974 A

نیویورک تایمز نوشت؛

سران کشورهای اروپایی که از تصمیم ترامپ در مورد خروج از توافق هسته‌ای خشمگین هستند روز پنجشنبه اقدام جدید خود علیه تحریم‌های آمریکا را اعلام کردند. اقدامی که به شرکت‌های اروپایی اجازه می‌دهد تجارتشان را در ایران ادامه دهند.

به گزارش ایلنا، نیویورک تایمز با اشاره به اظهارات «ژان کلود جانکر» رییس اتحادیه اروپا، مبنی بر اینکه اقدام اتحادیه اروپا فرآیند قانونی اجرای تحریم‌های آمریکا را برای کمپانی‌های ۲۸ عضو اتحادیه اروپا ممنوع می‌کند، نوشت: « به این ترتیب تحریم‌های آمریکا دیگر نتایجی را برای این کمپانی‌ها در بر نخواهد داشت.»

نیویورک تایمز در این یادداشت با اشاره به تصمیم ترامپ نوشت: «این تصمیم برای خروج از برجام بخشی از اقدامات وسیع‌تر اوست که متحدان اروپایی‌اش را ناامید کرده است. او تهدید کرده که تعرفه‌های جدیدی برای تجارت با اروپا اعمال خواهد کرد و از پیمان پاریس هم خارج شده است. از این رو احساسات ضدترامپ اروپایی‌ها در سخنرانی روز چهارشنبه دونالد تاسک رییس شورای اتحادیه اروپا تجلی پیدا کرد که این اقدامات را هوس‌بازی دولت آمریکا خوانده بود و گفته بود یک دوست مثل ترامپ داشته باشیم به دشمن نیازی نیست. او همچنین گفت که ما قرار نیست در حالی که شمشیر زیر گلویمان هست مذاکره کنیم. این اصول کرامت است. »

بر اساس این گزارش «دالیا گریبوسکیت» رییس‌جمهور لیتوانی گفته اروپا قصد به راه انداختن جنگ  تجاری با آمریکا بر سر ایران را ندارد و ما به دنبال راه حل فنی برای حفظ کمپانی‌هایمان هستیم. 

نیویورک تایمز در ادامه نوشت: «علی‌رغم پاسخ قاطع اروپایی‌ها به ترامپ، معلوم نیست چقدر اقدامات اتحادیه اروپا در مقابله با تحریم‌های آمریکا موثر واقع شود. همزمان با نشست سران کشورهای اتحادیه اروپا در بلغارستان تعدادی از کمپانی‌های بنام اروپایی از ایران خارج شدند.»

این رسانه به اظهارات مرکل و ماکرون در حاشیه این دیدار نیز اشاره کرد و نوشت: «رییس جمهور فرانسه و صدراعظم آلمان بر واقعیت‌ها تاکید کرده‌ و گفته‌اند نمی‌خواهند با آمریکا بر سر ایران بجنگند . آنها گفته اند که ما قرار نیست یک جبهه را در برابر جبهه دیگر انتخاب کنیم. در عین حال تاکید کرده که می‌خواهد از توانایی کسب و کارهای اروپایی برای حفظ سرمایه‌هایشان در ایران مراقبت کند.»

نیویورک تایمز خروج آمریکا از برجام اتحادیه اروپا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر