کد خبر: 623080 A

روحانی در هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید نیوزیلند مطرح کرد:

رئیس‌جمهور با بیان اینکه تهران از گسترش روابط دوستانه و صمیمانه با ولینگتون استقبال می‌کند، به ظرفیت‌های گسترده دو کشور برای تعمیق این روابط اشاره کرد و بهره‌گیری از این ظرفیت‌ها را مورد تاکید قرار داد.

به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز سه‌شنبه و هنگام دریافت استوارنامه همیش مک‌مستر، سفیر جدید نیوزیلند در تهران گفت: ظرفیت‌های خوبی در روابط ایران و نیوزیلند وجود دارد که باید از این ظرفیت‌‌‌ها برای توسعه همکاری‌های مشترک در همه عرصه‌های مورد علاقه بهره گرفته شود و تهران آماده است روابط تجاری و همکاری‌‌های علمی و گردشگری خود را با ولینگتون گسترش دهد.

رئیس‌جمهور خروج دولت آمریکا از توافق برجام و انتقال سفارتخانه‌اش به قدس شریف را دو اشتباه بزرگ و تاریخی واشنگتن خواند و اظهار داشت: تاریخ قضاوت خواهد کرد که هر دو این تصمیمات دولت آمریکا، بسیار نادرست و غیردقیق نسبت به ایران و مردم منطقه بوده است.

روحانی با اشاره به مخالفت جامعه جهانی با هر دو تصمیم اشتباه آمریکا تصریح کرد: اولین نتیجه این تصمیمات غلط، انزوای واشنگتن نزد افکارعمومی جهان است.

رئیس‌‌‌‌‌‌‌‌جمهور با قدردانی از مواضع مثبت نیوزیلند در خصوص برجام خاطرنشان کرد: سال ۲۰۱۵ سال موفقیت سیاست و دیپلماسی بر تخاصم و روابط غیردوستانه میان کشورها بود و دولت ایران معتقد است که تعامل سازنده با کشورهای جهان و اتخاذ استراتژی برد - برد به نفع همه جهان خواهد بود.

روحانی با اشاره به اینکه ایران همواره به تعهدات خود در عرصه بین‌المللی پایبند بوده و در موضوع برجام، ۱۱ گزارش آژانس بین‌‌‌آلمللی انرژی اتمی این موضوع را تایید می‌‌‌کند، خروج واشنگتن از توافق برجام را یک شکست سیاسی و اخلاقی برای این دولت آمریکا دانست.

همیش مک‌‌مستر، سفیر جدید نیوزیلند نیز در این دیدار با تقدیم استوارنامه خود به رئیس‌‌جمهور، ابراز داشت که ولینگتون خواهان توسعه و تعمیق روابط با تهران در همه عرصه‌‌‌ها به ویژه اقتصادی است.

سفیر جدید نیوزیلند با ابلاغ سلام نخست‌‌‌‌‌وزیر کشورش به روحانی بیان کرد: قدیمی‌‌‌‌ترین سفارت نیوزیلند در منطقه خاورمیانه در تهران است که این نشاندهنده روابط عمیق و دوستانه دو دولت و ملت با یکدیگر است و این روابط ضروری است که بیش از پیش تقویت شود.

وی برجام را پیروزی دیپلماسی و همکاری بر تقابل و عدم اطمینان و مهمترین دستاورد دیپلماتیک تاریخ ذکر کرد و یادآور شد: حمایت کشورهای جهان از برجام بیانگر جایگاه ویژه این توافق در عرصه روابط بین‌‌‌الملل است.

حسن روحانی ایران و نیوزیلند
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر