کد خبر: 622502 A

علی لاریجانی:

رئیس مجلس تاکید کرد: کشورهای اسلامی با وحدت و همدلی نسبت به تصمیم نادرست و بی‌خردانه رئیس‌جمهور آمریکا اقدامات جدی‌تری را انجام دهد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، علی لاریجانی در آغاز نشست اضطراری کمیته دائمی فلسطین در بین‌المجالس اسلامی با خیر مقدم به نمایندگان کشورهای اسلامی که در نشست حضور پیدا کردند، گفت: رئیس‌جمهور آمریکا در ۶ دسامبر ۲۰۱۷ بیت‌المقدس پایتخت  فلسطین را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام کرد و به آن مشروعیت بخشید و گفت که می‌خواهد در ۱۴ می ۲۰۱۸ یعنی ۲۴ اردیبهشت سال ۹۷ در روز نکبت همزمان با سالروز تاسیس رژیم نامشروع صهیونیستی برای انتقال سفارت خود به قدس شریف اقدام کند.

وی تصریح  کرد: باید کشورهای اسلامی با وحدت و همدلی نسبت به تصمیم نادرست و بی‌خردانه رئیس‌جمهور آمریکا اقدامات جدی‌تری را انجام دهد.

لاریجانی خاطرنشان کرد: حضار همانگونه که می‌دانید آمریکا تاریخ ۱۴ می ۲۰۱۸ که روز نکبت و روز تاسیس این رژیم بود را به عنوان تاریخ انتقال سفارت آمریکا به قدس شریف مشخص کرد. سران کشورهای عربی در ۱۸ آوریل تصمیم آمریکا را در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیست محکوم کردند اما حمایت از مردم مظلوم فلسطین نیاز به تلاش بیشتر دارد.

وی یکی از دلایل تشکیل نشست اضطراری کمیته دائمی فلسطین را حمایت از راهپیمایی مردن فلسطین دانست و گفت: روز نکبت روزی است که بزرگ‌ترین فاجعه بشریت به وقوع پیوست، آنها ملت فلسطین را آواره و مجبورشان کردند که خانه و کاشانه‌شان را ترک کنند و به دیگران بدهند اما ملت فلسطین درباره این اقدام مستقیم ایستادگی کرده است و از حق مسلم خود دفاع کرد که اگر دفاع ملت فلسطین نبود امروز رژیم صهیونیستی مابقی کشورهای عربی را دچار بحران امنیتی می‌کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به بیانیه اخیر وزارت خارجه آمریکا برای تخصیص اعتبار لازم جهت ساخت سفارت آمریکا در قدس، اظهار کرد: ترامپ نیز اعلام کرد که مشتاق انتقال سفارت آمریکا به قدس شریف است. رژیم صهیونیستی و آمریکا به طرق مختلف درصدد جلب حمایت سایر کشورها برای انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس هستند تا تصمیمات خود را مشروع جلوه دهند. اکنون ملت مظلوم فلسطین بیش از هر زمانی به حمایت ما،‌ مسلمانان و مردم آزادیخواه جهان نیاز دارد.کمک به ملت فلسطین نه تنها یک اقدام بشر دوستانه است که کمک به کسانی است که هزینه دفاع از منافع امت اسلامی و همه کشورهای منطقه را متحمل شده‌اند

 لاریجانی درخصوص بیانیه وزارت خارجه آمریکا، گفت: درخواست ما این است که کشورهای اسلامی با آزادی‌خواهان جهان و مجامع بین‌المللی نسبت به این اقدام آمریکا عکس‌العمل جدی نشان دهند چون در شرایط فعلی شاهد سکوت برخی کشورهای جهان اسلام و نزدیک شدن برخی کشورهای عربی به رژیم صهیونیستی و تلاش برای عادی‌سازی روابط با رژیم نامشروع صهیونیستی هستیم. لازم است که همه به این موارد واکنش نشان دهند.

وی با تاکید بر لزوم حمایت از راهپیمایی بازگشت فلسطینی ها افزود:ملت فلسطین با این راهپیمایی نشان داد که زنده است و اقدامات منجر به آوارگی و بحران‌سازی برای آنها باعث نشده که فلسطینی‌ها حق خود در گرفتن سرزمین‌شان را فراموش کرده و ایستادگی در برابر رژیم صهیونیستی را انجام ندهند. آنها می‌خواهند برای سرنوشت خودشان تصمیم‌گیری کنند و به دنبال بازگشت به سرزمین‌های اشغالی هستند. در این شرایط آمریکا و رژیم صهیونیستی بدانند که اقدام‌شان در انتقال سفارت آمریکا برای رژیم صهیونیستی بدون پاسخ نمی‌ماند

لاریجانی شکست های پیاپی رژیم صهیونیست را نشانه ای از بهم ریختگی و ذلت آنها دانست و گفت: اکنون نیز با ایجاد روش‌های نوین مقاومت از یک سو و به وجود آوردن ماجراجویی در صحنه بین‌المللی دچار بهم‌ریختگی شده‌اند، با راهپیمایی اخیر مردم فلسطین نیز هراس دارد و فکر نمی‌کرد که با چنین راهپیمایی روبرو شود. عملا این وحدت مردم فلسطین، رژیم صهیونیستی را دچار مشکل کرده است. اکنون زمانی است که ملت‌های اسلامی باید با اراده و وحدت از مردم فلسطین حمایت کنند

وی گفت: دفاع از قدس شریف وظیفه جهان اسلام است. کشورهای اسلامی می‌توانند با اتخاذ اقدامات عملی از جمله تحریم مراودات سیاسی با رژیم صهیونیستی و شکایت به دیوان بین‌المللی دادگستری، رای مشورتی دادگاه را اخذ کرده و از عادی شدن تحولات اخیر در فلسطین جلوگیری کنند. امروز مساله امت اسلامی حکم می‌کند که کشورهای اسلامی در صف واحد و یکپارچه با مردم فلسطین همراهی کرده و با اقدام آمریکا مخالفت کنند.

علی لاریجانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر