کد خبر: 622305 A

ظریف در پکن:

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: برای من مهم بود دیدار با اعضای برجام منهای آمریکا را از چین شروع کنم. چین و ایران دو کشور دوست و شریک راهبردی هستند که همواره در کنار هم هستند.

به گزارش ایلنا، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در صدر هیات بلند پایه سیاسی و اقتصادی به چین سفر کرده است با وانگ یی، همتای چینی خود دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار در خصوص طیف گسترده‌ای از موضوعات دوجانبه، مسائل منطقه‌ای و بین‌‌‌المللی به ویژه برجام گفت‌وگو و تبادل نظر شد.

وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: برای من مهم بود دیدار با اعضای برجام منهای آمریکا را از چین شروع کنم. چین و ایران دو کشور دوست و شریک راهبردی هستند که همواره در کنار هم هستند. ایران و چین در همه زمینه‌‌‌‌ها همکاری گسترده دارند و چین بزرگترین شریک تجاری ایران است.

ظریف با تشریح شرایط برجام قبل و بعد از خروج آمریکا از آن گفت: از موضع دولت چین در قبال برجام و اقدام رئیس‌‌‌‌جمهور آمریکا قدردانی می‌کنیم. آمریکا با خروج خود از این توافق چند جانبه توازن آن را خدشه‌دار کرد و صریحا قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض کرد. ما هم می‌خواهیم مطمئن شویم ملت ایران در صورت ادامه حضور در برجام که شما و دیگر طرف‌ها توصیه به ماندن کردید از منافع آن بهره‌مند می‌شود.

در ادامه این دیدار، وانگ یی ایران را کشوری بسیار مهم و متنفذ خواند و اظهار داشت: چین مایل است روابط راهبردی دو کشور ادامه یابد و ادامه هم خواهد یافت. همکاری با ایران در زمینه های اقتصادی رو به پیشرفت است و در سایر زمینه‌‌‌های سیاسی، امنیتی و ... هم بخوبی پیش می‌‌رود.

وی برجام را یک توافق چند جانبه بین‌‌‌المللی خواند که همه طرف‌‌ها موظف به اجرای آن هستند و تصریح کرد: بسیاری از کشورها و اعضای جامعه بین‌‌‌المللی از اقدام اخیر ترامپ ناخشنودند و از آن حمایت نمی‌‌‌کنند. ما از چندجانبه‌‌‌گرایی حمایت می‌‌‌کنیم که برجام یکی از ثمره‌‌‌های آن است.‌

وی اضافه کرد: مواضع ما بسیار روشن است و طبیعی است اگر منافع ایران در برجام حتی بدون آمریکا تضمین شود در آن بمانید.‌ چین شریک مهم تجاری ایران است و دو طرف باید از منافع مشروع خود در مقابل دیگران دفاع کنند.

ایران و چین محمدجواد ظريف
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر