کد خبر: 622226 A

شمخانی در دیدار وزیر دفاع افغانستان:

وزیر دفاع افغانستان که در رأس یک هیئت بلندپایه نظامی به ایران سفر کرده است، ظهر امروز با دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و درخصوص مسائل دوجانبه و تحولات دفاعی و امنیتی منطقه گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایلنا، امیر دریابان شمخانی با اشاره به مسیر رو به توسعه همکاری‌ دوکشور در حوزه‌های سیاسی امنیتی، اقتصادی و دفاعی بر تداوم تلاش مشترک دو کشور برای برقراری ثبات در مناطق مرزی میان دو کشور تاکید کرد واظهار داشت: روابط دوستانه با کشورهای همسایه اصلی ترین اولویت در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است.

وی ایجاد ثبات و امنیت در افغانستان و انهدام کامل گروه‌های تروریستی حاضر در این کشور را هدف مشترک تهران و کابل اعلام کرد و خاطرنشان ساخت: تروریسم تکفیری که متاسفانه مورد حمایت مادی و اطلاعاتی برخی کشورهای منطقه نیز قرار دارد تهدیدی عمیق برای ملت ها و کشورهای اسلامی است و تنها با همکاری و اتخاذ رویکردهای مشترک می توان با آن مقابله نمود.

شمخانی گفت: مبارزه فرهنگی با ریشه‌های اعتقادی و تفکرات داعش‌ساز بایستی همزمان با اقدامات امنیتی و نظامی پیش برود و مسئولیت کشورهای اسلامی در این عرصه بیشتر است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به جنایات گروه های تروریستی طی سالهای گذشته در افغانستان گفت: بی شک پایان یافتن این اقدامات دردناک از سوی گروه های افراطی لازمه شکل گیری روند توسعه همه جانبه در افغانستان و بهبود وضعیت معیشتی مردم رنج کشیده این کشور می باشد.

علی شمخانی با اشاره به افزایش ناامنی و بی ثباتی ناشی از حضور آمریکا در این کشور ،ضرورت تقویت نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی افغانستان برای ایفای نقش فعال در ایجادصلح و امنیت را در این کشور مورد تاکید قرار داد و افزود: تجربه کشورهای عراق و سوریه نشان می دهد که آمریکا ریشه اصلی سازماندهی تروریست ها و ایجاد بی ثباتی و ناامنی در این کشورها بوده و برخی کشورهای مرتجع عربی نیز از این روند پشتیبانی مالی و تجهیزاتی کرده اند. وی اظهار داشت: مستندات متعددی وجود دارد که نشان می دهد آمریکا و هم پیمانان این کشور در مقاطع زمانی مختلف ،بی شرمانه به نیروهای نظامی و امنیتی عراق و سوریه با هدف نجات تروریست ها حمله کرده اند.

وزیر دفاع افغانستان نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر به جمهوری اسلامی ایران، با بیان اینکه ایران کشور دوست و خانه دوم ماست، اظهار داشت: در طول تاریخ دولت جمهوری اسلامی افغانستان با جمهوری اسلامی ایران روابط تاریخی، طولانی و پایداری داشته است و همواره در سخت ترین شرایط بدون هیچ توقعی در کنار مردم ما بوده است .

وی خاطرنشان کرد: تحت هیچ شرایطی اجازه بروز تهدید علیه ایران از خاک افغانستان توسط بیگانگان را نخواهیم داد.

وی افزود: مشترکات زبانی، فرهنگی و دینی دو کشور بستر اصلی توسعه مناسبات همه جانبه بر پایه تامین منافع مشترک است. وی اظهار داشت : مردم افغانستان همیشه تابع احسان و نیکی ملت بزرگ ایران بوده و هستند و هیچگاه آن را فراموش نخواهند کرد.

شمخانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر