کد خبر: 614878 A

وزیر اقتصاد:

وزیر اقتصاد گفت: سیاست‌های ارزی دولت که یکی از اصلی‌ترین آنها تعیین نرخ ارزی یکسان بود آرامش را به بازار ارز برگرداند و سفره‌بازی اخیر را از بین برد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، کرباسیان وزیر اقتصاد در پاسخ به سوال نماینده همدان درباره نوسات ارزی ضمن تبریک اعیاد شعبانیه به نمایندگان گفت: به دلیل مسئولیت‌پذیری دولت یازدهم و دوازدهم پاسخگویی به سوالات نمایندگان ضروری است. از سه سوال مطرح شده دو سوال مطرح شد که یک سوال راجع به انتخابات ارزی سال ۹۵ است که پاسخگویی به آن موضوعیت ندارد و من در خصوص التهابات ارزی اخیر صحبت می‌کنم. ۱۲ روز پیش رئیس بانک مرکزی توضیحات لازم را ارائه دادند و نمایندگان هم نکات قابل ذکر را بیان کردند و سیاست‌هایی تدوین شد که با استفاده از آنها همراهی نمایندگان اثرات آن به طور روزانه در حال بررسی است.

وی افزود: سیاست‌های ارزی دولت که یکی از اصلی‌ترین آنها تعیین نرخ ارزی یکسان بود آرامش را به بازار ارز برگرداند و سفره‌بازی اخیر را از بین برد. نرخ چهار هزار و ۲۰۰ تومان برای ارز قیمت کارشناسی است.ما در سال حمایت از کالای ملی هستیم و تعیین نرخ ثابت برای ارز کمک می‌کند ما برای تعیین مواد اولیه دچار مشکل نباشیم همچنین عدم تغییر قیمت در کالای اساسی و بهداشتی در حال حاضر وجود ندارد و قیمت کالای اساسی ثابت می‌ماند.

کرباسیان خاطرنشان کرد: از طرف دیگر ارز صادرات به چرخه اقتصاد بازمی‌گردد به طوری که یا ارز را می‌فروشند یا واردات می‌کنند یا سپرده ارزی دارند همانطور که آقای لاریجانی گفتند سپرده ارزی را به رسمیت بشناسیم همچنین رئیس جمهور گفت این سیاست‌ها اقدام مناسبی بود برای آمادگی و برخورد با تصمیماتی که آمریکا در ۲۲ اردیبهشت خواهد گرفت.

وی اظهار کرد: از موارد مثبت دیگر این تصمیمات جلوگیری از قاچاق بود. وقتی پول ارز مشخص است ارزی برای قاچاق تامین نمی‌شود و ارز صادرات بازمی‌گردد و قیمت آن کاهش می‌یابد. از اقدامات دیگر جلوگیری از خروج سرمایه است همانطور که آقای لاریجانی گفتند ساماندهی صرافی‌ها یکی از اقدامات واجب بود. برای جلوگیری از رانت و مابه‌التفاوت قیمت هم در سیاست‌های جدید ارز تعیین راهبرد داشته‌ایم.

وزیر اقتصاد در پاسخ به سوال دوم نمایندگان گفت: سوال دوم نمایندگان علت ورود بانک‌ها در عرصه مسکن و گرانی غیرواقعی بود البته این سوال را علی‌رغم اینکه مربوط به سال ۹۵ است و باز هم موضوعیت ندارد پاسخ می‌دهم. متاسفانه در سال‌های قبل بانک‌ها به دلیل انتقال به بنگاه‌داری از سیستم بانکی خارج شده بودند  اما با سیاست‌های دولت اموال و دارایی‌های غیرمرتبط آنها فروخته شد.

وی افزود: خوشبختانه روز سه‌شنبه فرصتی است تا بیاییم و گزارش ریز همه این موارد را بدهیم و راجع به مواد ۱۵ و ۱۶ هم مفصلا صحبت کنیم. قانونگذار به صراحت گفته بانک‌ها نمی‌توانند معاملات بانکی کنند البته به جز بانک مسکن. و اجاره و خرید ساختمان‌های جدید هم ممنوع شده است. در دولت دوازدهم ساختمان‌های غیرمرتبط بانک‌های دولتی فروخته شدند. جز بانک‌های خصوصی که به آنها هم ابلاغ کردیم باید مالیات بپردازند. البته عده‌ای از بانک‌های خصوصی می‌گوید به این دلیل که برخی نتوانستند پول خود را بپردازند از دارایی خود پرداخت کنند. لذا مسکن از بنگاه‌داری جدا شده است.

وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه سوال مطرح شده در تاریخ ۴/۱۰/۱۳۹۵ تکرار شده بود، گفت: آقای خجسته هم قبلا به این موضوع اشاره کردند البته آن زمان مشکل ارزی نداشتیم و مربوط به دوران من هم نمی‌شود آقای خجسته مطالبی را افزودند که مربوط به بعد از نوروز می‌شود. یکی اینکه ما نیاز به سیاست‌هایی برای خروج ارز از کشور و سرمایه داریم که یکی از معضلات آن این است که ارز آزاد در دسترس مردم قرار بگیرد. ما نباید تولیدکننده و واردکننده‌ای را که می‌خواهد کالای مجاز وارد کند با مشکل مواجه کنیم و ارز را دچار نوسان کنیم.

وی افزود: بعضی از مسائل خارج از تعهد ماست ما متعهد نیستیم که بگذاریم ارز از مملکت خارج شود من در صحبت‌های خجسته نقدی بر سیاست‌های ارزی دولت ندیدم حتما در جلسه امروز عصر دولت و مجلس نقطه نظرات خود را در این باره مطرح خواهند کرد.

کرباسیان ادامه داد: دو روش برای تعیین نرخ ارز وجود دارد یکی اینکه تورم داخلی را از خارجی‌ کم کنیم و به یک عدد برسیم که در آن صورت به ۴۲۰۰ رسیدیم و روش دیگر اینکه دو سبد کالایی را مقایسه کنیم و قدرت برابری آنها را بسنجیم که باز هم به عدد ۴۲۰۰ رسیدیم. نرخ ارز همان نرخی است که بر اساس تورم سنجیده شده است من فکر می‌کنم اگر فرصتی بود اعضای کمیسیون اقتصادی اعلام می‌کردند که چرا ما به این رقم رسیدیم.

وزیر کشور در خصوص افرادی که تخصص ندارند اما در خصوص ارز و بحران‌های آن صحبت می‌کنند، گفت: فردی که تخصص ندارد در حوزه ارز نظر می‌دهد و این بر ابهامات آن می‌افزاید. یک بار سوالات دیگر راجع به قانون ۱۶۹ مالیات پرسیده شده بود که از دیدگاه من این قانون بسیار قانون خوبی است و همه بانک‌ها نسبت به آن متعهد هستند.

وی خاطرنشان کرد: سه لایحه مالیاتی در دستور کار قرار دارد که حتما اگر زمان باشد آنها را اعلام می‌کنیم من نوسان بازار ارز را قبول دارم اما قیمت ارز تک‌نرخی شد که مردم بتوانند کالا را با قیمت تثبیت شده بخرند مردم نباید نگران خرید کالاهای اولیه باشند از دیگر مسائل مطرح شده کسری بودجه بود که اصلا موضوعیت ندارد.

وزیر کشور در انتها گفت: نباید مسائل را با یکدیگر قاطی کنیم من دوباره برمی‌گردم به صحبت رئیس جمهور در خصوص اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از تصمیمات ترامپ در ۲۲ اردیبهشت زمانی که ارز بدون منطق در کشور در حال نوسان بود این سیاست‌ها تعیین شد.

کرباسیان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر