کد خبر: 613370 A

با حضور سنایی؛

نمایشگاه عکس مستند از آثار نیکلای مارکوف، معار روس‌‌‌تبار مقیم ایران که مدرسه البرز، زندان قصر، کلیسای جامع سنت نیکلاس و بسیاری دیگر از بناهای معروف تهران را ساخته است، در مسکو گشایش یافت.

به گزارش ایلنا، این نمایشگاه با عنوان «معمار نیکلای مارکوف: سرنوشت پارسی قزاق روس» با همکاری سفارت ایران و اداره کل فرهنگ شهر مسکو در «خانه روس‌‌‌‌‌‌های مقیم خارج کشور» به نام الکساندر سولژنتسین از دوشنبه شب راه‌‌‌اندازی شده است. 

در آئین گشایش این نمایشگاه، مهدی سنایی، سفیر ایران در فدراسیون روسیه و ویکتور ماسکوین، رئیس خانه روس‌های مقیم خارج از کشور سخنرانی کردند. 

روس‌‌‌ها از مارکوف به عنوان هنرمندی یاد می‌‌‌‌کنند که پس از وقوع انقلاب در روسیه، ایران را به عنوان خانه دوم خود برگزید و بنا بر اطلاعات مندرج در برخی منابع، در ایران به درجه ژنرالی نیز رسید و پس از بازنشستگی به حرفه معماری روی آورد. 

وی در تهران و بسیاری از شهرهای ایران ده‌ها بنای شاخص ساخته است و به دلیل دیدگاه‌‌‌‌های سیاسی‌اش هرگز به شوروی وقت بازنگشت. 

در نمایشگاه فعلی، از اسناد و مدارک بایگانی وزارت امور خارجه ایران، بایگانی دولتی فدراسیون روسیه و عکس‌‌‌هایی از بایگانی شخصی «لانا راوندی فدایی» استفاده شده است.

ایران و روسیه مهدی سنایی روابط ایران و روسیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر