کد خبر: 613166 A

در جریان سوال از وزیر بهداشت مطرح شد؛

نماینده مردم تهران تاکید کرد: چه کسی با گزارش‌های نامشخص راجع به پزشک خانواده آنها را قابل نقض کرده است و امروز جای بدهکار و طلبکار عوض شده است و تا به امروز برای سرانه درمان ریالی پرداخت نکردند و راجع به بدهی‌هایشان حرف نمی‌زنند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، علیرضا محجوب نماینده مردم تهران در صحن علنی مجلس در جریان سوال از وزیر بهداشت با تبریک هفته کارگر گفت: دوستان اگر گزارش کمیسیون را مطالعه کرده باشند مربوط به سال ۹۵ است که باید پاسخ دهند اتفاقاتی که به دنبال مطرح نشدن و روشن نشدن ابعاد یک موضوع اتفاق می‌افتد چه زیان‌هایی را وارد می‌کند که در پاسخ می‌گویند ما قانون را برداشته‌ایم.

محجوب با بیان اینکه هر دستگاهی باید پیگیر مطالبات خودش باشد، ادامه داد: ما به این کار رای دادیم که این علت پیدا شود آیا این وضعیت باعث خواهد شد ما خدمت بهتری انجام دهیم و یا وضع کارگران بهتر شود؟

نماینده مردم تهران گفت: اینجا جا دارد مجلس بشنود که چه چیز بر ما و کارگران رفته است. من با حکم مجلس در سال ۹۱ به اتفاق آقای قاضی‌پور و ۱۳ نفر دیگر از همکاران در هیات رئیسه و نمایندگان مجلس تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی را انجام دادیم که هزینه بخش درمان در سال ۹۰ و ۹۱ به ترتیب چهار هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان و پنج هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بوده است.

محجوب تصریح کرد: در سال ۹۶ این رقم به ۲۳ هزار و ۸۸۵ میلیارد تومان رسید و بعضی از هزینه‌ها هنوز پرداخت نشده و به امسال منتقل خواهد شد و این یعنی به ۳۰ هزار میلیارد خواهد رسید. از مجموع ۵۰ هزار میلیارد که خود یک سوم مطالبه می‌کند چرا دو سوم آن سهم هزینه درمان است. چه کسی این هزینه‌ها را بر گردن کارگران گذاشته است و چه کسی با گزارش‌های نامشخص راجع به پزشک خانواده آنها را قابل نقض کرده است و امروز جای بدهکار و طلبکار عوض شده است و تا به امروز برای سرانه درمان ریالی پرداخت نکردند و راجع به بدهی‌هایشان حرف نمی‌زنند.

محجوب با بیان اینکه من در سوال کردن نمی‌خواهم رای‌گیری کنم گفت: من سوال یک جمعیت ۴۰ میلیونی را مطرح می‌کنم وقتی ۸۰ درصد افزایش درآمد وجود دارد چرا ۵۰۰ درصد افزایش قیمت درمان اتفاق افتاده است. هم در گزارش حسابداری و هم در گزارش حسابرسی این ارقام آمده است و شما نمی‌گویید که این هزینه‌ها از جیب چه کسانی باید پرداخت شود و کسی نمی‌گوید شما طلب ندارید اما آیا زمانی که هزینه تعریف می‌کردید با توجه به درآمد و جیب مردم آن را تنظیم کردید؟

نماینده مردم تهران با بیان اینکه یک سوم از منابع این گونه تعریف می‌شود که هفت درصد مربوط به بهداشت و درمان و دو درصد مربوط به بازنشستگان و یک درصد سهم دولت است، گفت: پس از آن قانون بند «ز» را تصویب کردند که من اینجا از مجلس گله دارم و آن یک درصد سهم درمان با این قانون چه شد و شما آقای وزیر چرا از روز اول درباره این صحبتی نکردید؟ آنچه گفته می‌شود با آنچه عمل می‌شود متفاوت است و شما نمی‌گویید چرا وظایف خودتان را عمل نکردید.

علیرضا محجوب نماینده مردم تهران در پاسخ به اظهارات وزیر بهداشت گفت: متاسفانه گویا برخی از پزشکان محترم عادت ندارند محترمانه صحبت کنند. وزیر در اظهاراتش دوبار موضوعات شخصی مطرح کرد. من افتخار می‌کنم در خانه کارگر هستم و خواهم بود. این تشکیلات طبق اساسنامه یک تشکیلات سیاسی نیست بلکه ماهیت آن صنفی است. وقتی مجلس قانون احزاب را تصویب کرد ما گفتیم حزب نیستیم، حزب پرافتخار است ولی اگر کسی از یک عنوان خوب برای اتهام استفاده کند باز اتهام است؛ فحاشی فحاشی است. من نه نسبتی به شما دادم نه از عنوانی که جنبه نسبت دادن به شما داشت استفاده کردم. سوالم هم برای سال ۹۷ نیست که بر اساس نسخه ۹۷ جواب می‌دهید.

مجبوب با بیان اینکه تامین اجتماعی۷۰ بیمارستان تحویل گرفته که الان ۱۳۷ بیمارستان دارد، گفت: شما می‌فرمایید تامین اجتماعی داشت راه خودش را می‌رفت؛ شما بروید مشروح مذاکرات را در سال ۶۸ ببینید که نمایندگان درباره اداره بهداری چه گفتند. اگر قانون است چرا به خودتان اجازه می‌دهید پا روی قانون بگذارید؟

وی گفت: ما مگر می‌گوییم هرچه تامین اجتماعی می‌کند، حق مطلق است؟ امیدوارم غروتان را در مقابل مجلس قدری کمتر کنید. ما همه در مقابل شما وزرا خاضع هستیم چون برای مردم کار می‌کنید، شما هم در برابر این نمایندگان مردم باید خاضع باشید. حق شماست جواب بدهید ولی به منش شما خرده می‌گیرم و خواهش می‌کنم تجدیدنظر کنید این مجلس و دولت تمام می‌شود ما اعضای این جامعه هستیم و باید با هم کار کنیم.

نماینده مردم تهران سپس به مشروح هزینه‌ها و منابع درمان پرداخت و افزود: در مورد هزینه‌های درمان در سال ۹۰ هزینه درمان ما کلا ۴ هزار و نهصد میلیارد تومان بوده که منابع ما نیز همین قدر بود.اشکال ما این بوده که چرا حسابرسی دو سال بعد انجام شده است. در سال ۹۱، ۵۴ هزار و ۷۱۷ میلیارد ریال هزینه و منابع درمان ما ۶۴ هزار و ۵۴۸ میلیارد ریال بوده است. در سال ۹۲ هزینه درمان به ۷۶ هزار ۷۵۱ میلیارد ریال رسیده در حالیکه منابع ۷۸ هزار و ۲۳۰ میلیارد ریال بوده است. سال ۹۳، ۱۱۸ هزار و ۴۱۰ میلیارد ریال هزینه درمان و منابع کمی بیش از ۱۱۴ هزار میلیارد ریال بوده است. یعنی کسری از سال ۹۳ آغاز شده است؛ از وقتی طرح سلامت را اجرا کردید. این بیماری را شما به ما دادید. این بیماری با شما وارد سیستم ما شد. در سال ۹۴، ۱۶۳ هزار میلیارد ریال هزینه و ۱۴۲ هزار میلیارد منابع بوده است پس ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان کسری وجود داشته است. در سال ۹۵، هزینه درمان از ۱۹۳ هزار میلیارد ریال عبور کرد در حالیکه فقط منابع درمان ۱۶۰ هزار میلیارد ریال بوده است. تا پایان سال ۹۵ بیش از ۵۰ هزار میلیارد ریال کسری منابع درمان در تامین اجتماعی ایجاد شده است. حسب گزارش‌های واصله کسری سال ۹۶ هم حدود ۵۰ هزار میلیارد ریال است.

وزیر بهداشت محجوب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر