کد خبر: 607334 A

پس از امضای ۲۱ سند توسعه همکاری‌ها با ترکمنستان و آذربایجان؛

رئیس جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه و پس از امضای 21 سند توسعه همکاری ها، به سفر رسمی سه روزه خود به دو کشور همسایه ترکمنستان و جمهوری آذربایجان پایان داد و باکو را به مقصد تهران ترک کرد.

به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در نخستین مرحله از سفر خود، روز سه‌شنبه به دعوت رسمی قربان‌قلی بردی‌محمدف، رئیس‌جمهور ترکمنستان وارد عشق آباد پایتخت این کشور شد. مراسم استقبال رسمی و مذاکرات روسای جمهوری و سپس هیات‌های عالیرتبه دو کشور بلافاصله در کاخ ریاست جمهوری ترکمنستان برگزار شد.

در حاشیه مذاکرات روسای جمهوری و سپس هیات‌های عالیرتبه ایران و ترکمنستان، ۱۳ سند همکاری به امضای مقام‌های دو کشور رسید و عصر همان روز، نشست مشترک تجار بخش خصوصی ایران و ترکمنستان با هدف جستجوی راه‌های توسعه و تحکیم همکاری‌های مشترک اقتصادی، در عشق‌آباد برگزار شد.

رئیس‌جمهور روز چهارشنبه نیز برای زیارت آرامگاه صحابه پیامبر اسلام (ص)، بازدید از قدمگاه حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) و همچنین آرامگاه تنی چند از شاگردان اهل بیت (ع) و مفاخر ایرانی، سفری کوتاه به شهر تاریخی مرو داشت و پس از آن نیز عازم باکو گردید.

مراسم استقبال رسمی و مذاکرات روحانی و الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجان و سپس هیات‌های عالیرتبه دو کشور بلافاصله در زاگولبا، کاخ ریاست جمهوری این کشور برگزار شد.

جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در پایان این مذاکرات، هشت سند و یادداشت تفاهم همکاری مشترک امضا کردند.

این اسناد همکاری با هدف توسعه بیش از پیش روابط تهران و باکو و پس از مذاکرات فشرده روسای جمهوری دو کشور و در حضور آنان، به امضای مقامات عالی‌رتبه ایرانی و آذربایجانی رسید.

روز پنجشنبه نیز در مراسمی طرح‌های مشترک بین ایران و آذربایجان افتتاح و همایش اقتصادی دو کشور با حضور روحانی و علی‌اف برگزار شد.

رئیس‌جمهور در پایان این مراسم نیز باکو را به مقصد تهران ترک کرد.

حسن روحانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر