کد خبر: 604887 A

در بیانیه هلگا اشمید مطرح شد:

در بیاینه معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از نشست کمیسیون مشترک در وین، همه شرکت‌کنندگان پایبندی مستمر خود به تعهدات برجامی را مورد توجه قرار داده و بر ضرورت حصول اطمینان از اجرای موثر آن در تمامی بخش‌های مربوطه با حسن نیت و در فضایی سازنده تاکید کردند.

به گزارش ایلنا، هلگا اشمید، رئیس جلسه کمیسیون مشترک برجام و معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از نشست امروز بیاینه‌ای به شرح زیر صادر کرد: 

در تاریخ ۱۶ مارس ۲۰۱۸ نشست ادواری کمیسیون مشترک برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در وین برگزار شد. این هشتمین نشست کمیسیون مشترک از روز اجرایی شدن برجام (۱۶ ژانویه ۲۰۱۶) بود. بر اساس مقررات برجام، کمیسیون مشترک مسئولیت نظارت بر اجرای این توافق هسته‌ای را برعهده دارد.

ریاست نشست کمیسیون مشترک برعهده خانم هلگا اشمید، دبیرکل سرویس سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپایی به نمایندگی از موگرینی نماینده عالی اتحادیه اروپایی بود و در این نشست کشورهای پنج به علاوه یک (چین، فرانسه، آلمان، روسیه، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا) و ایران در سطح مدیران سیاسی / معاونین وزرا شرکت داشتند.

این نشست فرصتی برای پرداختن به اجرای برجام از منظر تعهدات هسته‌ای و تعهدات مرتبط با تحریم‌ها، به علاوه مسائل مرتبط با کانال خرید برجام فراهم آورد. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی – نهادی که طبق برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت مسئول نظارت و راستی‌آزمایی تعهدات مرتبط با مسائل هسته‌ای ایران است – به تازگی، دهمین گزارش خود را صادر کرده است. طرف‌های برجام از این واقعیت که آژانس مجددا پایبندی مستمر ایران به تعهدات خود را تایید کرده، استقبال کردند.

شرکت‌کنندگان به نحو مبسوطی فرآیند مرتبط با رفع تحریم‌ها را در پرتو یک نشست کارگروه اجرایی شدن لغو تحریم‌ها که دو روز پیش برگزار شد، مورد بررسی قرار دادند. 

شرکت‌کنندگان بر ضرورت اجرای مستمر لغو تحریم‌های مرتبط هسته‌ای، از جمله در خصوص مجوزهایی مربوط به هواپیمایی کشوری، به نحوی که تحقق موثر منافع مربوطه که در برجام پیش‌بینی شده است را ممکن سازد تاکید کردند. آنان بر اهمیت مستمر پرداختن به هر گونه چالشی در این زمینه در چنین مجامعی اذعان دارند.

کمیسیون مشترک همچنین اجرای پیوست سوم برجام در خصوص همکاری صلح‌آمیز هسته‌ای را مورد بحث قرار داد و در این چارچوب از اقداماتی که توسط برخی شرکت‌کنندگان در برجام برای حمایت از این کار برگزار شده است استقبال کرد.

تمام شرکت‌کنندگان پایبندی مستمر خود به تعهدات برجامی را مورد توجه قرار داده و بر ضرورت حصول اطمینان از اجرای موثر آن در تمامی بخش‌های مربوطه با حسن نیت و در فضایی سازنده تاکید کردند.

هلگا اشمید کمیسیون مشترک ایران و ۱+۵ کمیسیون مشترک برجام در وین کمیسیون مشترک برجام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر