کد خبر: 603088 A

با هدف پیشگیری و مبارزه با قاچاق؛

تفاهم نامه همکاری فرماندهی انتظامی ناجا و سازمان تعزیرات حکومتی توسط روسای این دستگاه ها و با هدف پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا و ارز امضا شد.

 

به گزارش ایلنا، جمال انصاری معاون وزیر دادگستری و رئیس سازمان تعزیرات حکومتی در آئین امضا تفاهم نامه مشترک فی مابین این سازمان و فرماندهی نیروی انتظامی، ضمن تشکر از برگزاری این جلسه، به همکاری خوب نیروی انتظامی در سطح ستادی و استانی اشاره کرد و گفت: امیدواریم کمیته مشترک دو سازمان همانگونه که تاکنون فعالیت اثربخشی در احقاق حقوق مردم داشته، با امضای این تفاهم نامه و برنامه ریزی منسجم تر تاثیر بیشتری در پیشگیری و مقابله با قاچاق داشته باشد.

انصاری با اشاره به اثر بخشی خوب این کمیته در سطح استان تاکید کرد: کمیته مشترک که پیش از این وجود داشته، پس از امضای این تفاهم نامه به صورت منسجم و برنامه ریزی شده فعالیت خود رادر سطح ملی نیز تمام و کمال انجام خواهد داد.

وی با بیان این مطلب که برای برخورد با قاچاق در سطح کلان نیاز به برنامه ریزی منسجم وجود دارد، تصریح کرد: هرچه سازماندهی تعامل دقیق تر انجام گیرد، می تواند در احقاق حقوق مردم موثر باشد.

معاون وزیر دادگستری با اشاره به اینکه در گذشته بیشتر پروندها صنفی بوده، خاطر نشان کرد: اکنون سازمان با رسیدگی به بیش از 90 درصد پرونده های قاچاق به یک سازمان تقابلی تبدیل شده و همین امر نیاز به استقرار نیروی انتظامی در تعزیرات حکومتی سراسر کشور را بیش از پیش ضروری می سازد البته این حجم از پرونده های قاچاق تنها 6 درصد کل پرونده های ما را شامل می شود و 94 درصد دیگر پرونده های تعزیرات در حوزه صنفی است.

وی افزود: تبادل داده و اطلاعات یکی از مواردی است که در سازمان تعزیرات می توانیم بهره زیادی در تسریع رسیدگی ها و احقاق حقوق مردم داشته باشیم و بستر تبادل اطلاعات با چندین سازمان تاکنون انجام شده و با امضای این تفاهم نامه امیدواریم این تبادل اطلاعات با نیروی انتظامی هم ممکن شود.

انصاری تاکید کرد: نیروی انتظامی در مورد اجرای بخش پیشگیری از قاچاق اقدامات قابل توجهی انجام داده اما هنوز با نقطه مطلوب فاصله داریم و باید این اقدامات را تقویت کنیم.

رئیس سازمان تعزیرات گفت: در سال جاری بیش از 28 درصد پرونده های قاچاق که مورد رسیدگی قرار گرفته، رشد داشته و یکی از مواردی که مورد تاکید نیروی انتظامی هم بوده موضوع اطاله رسیدگی به پرونده های قاچاق بوده که برنامه ریزی های لازم برای کاهش مدت زمان رسیدگی به ویژه در کلان شهرها و استان تهران انجام شده است.

وی افزود: اثربخشی رسیدگی به پرونده های قاچاق در سطح کلان کاملا مشهود است و ما نیز به دنبال کاهش پرونده های قاچاق خرد هستیم و با امضای این تفاهم نامه و کمک شما می توانیم در سال آینده توفیق بیشتری در پیشگیری و مبارزه با قاچاق داشته باشیم.

سردار اشتری فرمانده نیروی انتظامی ضمن خیرمقدم و تبریک ولادت حضرت زهرا (س)، گفت: امیدواریم این تفاهم نامه زمینه بیشتری برای انجام وظایف دو دستگاه فراهم کند. مدتی است به دنبال برقراری تعامل بیشتر با سازمان تعزیرات هستیم که امیدواریم این تفاهم نامه تعاملی سازنده را به وجود آورد.

وی افزود: مساله مقابله و برخورد قاطع با ورود کالا به کشور دغدغه ما است و چون موضوع قاچاق از موضوعات مورد تاکید مقام معظم رهبری (مدظله العالی) است؛ باید همت بیشتری برای اجرایی کردن تدبیر رهبر معظم انقلاب در کنترل ورود کالای قاچاق داشته باشیم.

سردار اشتری بر لزوم مبارزه با قاچاق حرفه ای و سازمان یافته تاکید کرد و گفت: در حال حاضر بیشتر پرونده های قاچاق در سطح خرد هستند و اگرچه قانون صراحتا دستور برخورد با قاچاق خرد را هم داده اما با توجه به ظرفیت های موجود بهتر است تمرکز و توجه بیشتری به قاچاقچیان دانه درشت داشته باشیم.

در این جلسه مسئولان و مدیران هر دو دستگاه حضور داشتند و در پایان مراسم متن تفاهم نامه همکاری فی مابین فرماندهی ناجا و سازمان تعزیرات حکومتی به امضای روسای دو دستگاه رسید.

 
 

 

قاچاق
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر