کد خبر: 602069 A

ابتکار:

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تاکید کرد: زن موفق برای موفقیتش نباید مردانه عمل کند و از زن بودن خودش ابراز پشیمانی و شرمندگی نداشته باشد.

به گزارش ایلنا، معصومه ابتکار روز پنجشنبشه در مراسم اختتامیه دومین کنگره ملی زنان موفق ایران ضمن تبریک ولادت حضرت فاطمه زهرا (س)، روز جهانی زن و روز مادر گفت: ضرورت این است که نگاه زنانه در موفق بودن‌‌‌شان را باید حفظ کنند و سعی کنیم در بعد آکادمیک و الگوهای مدیریت موفقیت زنان را به عنوان راهی برای حل بسیاری از مشکلاتی که با نگاه صرف مردانه برای دنیای امروز به وجود آورده است به عنوان مکمل آن نگاه اضافه کنیم و انسان موفق داشته باشیم.

وی به موضوع زنان موفق و تاکید روی این موضوع اظهار داشت: الگوی مدیریت فردی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی زنان در زمینه زنان موفق خیلی موثر است.

معاون رئیس‌جمهور اضافه کرد: الان سیاست و اقتصاد مردانه است و حتی غلبه بر این موضوعات مردانه است و موفقیت متعلق به مردان بوده است و این در تاریخ بوده است و اگر امروز از موفقیت زنان صحبت می‌‌کنیم باید بگوییم موفق‌‌ترین مدیران چون مردانه عمل کردند زن هم اگر بخواهد مدیر باشد باید همان الگوها را دنبال کند و در عرصه سیاست هم باید مردانه عمل کند تا موفق شود و در عرصه اقتصادی، مدیران کارآفرین زن باید نگاه مردانه داشته باشند.

ابتکار ادامه داد: اغلب مردان الگو بودند اما در بحث زنان موفق یا باید این راه ببینیم و زنان باید از عاطفه خودشان بگذرند اگر می‌‌خواهند سیاسی باشند، اما با گفت‌‌وگو مشکلات قابل حل است.

وی افزود: نگاه سودمدارانه‌‌ای که در دنیای اقتصاد است شاید با حضور زنان تغییر کند یا در عرصه مدیریت شاید مدیریت اقتدارگرایانه که با تحکم مسایل را در یک سازمانی پیش می‌‌‌‌‌برد، شاید با نگاه زنان این تغییر کند و هوش عاطفی غلبه کند.

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده موفقیت زنان را در گرو حفظ ویژگی‌‌های زنان، مادرانه، عاطفی، خلاقانه دانست و اظهار داشت: باید اینها در مدیریت، سیاست، اقتصاد و اجتماع حفظ شود و تعریف موفقیت با لحاظ این ابعاد باشد و باید ویژگی زن بودن را مانعی برای موفقیت آنها ندانیم بلکه ما اعتقاد داریم تعاریف ما برای انسان باید با این ویژگی‌‌های زنان تکمیل شود و برای الگوهای موفق انسانی، الگوهای موفق زنانه را هم در نظر بگیریم.

ابتکار ادامه داد: امروز هوش عاطفی و قوای عاطفی زنان می‌‌تواند در مجموع بر نگاه اقتدارگرایانه و بعضی وقت‌ها جنگ‌‌طلبانه و خشونت‌‌طلبانه در دنیا غلبه داشته باشد چون این همه رنج و آسیب را برای دنیا به وجود آورده است.

وی اضافه کرد: ما نمونه‌‌های بسیار موفقی در همه این عرصه‌‌ها داریم که با تلاش، صبر و مقاومت و هوش عاطفی و هوشمندی مادرانه توانسته‌‌اند از مشکلات عبور کنند و به دور از تقابل‌‌ها در خانواده و کشور پیشرفت کنند چون ما پیشرفت‌‌های چشمگیری در ورزش، سینما، اقتصاد و فرهنگی داریم و امروز دختران نخبه ما خوب می‌‌درخشند.

معاون رئیس‌جمهور نگاه دولت را برای پیشبرد برنامه‌‌های حوزه زنان بسیار موثر دانست و تصریح کرد: برنامه‌‌های خوبی در این زمینه توسط دولت با برنامه‌‌های بالادستی در حال انجام است تا زنان موفق باشند و احساس رضایتمندی از خودشان و کارشان داشته باشند و در این زمینه دوره‌‌های توان‌افزایی زنان در بخش‌‌های مختلف داریم.

ابتکار آموزش به طور خاص برای مدیران زن را از دیگر برنامه‌‌های ما دانست و خاطرنشان کرد: برای آموزش کارآفرینی نیز دوره‌‌هایی در سطح ملی و استانی داریم و سیاست‌‌هایی که در شورای عالی اداری در زمینه تخصیص ۳۰ درصد از پست‌‌های مدیریتی که باید در اختیار بانوان قرار گیرد، بعد از ابلاغ آن، ما از تمام وزراء پیگیری کردیم و قرار است گزارش این اقدامات به ما داده شود تا مدیران زن در موقعیت ‌‌های لازم ارتقا یابند.

وی افزود: براساس گزارش‌‌های به دست آمده در این دوره هفت معاون وزیر جدید در دولت منصوب شدند و وزارت آموزش و پرورش و ورزش و جوانان هر کدام دو معاون وزیر زن و برخی از وزارتخانه‌‌ها هم هرکدام یک وزیر زن و ۴۵ مدیرکل جدید زن در دستگاه‌های دولتی منصوب شدند.

معاون رئیس‌جمهور ادامه داد: تا رسیدن به این ۳۰ درصد پست‌‌های مدیریتی خیلی فاصله داریم ولی این هدفگذاری که انجام شده، خیلی موثر است و در استان‌‌ها هم پیگیری کرده‌‌ایم که تعداد معاونان فرمانداران و دهیاران قابل تحسین است به طوری که از ۳۳ هزار دهیار، ۲۵۰۰ دهیار زن داریم.

ابتکار افزود: ما برای توان‌‌افزایی و ارتقای مدیریت زنان همه توان خودمان را به کار گرفته‌‌ایم. خوشحالیم که ۴۵ درصد شرکت کنندگان در آزمون شرکتهای دانش بنیان هم زن هستند.

وی تاکید کرد: جهانی بودن مساله زن و اینکه اگر ملی به این موضوع می اندیشیم و محلی در عرصه زنان عمل می کنیم؛ بعد جهانی را نمی توانیم فراموش کنیم.

معاون رئیس‌جمهور با اشاره به برگزاری نشست زن، صلح و توسعه پایدار که امروز نیز برگزار شد، ابراز داشت: یاد و خاطره آیت‌‌‌الله هاشمی رفسنجانی را گرامی می‌‌داریم چرا که موثرترین گام‌‌ها را در انتصاب یک مشاور امور زنان به نام شهلا حبیبی را برداشتند و راه را برای طرح موضوعات باز کردند و وی نسبت به حضور و جایگاه زنان نقش کلیدی داشتند.

معصومه ابتکار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر