کد خبر: 601976 A

سفیر و نماینده ایران در آژانس:

در جریان برگزاری نشست فصلی مارس شورای حکام آژانس بین‌‌المللی انرژی اتمی روز گذشته موافقتنامه پادمان هسته‌‌‌ای فلسطین با آژانس بین‌‌‌المللی انرژی اتمی علیرغم تحفظات آمریکا و رژیم صهیونیستی به تصویب اعضای شورای حکام رسید.

به گزارش ایلنا، رضا نجفی پس از تصویب موافقتنامه پادمان فلسطین نهایی شدن و تصویب موافقتنامه پادمان فلسطین با آژانس را نقطه عطف و تحولی مهم برای جامعه بین‌‌‌المللی و کشورهای منطقه خاورمیانه دانست و گفت: این تحول مسیر جهانشمولی معاهده عدم اشاعه (ان‌‌پی‌‌‌تی) به ویژه در خاورمیانه و همچنین ایجاد منطقه عاری از سلاح‌‌‌های هسته‌‌ای در این منطقه را هموار ساخته است.

وی ضمن تبریک این تحول مهم به مردم فلسطین ابراز امیدواری کرد در آینده نزدیک شاهد اجرای موافقتنامه پادمان هسته‌‌ای در کلیه سرزمین‌‌های اشغالی فلسطین باشیم. 

سفیر و نماینده دائم ایران افزود: با نهایی شدن این موافقتنامه همه سرزمین‌های این منطقه به جز سرزمین‌‌‌های تحت اشغال رژیم اسرائیل تحت پوشش موافقتنامه پادمان و مفاد معاهده عدم اشاعه قرار می‌‌‌‌گیرد.

نجفی ضمن یادآوری اینکه جهانشمولی پادمان‌‌‌‌های هسته‌‌‌ای آژانس در منطقه خاورمیانه گامی ضروری برای ایجاد منطقه عاری از سلاح‌‌‌های هسته‌‌‌ای در این منطقه است، اظهار داشت: تنها مانع در این مسیر تاسیسات هسته‌‌ای خارج از پادمان رژیم اسرائیل است که با برنامه سلاح‌‌های هسته‌‌‌ای خود تهدیدی واقعی برای صلح و امنیت مردم این منطقه و جهان به شمار می‌‌رود.

خاطرنشان می‌‌‌سازد که فلسطین دو سال قبل (در فوریه سال ۲۰۱۵ میلادی) به معاهده عدم اشاعه ملحق شد و با نهائی شدن سند پادمان هسته‌‌‌ای با آژانس موافقنامه مربوط به آن روز گذشته علیرغم تحفظات شدید آمریکا و رژیم صهیونیستی به تصویب اعضای شورای حکام آژانس بین‌‌المللی انرژی اتمی رسید.

رضا نجفی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر